Banner Top

Fotorelacje

Makabunda – 10 lat!

Kto ich nie zna łapka w górę. Nie widzę! A jak było w Stacherczaku? Wspaniale, magicznie, rozrywkowo…

...ale od początku. W piątek 10 marca w Klubie Stacherczak spotkaliśmy się z zespołem Makabunda. Lider- Wojciech „Brodi” Turbiarz i jego świetny team: makabunda.blogspot.com.

Energetyczne tete-a-tete z Amperą

To już 10 lat! 4 lutego w Klubie Sportowym Stacherczak swój jubileusz 10-lecia istnienia świętował częstochowski zespół AmperA, oraz przybyli licznie goście i przyjaciele.

Muzycy urządzają urodziny zespołu rokrocznie - od 2016 w Stacherczaku. Grają i śpiewają o uczuciach, o spełnionej i niespełnionej miłości, o tożsamości, o tym, że czasem warto się schować, wyciszyć lub krzyczeć, że warto a nawet trzeba odnaleźć własną drogę i własny dom, własne miejsce na ziemi.

17. Hot Jazz Spring Festiwal jeszcze w uszach brzmi

Historia jazzu jako gatunku muzycznego była już wielokrotnie cytowana jest dostępna wszem i wobec, dość więc wspomnieć, że za stolicę i miejsce powstania uważa się Nowy Orlean, tak więc tradycyjnie już paradą nowoorleańską 3 czerwca rozpoczęło się w Częstochowie wielkie święto jazzu, ale również swingu i bluesa - 17. Hot Jazz Spring Festiwal.

Program całego festiwalu dla przypomnienia znajduje się TUTAJ, pozostaje więc subiektywno/obiektywne opisanie weekendowych wydarzeń w filharmonii częstochowskiej i poza nią.

Słowa hasła, którymi można określić tegoroczną edycję jazzowego festiwalu to obok stałych niezmiennych elementów: nowa tradycja, kontrasty, humor i pogoda. Ta ostatnia, na przekór panującej od dłuższego czasu aurze, sprawiła wspaniałą niespodziankę. Zarówno podczas inauguracyjnej parady z Placu Biegańskiego do gmachu Filharmonii im. Bronisława Hubermana, jak i na kończącym festiwal niedzielnym pikniku – słońce, bezchmurne niebo, aura jakiej w tym roku chyba jeszcze nie było.

Pierwszy lot, jak wielki odlot, czyli The Storks na scenie.

Propozycji na przyjemne i pożyteczne spędzenie wieczoru, szczególnie w weekendy, w Częstochowie nie brakuje. Można wybrać się do kina, filharmonii, czy teatru, albo, tak jak my, do klubu muzycznego Stacherczak na „Bocianów”. Kto przyszedł na koncert tej rockowo bluesowej formacji, z pewnością nie mógł narzekać.

A co działo się w podziemiach przy Kościuszki? Całkiem sporo i całkiem nastrojowo - sporo miłości w tekstach piosenek, niebanalny wokal i muzyka. Muzycy gdzieniegdzie zahaczali o bluesowa nutę, dało się słyszeć nieco folkowo-rockowego brzmienia - spore muzyczne urozmaicenie a motyw przewodni tekstów to jednak miłość - jak na ten okrutny czas, przynoszący pewną odskocznię i ukojenie.

Pierwsze speedrowerowe ściganie w 2022 roku

W drugą sobotę roku – 8 stycznia na obiekcie PKS Victorii Poczesna rozegrano Turniej Świąteczno-Noworoczny w speedrowerze, którego inicjatorami byli Arkadiusz Dudek oraz Damian Natoński. To kolejna edycja tej imprezy.

Początkowo zawody miały kończyć ściganie w 2021 roku, jednakże brak dogodnego terminu sprawiło, że turniej przełożono na pierwszą wolną sobotę kolejnego roku. W efekcie, turniej ten rozpoczął ściganie w kolejnym roku kalendarzowym.

Blizny – kolejna premiera Częstochowskiego Teatru Tańca

… i właściwie od czego by tu zacząć? Może od laurki i podziwu dla Częstochowskiego Teatry Tańca, może od refleksji czy faktycznie potrafimy sami siebie odbudować, czy w końcu od tego, że karmimy duszę, wspaniale spędzając czas uczestnicząc w świetnych wydarzeniach.

A było tak...
Najlepiej od początku: 27 listopada w Akademickim Centrum Kultury „Klub Politechnik” odbyła się premiera przedstawienia Częstochowskiego Teatru Tańca pt. Blizny. Choreografia, reżyseria i scenografia: Włodzimierz Kuca. CTT ma w swoim repertuarze całkiem sporo, warto zajrzeć na stronę teatru na facebook’u, gdzie nakreślone jest całe spektrum działalności,

Mgnienie Piotra Dłubaka: Karol Stępkowski

Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych W Częstochowie „Konduktorownia” wydaje album fotografii portretowej Piotra Dłubaka zatytułowany „Mgnienie”.

Na czas wakacji fotograf przeniósł tam swoje studio i pracuje nad ostatnią częścią wydawnictwa. 16 lipca odbyła się kolejną sesja. Tym razem z udziałem aktora scen warszawskich Karola Stępkowskiego.

Abum „Mgnienie” jest posumowaniem ostatnich dokonań portretowych Piotra Dłubaka. Fotograf etatowo związany jest z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, równolegle aktywnie od ponad 30 lat podąża swoja drogą fotografa - portrecisty; wystawia w galeriach polskich i europejskich, publikuje albumy, kalendarze i plakaty teatralne.

Emocjonujące derby Lwów

Derby rządzą się swoimi prawami i potwierdzili to zawodnicy Lwów Avia Częstochowa i MS Śląska Świętochłowice. Choć mistrz kraju prowadził w Częstochowie już różnicą jedenastu punktów, to w drugiej fazie meczu Lwom udało się wyjść na prowadzenie. O losach meczu decydował ostatni bieg.

Spotkanie w Częstochowie rozpoczęło się fantastycznie dla świętochłowiczan, którzy wygrywając 7:3 i 7:2 dwie pierwsze gonitwy odskoczyli rywalowi na dziewięć punktów, co udało im się jeszcze powiększyć do jedenastu oczek. Taki bilans utrzymywał się do dziewiątego wyścigu, kiedy to gospodarze wzięli się za odrabianie strat wygrywając środkową część meczu 31:17 i tym samym na trzy gonitwy przed końcem zrobił nam się wynik korzystny dla Lwów.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px