Banner Top

Przerwa wakacyjna w częstochowskim teatrze

Teatr im. Adama Mickiewicza oficjalnie kończy sezon i już teraz zaprasza widzów we wrześniu. Nowy repertuar wkrótce pojawi się na stronie internetowej teatru.

Miniony sezon w częstochowskim teatrze był zupełnie inny niż się do tego przyzwyczailiśmy. Kolejny - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - ma rozpocząć się już za dwa miesiące, a zakup biletów, jak i voucherów będzie możliwy od 9 lipca. Z wrześniowym repertuarem widzowie będą mogli się zapoznać w najbliższym czasie na stronie internetowej teatru, natomiast osoby zainteresowane udziałem w spektaklu „Fałsz” w reżyserii André Hübner-Ochodlo, już teraz mogą rezerwować miejsca.

Sezon pielgrzymkowy w stanie epidemii

Rozpoczął się sezon pielgrzymkowy – w tym roku inny, niż w latach ubiegłych. Choć pątników będzie w tym roku w Częstochowie mniej niż zazwyczaj, służby miejskie tradycyjnie muszą zadbać o bezpieczeństwo i porządek m.in. w czasie ich przejścia przez miasto. Wyzwaniem dla pielgrzymów i tych, którzy ich przyjmują, jest ciągle trwający stan epidemii.

W tym roku pielgrzymki powinny być organizowane i przebiegać zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pątników i osób postronnych oraz utrzymanie sprawnej logistyki z zachowaniem warunków bezpieczeństwa sanitarnego. Instrukcje GIS zalecają stosowanie się do takich rekomendacji, jak: zapewnienie higienicznych warunków organizacji pielgrzymki, stosowanie procedur ograniczających rozprzestrzenienie się koronwirusa oraz w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u pątników.

Wakacje z Warszawskim Instytutem Bankowości

Pod hasłem #BAKCYLprzedsiębiorczości – Wakacje 2020 na dzieci i młodzież czekają m.in. konkursy związane z cyberbezpieczeństwem czy warsztaty online poświęcone finansom i bankowości. Propozycja jest elementem programu sektorowego „Bankowcy dla edukacji”.
 
Szczegóły i harmonogram działań projektu będą publikowane na stronie bde.wib.org.pl, a także jako wydarzenie na Facebooku – „BAKCYLprzedsiębiorczości – wakacje 2020”.

Na chętnych czekają m.in.:
• konkursy pod hasłem „Podróże finansowe i cyberbezpieczeństwo” – z atrakcyjnymi nagrodami
• cykl warsztatów i spotkań online z osobami m.in. ze świata finansów i bankowości – dla uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych

Wakacje 2020 – konkurs ofert

Złagodzenie niektórych obostrzeń związanych z epidemią oraz zahamowanie pojawiania się nowych zakażeń zarówno w Częstochowie, jak i powiecie, pozwala na organizację letnich zajęć dla dzieci, które podczas wakacji pozostają w domach. Miasto właśnie ogłosiło konkurs na realizację tego zadania. Oferta dotyczy zajęć organizowanych w sierpniu.

Adresowany do organizacji pozarządowych konkurs dotyczy oferty wypoczynku dla dzieci i młodzieży pozostającej w mieście podczas letnich wakacji, w terminie 1-31 sierpnia 2020 r. ze szczególnym uwzględnieniem jej zróżnicowania oraz dopołudniowych godzin rozpoczęcia zajęć. Cel zadania to zapewnienie bezpiecznego wypoczynku i właściwej opieki wychowawczej oraz propagowanie różnorodnych form spędzania wolnego czasu. Na realizację całości miasto przeznacza niemal 55 tys. zł.

Częstochowski Kurier Samorządowy – nowe wydanie

Krwiodawstwo w czasie koronawirusa, powrót usprawnionych hybryd na nasze ulice oraz kwarantanna dla… bibliotecznych książek – takie tematy tym razem zdominowały krótkiego, ale po brzegi wypełnionego treścią videoinformatora o samorządowych sprawach Częstochowy.

Podobno w dobie koronawirusa krwi oddaje się mniej niż przed epidemią. Z „Kuriera” dowiadujemy się więc, gdzie w Częstochowie można ją oddać, jeśli ma się taką potrzebę i czy w obecnych warunkach jest to bezpieczne. A w całej Polsce ktoś potrzebuje jej co minutę... Prowadzący „Kuriera” ma też garść twardych faktów i statystyk na temat tej „niepodrabialnej”, a więc bezcennej, cieczy.

8 nowych „Twarzy Przyszłości”

Miejski, jubileuszowy projekt wzbogacił się o kolejne 8 młodych osób, o których działalności i inicjatywach pewnie usłyszymy jeszcze nie raz. Pełne grono liczyć będzie 88 osób – ta liczba ma symbolicznie przypominać o mijających ośmiu stuleciach pisanych dziejów Częstochowy.

Jak zwykle w gronie „Twarzy Przyszłości” znalazły się związane z Częstochową postacie aktywne na najrozmaitszych polach działalności i w różnych branżach – od sportu po pracę artystyczną.

Rządowe wsparcie na inwestycje dla Częstochowy – na razie tylko w deklaracjach

Częstochowa do tej pory nie otrzymała środków z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Nabór wniosków dla samorządów – według zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju – dopiero ma się rozpocząć. Jeżeli obiecywane pieniądze miasto rzeczywiście otrzyma, będą one przydatne, ale nie zrekompensują strat finansowych, jaki ponoszą miasta i gminy w efekcie wcześniejszych decyzji rządowych oraz epidemii koronawirusa.

Miasto zamierza oczywiście skorzystać ze środków Funduszu Inwestycji Samorządowych, choć takie jednorazowe wsparcie w dobie epidemii, nie będzie lekiem na powiększającą się dziurę w dochodach i wydatkach bieżących.

Lipiec z nowym wydaniem CGK

Najnowszy numer miejskiego miesięcznika poświęconego częstochowskiej kulturze – ale i sprawom samorządowym – czeka już na swoje czytelniczki i czytelników. Znowu wyłącznie w wersji online. A w środku znajdziemy masę różnorodnych treści – od street artu, przez czasomierze z dawnych epok w naszym Muzeum, po… język migowy, o którym opowiada jedna z częstochowskich „Twarzy Przyszłości”.

Na stronach lipcowego „CGK” przeczytamy rozmowę z Bartłomiejem Stypką – artystą specjalizującym się w misternie wycinanych szablonach, który wychodzi jednak też poza kategorię street artu. Redakcja zagląda też do Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” – asumptem do tego jest planowany na 4 lipca wernisaż prac aż pięciu (!) twórców kojarzonych ze sztuką graffiti. Pod hasłem „Autodidactis MMXX” pokażą w siedzibie Ośrodka kilkadziesiąt świeżych prac, które inspirują do szukania własnej odpowiedzi na pytania o optymalne środowisko dla tego rodzaju sztuki – czy może stać się nim galeria, czy może powinna pozostać nim ulica. A prace będzie można oglądać niemal do końca lipca.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px