Banner Top

Zapowiedzi

Transfiguracje - konstruowanie cybertwarzy

Celem przedsięwzięcia jest zaprezentowanie w postaci wystawy różnorodnych form wizualnych, ucieleśniających doświadczenia, koncepcje, wyobrażenia, pojawiające się na styku ludzie/najnowsze technologie.

Towarzyszy nam chęć rozważania dylematu, czy rzeczywiście, najnowsza technologia powoduje transfiguracje, a jeżeli tak, to jakie formy przybierają te przekształcenia. Szczególnie ciekawe są dla nas te konstrukcje, w których człowiek jawi się w charakterze nowo odkrywającej się istoty, kreującej siebie i swoje środowisko jako „trzecią sferę".

Amelia Augustyn. Ryby

Ryby to cykl obrazów, realizowany konsekwentnie od 2014 r., których wybór znajdzie się na wystawie. Jednolity temat, powtarzający się motyw ryb, pozwala pokazać to, co szczególnie interesuje autorkę - proces twórczy; wariacje formy i kompozycji.

Obrazy powstają najczęściej w technice olejnej, którą Amelia Augustyn ceni za szerokie możliwości budowania struktury oraz osiągania najróżniejszych efektów fakturalnych. Strona techniczna obrazu ściśle wiąże się z tym, co stanowi jego temat. Malarstwo Amelii powinno intrygować widza nie tylko samym jego ujęciem, ale także, a może przede wszystkim, na pozio-mie warsztatu.

Lato w Muzeum

Muzeum Częstochowskie zaprasza uczestników indywidualnych oraz grupy zorganizowane do skorzystania z ciekawej oferty na wakacje! W czwartki i piątki w Muzeum natomiast w poniedziałek, wtorek i środę do Multicentrum ZODIAK.

Szczegółowe informacje o warsztatach plastycznych, naukowych oraz technicznych pt. Od Bałtyku aż po Tatry w Multicentrum ZODIAK

HARMONOGRAM:
Czwartek: 11:00 – grupa indywidualna (maks. 12 osób)
Piątek: 11:00 – grupa zorganizowana (maks. 25 osób)

Jurajska Przyroda w obiektywie

Muzeum Częstochowskie zaprasza uczennice i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie fotograficznym „Jurajska Przyroda w obiektywie". Zgłoszenia są przyjmowane do 31 grudnia.

Konkurs ma na celu m.in. zachęcenie młodych ludzi do interpretowania świata przyrody poprzez fotografię, promowanie walorów przyrodniczych Jury Krakowsko-Częstochowskej, budowanie poczucia tożsamości  i emocjonalnego związku z regionem, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za przetrwanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych Jury, zwiększenie wiedzy przyrodniczej czy poznawanie zbiorów przyrodniczych gromadzonych w Muzeum Częstochowskim.

Wojewódzki Konkurs filmowy ROK-u

Do 31 października 2019 r. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie czeka na zgłoszenia do  Konkursu filmowego „Video, ergo sum - Widzę, więc jestem”. Konkurs jest organizowany w trzech obszarach twórczości związanej z filmem: realizacji filmu, tworzenia plakatu filmowego oraz pisania recenzji filmowej.

FILM
Celem konkursu jest zainspirowanie do tworzenia „filmowych portretów własnych” oraz pokazanie różnorodności postrzegania rzeczywistości. Konkurs ma być zachętą do tworzenia filmowych ekspresji za pomocą prostych i powszechnie dostępnych środków/narzędzi takich jak: telefon komórkowy, aparat fotograficzny z funkcją nagrywania, tablet, kamera.

Poświatowska po raz czterdziesty

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza do udziału w 40. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej.

Konkurs jest adresowany do twórców po debiucie (dla autorów po debiucie książkowym lub prasowym) oraz debiutujących, których wiersze nie były dotąd publikowane. W konkursie mogą brać udział poeci z kraju i z zagranicy, piszący w języku polskim, w wieku od 16 lat.

Jan Lebenstein. In memoriam...

Wystawa prezentuje prace na papierze Jana Lebensteina, jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Rok 2019 r. jest wyjątkową okazją do upamiętnienia tego niezwykłego, głęboko oryginalnego twórcy, mija bowiem równo 20 lat od jego nagłej śmierci i 60 lat od jego emigracji do Francji.

Jan Lebenstein był nie tylko doskonałym malarzem i grafikiem o charakterystycznym, unikatowym stylu, ale także jedną z najważniejszych postaci polskiej, emigracyjnej sceny artystycznej w Paryżu.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px