Banner Top

cz.Temat Dnia

Bilans relacji centrum-samorząd

Czy rząd wspiera samorząd czy zamienia go w instrument do realizacji polityki rządowej?  Prof. Dawid Sześciło, autor opublikowanej przez Fundację Batorego analizy „Centrum-samorząd. Bilans po trzydziestu latach od odrodzenia się samorządu i pięciu latach nowego centralizmu” wskazuje na przejawy polityki centralizacyjnej rządu: ograniczanie kompetencji i finansów, oferowanie wsparcia za lojalność polityczną, podważanie zaufania do włodarzy.

W analizie prof. Dawid Sześciło skupił się na symptomach polityki centralizacyjnej w okresie od drugiej połowy 2018.

Sztuczna inteligencja w transporcie – jak będzie rozwijać się branża TSL?

Branża transportowa przez ostatnie kilkanaście lat przechodzi cyfrową metamorfozę. Rozwój technologiczny przyspiesza z roku na rok usprawniając wiele procesów związanych z logistyką, a część przedsiębiorstw coraz przychylniej patrzy w stronę autonomii oraz automatyki.

Świadczyć może o tym chociażby uzyskany przez Grupę INELO grant na rozwój projektu badawczo-rozwojowego, którego celem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w branży transportowej. Według raportu PwC już za 5 lat możemy spodziewać się częściowo autonomicznych pojazdów, a w roku 2030 na naszych drogach zagoszczą bezzałogowe ciężarówki. Jak duży wpływ AI będzie miało na rynek TSL? Czy maszyny i komputery zastąpią ludzi? Na te pytania odpowiedzi udzieli Tomasz Czyż, ekspert Grupy INELO, GBOX.

Używane mieszkania – gorzej niż u nas jest tylko na Słowacji

Eurostat opublikował dane na temat cen mieszkań w I kw. 2020 r. Expander zwraca uwagę, że ceny na rynku wtórnym wzrosły aż o 15,1% r/r, czyli niemal najmocniej w UE. Minimalnie wyprzedziła nas pod tym względem jedynie Słowacja (15,4% r/r). Nowe lokale zdrożały natomiast o 6,5%.

Gdyby nie epidemia, to prawdopodobne byłoby więc powstanie bańki spekulacyjnej na naszym rynku nieruchomości. Sytuacja drastycznie się jednak zmieniła. Nie ma jeszcze danych na temat cen transakcyjnych w II kwartale. Ceny ofertowe sugerują jednak, że stawki zatrzymały się na wcześniejszym poziomie.

Kryzys związany z pandemią Covid-19 wpłynął negatywnie na płatności w Europie

Intrum publikuje „Białą Księgę”[1], która potwierdza negatywny wpływ kryzysu związanego z Covid-19 na perspektywy biznesowe, na sytuację finansową i zachowania płatnicze firm. Badanie zostało przeprowadzone wśród dyrektorów finansowych i innych osób odpowiedzialnych za decyzje finansowe w 9 980 firmach w 29 europejskich krajach, także w Polsce.

Gwałtowne spadki PKB w Europie zmniejszają obecnie dochody przedsiębiorstw, ograniczając przepływy pieniężne, jednocześnie zwiększając presję na firmach, by te bardziej efektywnie zarządzały swoimi zasobami pieniężnymi i płynnością finansową.

Pandemia koronawirusa obniżyła dochody aż 7 na 10 konsumentów w Polsce

Nie będzie powrotu do rzeczywistości sprzed pandemii Covid-19, a skutki finansowe obecnego kryzysu będziemy odczuwać przez kilka, jak nie kilkanaście następnych lat. Czas pokaże, czy spełnią się te i inne czarne scenariusze tworzone przez ekspertów na całym świecie.

