Banner Top

Doświadczasz przemocy? Specjaliści czekają, żeby Ci pomóc

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie  przypomina, że w jego strukturach działa sekcja, której zadaniem jest bezpłatna pomoc osobom borykającym się z problemem przemocy.

Okres wakacyjny to czas urlopów, zamknięcia szkół, warto jednak pamiętać, że z problemem przemocy spotykamy się niestety przez cały rok. Najważniejsze w sytuacji doświadczania przemocy jest przełamanie wstydu, strachu i udanie się po wsparcie. Sekcja Pomocy Specjalistycznej dla Rodzin Zagrożonych Przemocą w częstochowskim MOPS zapewnia fachową pomoc świadczoną przez certyfikowanych specjalistów.

Wsparcie uczniów i rodzin z Ukrainy - wnioski o środki unijne

Częstochowa z myślą o uchodźcach będzie aplikować o środki unijne na remont mieszkań, które docelowo powiększą zasób lokali komunalnych. Drugi projekt ma dotyczyć wsparcia społecznego i edukacyjnego rodzin oraz uczniów.

Rada Miasta Częstochowy przyjęła uchwały, które umożliwią aplikowanie o dofinansowanie w planowanych nadzwyczajnych naborach wniosków o dofinansowanie działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy. Środki mają pochodzić z rezerw Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Plan zagospodarowania w dzielnicy Częstochówka-Parkitka do wglądu

Od 15 lipca do 8 sierpnia 2022 r. będzie wyłożony do publicznego wglądu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący obszar położony w dzielnicy Częstochówka-Parkitka, pomiędzy ulicami: Bialską, Ignacego Mościckiego oraz Pasażem Eugeniusza Stasieckiego.

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu rozwiązaniami odbędzie się 21 lipca br. o godz. 14.00 w sali 108 Urzędu Miasta Częstochowy, natomiast uwagi można będzie składać do 30 sierpnia br.

Obszar objęty planem obejmuje teren o powierzchni około 2,7 ha. W jego skład wchodzą w większości nieruchomości niezabudowane, stanowiące własność osób prywatnych. W centralnej części terenu zrealizowano parterową halę, obecnie użytkowaną jako dyskont spożywczy, a w południowo-wschodnim narożniku funkcjonuje parterowy budynek usługowy.

Dla osób ze szczególnymi potrzebami – standard miejskich imprez

Chodzi o to, aby osoby te miały gwarancję komfortowego, pełnego udziału w plenerowych wydarzeniach. Nowe wytyczne są wiążące dla organizatorów miejskich, a dla zewnętrznych – zalecane.

Nowe zarządzenie – a zatem nowe prawo lokalne – obowiązuje od 24 czerwca tego roku. Dotyczy ono specjalnych regulacji organizowania plenerowych imprez, których uczestniczkami i uczestnikami są przecież także osoby z rozmaitymi niepełnosprawnościami, ograniczeniami i specjalnymi potrzebami. Mają oczywiste prawo korzystania z wydarzeń masowych w sposób komfortowy, pozbawiony przeszkód, a zatem pełny i satysfakcjonujący.

Zawieszenie kursów przez ulicę Hektarową

Z powodu prowadzonych prac drogowych, wieczorne kursy autobusów przez ulicę Hektarową będą zawieszone do odwołania.

Biuro Inżyniera Ruchu informuje, że od 5 lipca do odwołania, z powodu prowadzonych prac drogowych, ostatnie kursy autobusów wykonywane do pętli HEKTAROWA odbędą się o godzinie 19:45 z PIŁSUDSKIEGO oraz 19:46 z BATALIONÓW CHŁOPSKICH.

Nowe opłatomaty w budynkach Urzędu Miasta

Od 1 lipca br. w budynkach Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej i Waszyngtona funkcjonują nowe opłatomaty, w których można dokonywać opłat administracyjnych przelewem lub kartą - bez prowizji. Kartą można płacić także poprzez terminale płatnicze na stanowiskach obsługi interesantów.

Przypomnijmy, że od 1 lipca działa nowa umowa na obsługę bankową między Bankiem Handlowym w Warszawie a Urzędem Miasta Częstochowy (jej zapisy będą obowiązywały do końca 2023 roku). Obecnie w Urzędzie Miasta nie ma już możliwości zapłaty należności gotówką.

Na Rynku Wieluńskim zakwitła łąka

Łąka kwietna o powierzchni 1 tys. m2 została założona na Rynku Wieluńskim w ramach programu „Almette chroni łąki” dzięki współpracy miasta z Fundacją „Łąka”.

Tysiąc metrów kwadratowych na Rynku Wieluńskim zostało obsianych nasionami kilkudziesięciu gatunków roślin i kwiatów, czego efekty możemy teraz oglądać.

Obecnie, gdy dotkliwie odczuwamy zjawisko suszy hydrologicznej, łąki kwietne pozostają ciągle zielone, podczas gdy trawniki stają się żółte, tracąc całą swoją wartość biologiczną. Dzieje się tak, ponieważ rośliny łąkowe, dzięki złożonemu systemowi korzeniowemu, mają zdolność pobierania wody z głębszych warstw gleby, a zretencjonowaną powoli uwalniają do atmosfery poprawiając mikroklimat w mieście.

Wakacyjny kurs języka polskiego dla dzieci z Ukrainy

W lipcu i sierpniu dzieci i młodzież z Ukrainy mogą wziąć udział w zajęciach z języka polskiego organizowanych w częstochowskich szkołach.

Wakacyjny kurs będzie organizowany w Szkołach Podstawowych nr 31, 9 i 39 oraz w Zespole Szkół im. W. Andersa. Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach proszone są o bezpośredni kontakt z wybraną placówką.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px