Banner Top

Zanim kogut zapieje... Wirtualne zwiedzanie wystawy Ecce Homo

Do Muzeum Częstochowskiego jeszcze przez jakiś czas nie wejdziemy, ale dzięki internetowi możemy zobaczyć, co kryje wewnątrz. Najbliższy, wirtualny wernisaż w środę, 8 kwietnia, o godz. 18.00. Obejrzymy wystawę „Ecce Homo” – świetną na czas oczekiwania na Wielkanoc.
 
W obecnej sytuacji obiekty Muzeum Częstochowskiego – co oczywiste – musiały zostać zamknięte. Chcąc jednak spełnić oczekiwania zwiedzających, placówka otwiera swoje wirtualne drzwi, udostępniając swoje zbiory na stronie internetowej i poprzez profil na Facebooku.

Wirtualna odsłona Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej

Mimo że fizycznie ma zamknięte drzwi, to jednak zaprasza w swoje progi wszystkich chętnych. Dom Poezji Haliny Poświatowskiej to kolejny obiekt Muzeum Częstochowskiego, który umożliwia wirtualny spacer i lekcję historii.

W centrum Częstochowy, przy ul. Jasnogórskiej 23, znajduje się miejsce znane wszystkim miłośnikom poezji – budynek zamieszkiwany po wojnie przez Halinę Poświatowską. 9 maja 2007 r. Otwarto tu wystawę stałą, poświęconą życiu i twórczości poetki.

Dzień dobry panie Gauguin. Grzegorz Bednarski

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie we współpracy z Galerią aTAK w Warszawie przygotowała obszerną wystawę twórczości Grzegorza Bednarskiego. Bednarski jest jednym z najciekawszych twórców współczesnej sztuki polskiej, jego dzieła od lat układają się w cykle tematyczne, realizowane w rysunkach i obrazach malarskich, olejach i pastelach.

Artysta w wyjątkowy sposób potrafi uchwycić fundamentalne problemy egzystencjalne: relacji z innymi, relacji ze sobą, relacji z absolutem, i wyrazić te podstawowe sprawy w plastycznej formie, odpowiedniej i zrozumiałej dla współczesności, przy tym Bednarski kreuje formy,  które otwierają nowe horyzonty.

Szóste art-natarcie na Ryn!

Przyroda jest autorką monumentalnych dzieł, których nie powstydziliby się najwybitniejsi artyści. To forma na wskroś doskonała i niepowtarzalna. Od wieków inspirująca, skłaniająca do zadumy, przemyśleń nam miejscem człowieka i rolą kultury w tym misterium natury.

Od sześciu lat grupa artystów, pod kierunkiem dr Mariana Panka i kolejnych komisarzy pleneru (Halina Osadnik, Andrzej Orlik, Józef Uliński, Anita Grobelak) rusza latem na Mazury, by obcować z malowniczym pejzażem tamtejszego pojezierza, uchwycić piękno fauny i flory, kontemplować architektoniczne detale miasta oraz zamku w Rynie.

Łukasz Ojdana. Kurpian Songs & Meditations

Koncert jest premierą i promocją autorskiej płyty Łukasza Ojdany - pianisty i kompozytora, znanego przede wszystkim ze znakomitego trio RGG, z którym nagrywa i koncertuje od 2013 roku.

Kurpian Songs & Meditations to pierwsza w pełni autorska płyta Łukasza Ojdany, na której muzyk mierzy się z tradycyjnymi melodiami kurpiowskimi - płyta o niezwykle intymnym i szczerym charakterze, pozbawiona kalkulacji i oglądania się na trendy, zarejestrowana niemal w jednym podejściu, bez realizatorskich sztuczek i dziesiątek godzin spędzonych w studiu. Zawiera interpretacje tradycyjnych pieśni kurpiowskich oraz autorskie kompozycje i improwizacje Łukasza Ojdany inspirowane muzyką Kurpiów.

JAZZtochowa. Requiem In Polish Jazz. Bracia Oleś

Projekt Marcina Olesia i Bartłomieja Olesia, zatytułowany Polish Jazz Requiem, to muzyczny hołd oddany wielkim postaciom kultury jazzowej. Program jest co prawda inspirowany albumem Kwintetu Tomasza Stańki „Music for K”, który powstał po śmierci Krzysztofa Komedy, jednak Bracia Oleś postanowili pójść dalej i zaprezentować materiał, który upamiętnia muzykę i postaci wielu innych jazzmanów, ich wielkich poprzedników, przyjaciół i mistrzów.

W związku z tym na koncercie Requiem In Polish Jazz z cyklu JAZZtochowa dowiemy się, skąd wywodzą się wielcy muzycy polskiego jazzu, kto był dla nich największą inspiracją, co po tych inspiracjach pozostało i czy ci wielcy muzycy zdążyli o nich opowiedzieć.

Koncert Nuli Stankieiwcz „Byle nie o miłości”

Rozchwytywany koncert „Byle nie o miłości” po raz pierwszy w Częstochowie! Piosenki Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Nuli Stankiewicz połączone z projekcją fragmentów wywiadów z udziałem Poetki to jedyny taki projekt w Polsce.

Ponad 200 zagranych koncertów, wyprzedane sale. Tajemnica, magia i wirtuozeria. Nula Stankiewicz i Janusz Strobel stworzyli recital o dość przewrotnym tytule: „Byle nie o miłości". Koncert to wyjątkowy, bo choć Poetki nie ma z nami już od ponad 20 lat – słuchacz ma wrażenie, że ona tu jest. Że prowadzi swój własny koncert, że nigdy od nas nie odeszła...

Literacki Piątek: Córeczki. Adrian Bednarek

21 lutego, podczas Literackiego Piątku w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”, spotkamy się z częstochowianine Adrianem Bednarkiem, aby porozmawiać o jego najnowszej powieści Córeczki - rozgrywającej się w Częstochowie.

Najnowsza książka Adriana Bednarka, wydana przez wydawnictwo Novae Res pod koniec 2019 roku, mieści się w gatunku thrillera. Akcja rozgrywa się w rodzinnym mieście autora, czyli w Częstochowie. Powieść opowiada historię dwóch kobiet, które łączy tajemnicza sprawa mordercy zwanego Strachem na Wróble. I choć morderca podejmuje z nimi brutalną grę, to każda z kobiet prowadzi własną rozgrywkę.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px