Wojciech Siudmak. OMNIS

mgs siudmak 2024jWojciech Siudmak jest jednym z najwybitniejszych i uznanych na świecie artystów tworzących w nurcie realizmu fantastycznego. Jego dzieła wydają się pochodzić z innego wymiaru.

Surrealistyczne obrazy, rzeźby i rysunki ukazują nieskończoność wyobraźni Artysty i doskonałość jego warsztatu. Równie dobrze przedstawieni bohaterowie mogliby samodzielnie istnieć w innych wymiarach naszego wszechświata, kreując swoją własną rzeczywistość. Jego obrazy pełne tajemniczych istot, nierealnych krajobrazów są surrealistycznymi zestawieniami symboli i alegorii, powstałych z inspiracji sztuką antyczną i literaturą fanstastyczną.

Jak sam twierdzi: „najważniejsza jest wyobraźnia, nieskończona jak kosmos, który tętni i oddycha, skupiając i rozpraszając materię w swoistym rytmie, za każdym razem stając się kreatorem tworzenia na nowo”. Pasjonują go prace fizyków, astrofizyków, których uważa za swoistą awangardę naukową, artystyczną i estetyczną naszych czasów. Artysta poszukuje piękna uniwersalnego opartego na wzorcach matematycznych i filozoficznych.

O „Diunie” Franka Herberta mówi, że to literackie dzieło wyobraźni. To m.in. dlatego, w 2004 roku artysta podjął się monumentalnego zadania – stworzenia ilustracji do cyklu „Diuna”, nad którym pracuje do dziś. Powstaje piękna książka – przedmiot, który będzie żył jako swego rodzaju galeria z ilustracjami Wojciecha Siudmaka. Jego ilustracje znają dobrze czytelnicy magazynu „Fantastyka” i powieści
z kręgu fantastyki naukowej. Oprócz ilustracji do „Diuny” pracuje również nad całością dziel Philipa K. Dicka realizując dla każdego tomu serie oryginalnych rysunków.

Wystawa zatytułowana „Omnis” otwiera widza na inne jeszcze strefy twórczości tego ikonicznego artysty – malarstwo i rzeźbę oraz umożliwia szerokiemu gronu odbiorców udział w poetyckiej wyobraźni artysty. Jego surrealistyczne wizje fascynują i wpływają na wrażliwość milionów fanów fantasy na całym świecie. Kontakt z twórczością Siudmaka, mimo że odnosi się do fantazji, skłania jednocześnie do refleksji nad realnym losem naszej planety. Pełna symboliki wystawa OMNIS (Wszystko) niewątpliwie będzie wydarzeniem artystycznym.

WOJCIECH SIUDMAK – artysta malarz, rysownik i rzeźbiarz uważany jest za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego i od lat ceniony za ten rodzaj twórczości. Urodził się 10 października 1942 roku w Wieluniu. W latach 1956–1961 uczył się w Warszawie, w Liceum Sztuk Plastycznych a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966 roku wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w Ecole des Beaux-Arts. Dziś mieszka i tworzy we Francji. Jest jednym z niewielu polskich artystów, którzy osiągnęli prawdziwie międzynarodową sławę. Dzieła Wojciecha Siudmaka są rozpowszechniane na rynku międzynarodowym i wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe oraz okładki płyt i książek. Stały się symbolami prestiżowych imprez jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu.

Z jego inicjatywy powstała w 2002 roku Fundacja Siudmak Arkana XXI. W tym samym roku stworzył Światowy Projekt Pokoju, którego symbolem jest monument Wieczna Miłość. Rzeźba z brązu została odsłonięta w Wieluniu 31 sierpnia 2013 roku. Artysta zawarł w tym dziele pokojowe przesłanie, które dzięki uniwersalności sztuki może być odczytane bez względu na czas, miejsce, narodowość lub wyznanie.

Wiele słynnych osobistości ze świata sztuki wyraziło podziw dla twórczości artysty, m.in:

„Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia.”
Federico Fellini

„Od lat podróżuję po świecie jego sztuki. Dzięki niemu wraz z nim, marzę o obrazach ze świata poza horyzontem. Hiperrealistyczny, przekraczający rzeczywistość, intymny
z nieskończonością SIUDMAK spokojnie panuje nad swym niezwykłym szaleństwem. Ma boski dar materializowania swojej wyobraźni. Potrafi nas wciągnąć w swoją niezwykłą podróż.”
Jean-Jacques Annaud

„Jego cudowna sztuka rysunku i jego wyczucie światła i cienia, nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła
i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania.”
George Lucas

Wojciech Siudmak
OMNIS
malarstwo, rysunek, rzeźba
17/05 – 30/09/2024
Sala Muzeum, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, aleja Najświętszej Maryi Panny 64
wernisaż 16/05/2024, godz. 18.30
Otwarcie wystawy poprzedzi spotkanie z Artystą, w sali kina OKF Iluzja, o godz.17.00 (konieczna telefoniczna rezerwację miejsc pod tel. 731 701 302).

Wystawa czynna
wtorek – piątek: 10.30 – 18.00
sobota – niedziela: 11.00 – 19.00

Bilety
45 PLN normalne, 40 PLN ulgowe (w cenie wstęp na pozostałe wystawy)
35 PLN normalne 30 PLN ulgowe – w środy (wstęp na pozostałe wystawy – bezpłatny)
W poniedziałki – wystawy są nieczynne.

cz.info.pl; źródło: MGS Częstochowa