Banner Top

cz.Temat Dnia

Jak uniknąć problemów finansowych w korona-kryzysie – poradnik

O pieniądzach nie rozmawia się w towarzystwie, a długi to temat wstydliwy. Niestety, takie przekonania ciągle pokutują w naszym społeczeństwie. Unikanie tematów związanych z finansami osobistymi i co ważne – brak podejmowania konkretnych działań w tym obszarze, nie przynosi nic dobrego.

Dlatego szczególnie dziś warto zrobić rachunek sumienia i przeanalizować to, jakie mamy podejście do wydawania pieniędzy i czy potrafimy we właściwy sposób zarządzać domowym budżetem. Jak się okazuje, nie wszyscy zdają ten egzamin na 5. Zaległości Polaków z tytułu nieopłaconych na czas rachunków czy rat kredytowych na koniec III kw. tego roku wzrosły już do 83,2 mld zł.

10 powodów, dla których warto kupić szeregowiec

W ostatnim czasie coraz więcej osób myśląc o zakupie nieruchomości rozpatruje domy szeregowe, czyli inaczej - segmenty. Jest to opcja cenowo porównywalna do zakupu trzypokojowego mieszkania. Własny ogródek i większa powierzchnia sprawia, że za rozsądne pieniądze otrzymujemy namiastkę domu.

Popyt na szeregowce trwa w najlepsze
Zabudowa szeregowa to połączenie kilku lub nawet kilkunastu domów w segmenty. Poszczególne budynki są połączone ścianami bocznymi, a front budynków to wejścia do domów oraz garaże (w przypadku ich braku - miejsca postojowe przed domem). Z tyłu budynków znajdują się wydzielone ogródki. Zwykle są to budynki dwukondygnacyjne z poddaszem. Czasem w ramach ogrodzonych osiedli takich domów spotkamy części wspólne takie jak droga dojazdowa, czy place zabaw lub tereny do rekreacji.

Rynek kredytów mieszkaniowych: sytuacja wraca do normalności

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych wygląda znacznie lepiej niż na początku pandemii. Banki luzują restrykcje, a klienci decydują się na coraz wyższe zobowiązania kredytowe. Eksperci firmy Gold Finance zaprezentowali najnowsze dane za III kw. 2020 r.

Wartość nowych umów kredytowych w II kwartale 2020 r. (13,47 mld) pozwala stwierdzić, że był to najsłabszy kwartał sprzedażowy od 12-stu miesięcy. – Nastroje w III kw. uległy znaczącej poprawie w związku z poluzowaniem polityki kredytowej przez banki oraz wzmożonej akcji klientów na rynku nieruchomości. Według szacunków czynionych na bazie wyników sprzedażowych marek Gold Finance i Alex T. Great oceniamy, że wartość nowych umów kredytowych w III kw. br. przekroczy 15 mld zł – mówi Tomasz Przyrowski, prezes zarządu sieci Gold Finance.

Nowe mieszkania drożeją mimo pandemii

NBP opublikował dane na temat cen po jakich dokonywane były transakcje zakupu mieszkań w III kwartale 2020 r. Expandera zwraca uwagę, że wynika z nich, że aż w 11 z 17 badanych miast ceny nowych mieszkań osiągnęły najwyższy poziom w historii.

Dla przykładu w Warszawie po raz pierwszy średnia cena przekroczyła 10 000 zł za m2, a w Gdańsku 9000 zł za m2. Należy jednak dodać, że III kwartał to był okres jeszcze przed rozpoczęciem drugiej fali epidemii, kiedy wielu osobom wydawało się, że wszystko wraca do normy. Poza tym tak dużego optymizmu nie było na rynku wtórnym. Tam aż 9 z 17 badanych miast ceny były niższe niż w II kwartale, a więc mniej więcej w połowie z nich wzrosły, a w połowie spadły.

Kto kupuje mieszkania?

Czy cel inwestycyjny jest wciąż najczęstszym bodźcem determinującym zakup nieruchomości? Kto kupuje mieszkania na rynku wtórnym? Firmy Metrohouse i Gold Finance sprawdziły to w swoim najnowszym Barometrze.
 
Kim są nabywcy?
Analizując dane z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance III kw. 2020 r., widać, że najbardziej aktywną grupą pod względem zakupowym są osoby między 30-tym a 40-tym rokiem życia. Zakupy dokonywane przez tę grupę wiekową stanowią 44% wszystkich transakcji. To więcej, w porównaniu z ubiegłym rokiem – wówczas odsetek wynosił 35%.

Coraz większą część oszczędności trzymamy w walutach

Według NBP niemal 10% oszczędności zgromadzonych w bankach mamy w walutach obcych. To najwyższy udział od lutego 2008 r. Łączna wartość tych walut po przeliczeniu na złote to prawie 95 mld zł, czyli najwięcej w historii.

To o tyle ciekawe, że np. oprocentowanie lokat w euro w polskich bankach jest jeszcze niższe niż w złotych. Z drugiej jednak strony w Polsce w tym roku mamy mieć najwyższą inflację w UE. To sprawia, że w ujęciu realnym bardziej opłaca się oszczędzać w euro niż w złotych. Z wyliczeń Expandera wynika, że po uwzględnieniu inflacji i podatku rzeczywiste oprocentowanie lokaty w euro (-0,19%) jest aż 12-krotnie wyższe niż lokaty w złotych (-2,46%). Podobna sytuacja ma utrzymać się również w kolejnych latach.

Skąd wzięła się nawigacja GPS i co jej zawdzięczamy?

Nawigacja GPS w transporcie drogowym, to coś więcej niż narzędzie do odnajdywania trasy. Jeszcze nie tak dawno system ten traktowano, jako swego rodzaju ciekawostkę.

GPS był narzędziem często nieprecyzyjnym, nieergonomicznym w obsłudze i często potrafił wyprowadzić w tzw. „szczere pole”. Dziś ten system pomaga przewoźnikom zoptymalizować przejazdy, sprawdzić czas pracy kierowców, czy zadbać o odpowiednią eksploatację pojazdów. Prognozy 10-procentowego skumulowanego rocznego wskaźnika wzrostu dla rynku producentów GPS[1] pozwalają wnioskować, że ten system odgrywa kluczową rolę w postępującej cyfryzacji transportu.

Ponad połowa mieszkańców miast chce lepszej komunikacji z władzami

Jak wynika z badania Economist Intelligence Unit (EIU), ponad 50 proc. mieszkańców chciałoby mieć większy dostęp do cyfrowych platform, za pomocą których mogliby się komunikować z samorządem.

Ponadto, jedynie niewielka część populacji przekazuje informacje zwrotną do osób zarządzających miastem. Rynek technologii smart city rośnie dynamicznie, jednak ważnym elementem cyfrowej strategii powinny być rozwiązania dedykowane do komunikacji i aktywizacji mieszkańców, takie jak np. miejskie programy lojalnościowe.

Jak wynika z raportu MarketsandMarkets, wartość rynku technologii smart city w 2025 r. wyniesie 820,7 miliarda dolarów, w porównaniu do 410,8 miliardów w 2020.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px