Banner Top

Znamy laureatów Fujifilm Moment Street Photo Awards 2020

W minioną sobotę miał miejsce finał konkursu Fujifilm Moment Street Photo Awards 2020. Ogłoszenie wyników odbyło się w nietypowy sposób - w formie transmisji w internecie.

Podczas ogłoszenia wyników poznaliśmy 91 finałowych zdjęć 75 autorów. Jury przyznało 8 wyróżnień honorowych oraz wyłoniło trzech laureatów konkursu Moment.

Pierwsze miejsce oraz aparat Fujifilm X-pro3 wraz z obiektywem Fujinon XF 23 mm f/2.0 R WR zdobył Michał Krzyszkowski. Drugie miejsce oraz 4000 zł zdobył Maciej Bernaś, a trzecie oraz 3000 zł Thomas Hackenberg z Niemiec.

Moment Street Photo - ogłoszenie wyników

W sobotę 14 listopada br. o godz. 16.00 odbędzie się finał konkursu Fujifilm Moment Street Photo Awards 2020. Ogłoszenie wyników nastąpi w formie transmisji na żywo na YouTube i Facebooku.

Z powodu kolejnych obostrzeń, tym razem nie w formie tradycyjnej, a zdalnej odbędzie się ogłoszenie zwycięzców konkursu fotograficznego Fujifilm Moment Street Photo Awards 2020. Właściwa prezentacja wystawy pokonkursowej nastąpi gdy Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” znów będzie otwarty.

Podróż na Wschód – Wielokulturowość

Prezentowana w Częstochowskim Muzeum wystawa „Podróż na Wschód – Wielokulturowość” jest częścią projektu, którego realizacja została rozłożona na dwa lata.

Niestety, z powodu obecnego zagrożenia epidemiologicznego należało zmodyfikować pierwotną koncepcję i przesunąć w czasie wydarzenia, jakie miały mieć miejsce na Ukrainie i w Gruzji (np. Stulsko – karpacki artefakty na styku kultur; Muzeum Archeologiczne w Stulsku; plener we Lwowie – Pałac Potockich we Lwowie; wystawy na Ukrainie w Pałacu Sztuki we Lwowie oraz we lwowskim Centrum Metropolity Andrieja Szeptyckiego, USk Tibilisi).

O Wolności i Solidarności. Linoryty Leszka Sobockiego

Rok 2020 to wspomnienie doniosłych i ważnych wydarzeń w dziejach Polski. Przywołujemy w pamięci wielkie zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej, świętujemy setną rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, ale wracamy także myślami do porozumień sierpniowych i czterdziestej rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego (NSZZ) „Solidarność”.

W nawiązaniu do tego wydarzenia Muzeum Częstochowskie prezentuje zbiór linorytów Leszka Sobockiego, wybitnego artysty i komentatora rzeczywistości w czasach PRL.

Kino Dzieci w OKF Iluzja

Jeden z największych polskich festiwali filmów dla młodych widzów znowu dotrze także do Częstochowy. Festiwalowe seanse odbędą się w OKF „Iluzja” w kolejne dwa weekendy – 26 i 27 września oraz 3 i 4 października. W programie filmy aktorskie i animowane – urocze, ważne, pouczające.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci, mający w tym roku już 7. edycję, skierowany jest do widzów od 4 roku życia oraz ich opiekunów. Od początku przyświeca mu idea udostępniania młodej publiczności wartościowych filmów, wyróżniających się walorami edukacyjnymi, artystycznymi czy produkcyjnymi.

Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga

To tytuł wystawy, którą do 15 października możemy oglądać w Galerii Dobrej Sztuki. Urodzony w Częstochowie artysta był jednym z więźniów, którym udało się uciec z obozu koncentracyjnego w Treblince. Tworzył przejmujące rzeźby, nawiązujące do tragedii Holokaustu.

Był m.in. autorem pomnika 40 tys. ofiar częstochowskiego getta przy ulicy Strażackiej, który odsłonięto w 2009 roku. Był także postacią bardzo zasłużoną dla polsko-żydowskiego dialogu oraz utrwalania pamięci o żydowskiej społeczności naszego miasta. Zmarł w 2016 roku w Izraelu.

Cały tydzień z Festiwalem Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

Tegoroczny Festiwal Dekonstrukcji Słowa został oznaczony numerem 9 i 3/4 - i nie bez powodu nawiązuje do serii o Harrym Potterze. Rzecz jasna, nie tylko wokół fantastyki będzie się obracała tegoroczna impreza. W kolejnych dniach do Częstochowy przyjadą też m.in. Paweł Smoleński, Aleksander Kaczorowski, ale także autor znakomitej prozy Paweł Sołtys, znany skądinąd jako Pablopavo.

Pierwsza edycja „Czytaj!” odbyła się 9 lat temu z inicjatywy kilku entuzjastów. Festiwal już od swojego zarania wykraczał poza formułę tradycyjnych spotkań literackich, uwzględniając w programie także warsztaty, koncerty, gry miejskie, wystawy czy działania o charakterze performatywnym.

11. Międzynarodowe Biennale Miniatury

10 na 10 centymetrów – takich wymiarów nie mogą przekroczyć prace, które na częstochowski konkurs co dwa lata wysyłają twórcy z różnych stron świata. Wystawę w ramach tegorocznej edycji będzie można oglądać w OPK „Gaude Mater” już od soboty, 29 sierpnia.

Tym razem, spośród nadesłanych 638 prac jury konkursowe wybrało 133 miniatury. Poza najliczniejszymi pracami z Polski, podczas wystawy będzie można obejrzeć także dzieła artystek i artystów z Francji, Portugalii, Rumunii, Włoch, Grecji, Austrii, Szwecji, Słowacji i Kanady.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px