Badanie przeprowadzone przez Intrum pokazuje, że sytuacja związana z koronawirusem miała natychmiastowy wpływ na konsumentów z Polski – 7 na 10 osób przyznaje, że ich dochody zmniejszyły, co łączy się z faktem, że 45% respondentów w wyniku pandemii straciło zatrudnienie lub musiało zawiesić prowadzenie biznesu. W najgorszej sytuacji znaleźli się Millennialsi. Tylko 14% konsumentów w grupie wiekowej 22-37 lat nie doświadczyło spadku dochodów, za to 73% Millennialsów doświadczyło pogorszenia się dobrobytu finansowego. Co 5 dwudziestolatek z powodu koronawirusa popadł również w większe długi, by mieć fundusze na codzienne wydatki.

Jak zorganizować tanie wakacje 2020 w korona-rzeczywistości?

Sytuacja związana z COVID-19 zaprzepaściła plany wakacyjne wielu z nas. Możliwość podróżowania po świecie z wiadomych przyczyn została znacznie ograniczona, a wstęp „z zewnątrz” do wielu krajów w ogóle nie jest możliwy. W dodatku, według raportu Intrum[1] 62 proc. konsumentów uważa, że ich dobrobyt finansowy pogorszył się wskutek korona-kryzysu.

Nasze dochody realnie zmniejszyły się (problem ten dotknął 7 na 10 Polaków ankietowanych przez Intrum), ale jednocześnie nie chcemy rezygnować z letniego wypoczynku. Rozwiązaniem jest zorganizowanie wakacji w Polsce na własną rękę. Według badania IBZS[2] 25,6 proc. Polaków planuje w tym roku wyjazd wypoczynkowy w kraju. Co więcej, szacuje się, że 80 proc. z nas jako główny środek transportu wybierze samochód, co nie dziwi, bo w obecnej sytuacji to najbardziej bezpieczny sposób podróżowania, a poza tym, dzięki obniżkom cen paliwa, stosunkowo tani. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) podpowiadają, z jakimi kosztami trzeba się liczyć, wybierając tanie wakacje w Polsce i jak je zaplanować, by urlop przyniósł nam nie tylko dużo przyjemności i relaksu, ale co też ważne – by nie pogorszył naszej sytuacji finansowej.

Najem mieszkań w czerwcu 2020 – raport Expandera i Rentier.io

Stawki za najem ponownie spadły. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w porównaniu z lutym ceny w ogłoszeniach są średnio o 3% niższe. Rekordzistą jest Częstochowa, gdzie spadek wynosi aż 9%.

To oczywiście wynik pandemii, która istotnie obniżyła popyt na mieszkania na wynajem. Szczególnie rzuca się oczy wzrost pustych mieszkań wynajmowanych studentom na pokoje. Koronawirus wymusił naukę zdalną, a to pozwoliło na rezygnację z najmowanego mieszkania i powrót do rodzinnego domu. Kluczowy dla tego segmentu będzie więc wrzesień, kiedy okaże się czy studenci wrócili na rynek najmu, czy też nadal planują uczyć się z domu rodziców.

Myślisz o pożyczce przez internet? Zobacz, z czym musisz się liczyć

W maju br. Polacy mieli łącznie 79,8 mld zł niespłaconych długów[1]. Część tej kwoty to pożyczki zaciągane przez internet. To szybkie źródło gotówki, jednak trzeba być świadomym z jakimi kosztami wiążą się takie zobowiązania. Sprawdzamy na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o takiej pożyczce i co może pomóc w jej spłacie.

Pożyczki przez internet zyskują na popularności. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują szybkie pieniądze online – najczęściej z minimalną ilością formalności i przelewem na konto nawet w ciągu kilkunastu minut. Po upływie ustalonego z pożyczkobiorcą terminu, klient zobowiązany jest oddać całą pożyczoną sumę powiększoną o dodatkowe opłaty. Mogą składać się na nie m.in. opłaty manipulacyjne i odsetki o wcześniej ustalonej wysokości. Zwłoka zazwyczaj wiąże się z ich znacznym wzrostem, dlatego też na taką pożyczkę powinny decydować się osoby, które mają pewność, że są w stanie spłacić całą kwotę w wyznaczonym terminie.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px