Transformacja – wystawa malarstwa Marka Laskowskiego

Muzeum Częstochowskie zaprasza do Pawilonu Wystawowego na wernisaż wystawy malarstwa Marka Laskowskiego „Transformacja”.

Marek Laskowski to absolwent Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, dyplom z architektury wnętrz obronił w 2012 r.

Na wystawie zaprezentowany zostanie zbiór prac malarskich powstałych w ciągu ostatnich 2 lat, ze wskazaniem na kontekst i prowadzącą do niego drogę rozwoju. Marek Laskowski twierdzi, że drogą tą jest ewolucja od typowego graffiti, realizowanego w formie wariacji literniczych, poprzez późniejsze kompozycje geometryczne aż do malarskich działań studyjnych o cechach abstrakcji geometrycznej. Kolejne etapy będą pokazane głównie poprzez materiały dokumentacyjne realizacji, a zasadniczą częścią prezentacji staną się obrazy studyjne w różnych technikach. Da to możliwość przekonania się, czy to, co przez lata było wypracowywane na ulicach miast czy pustostanach, wytrzymuje konfrontację z muzealnymi przestrzeniami.

Artysta chce zaobserwować, „jak zmiana kontekstu wpływa na wydźwięk prac i energię, którą z sobą niosą. Zaistniałaby także okazja do obserwacji formalnych dla poszczególnych etapów […] Z racji wskazanego podłoża graffiti i muralizmu działania te wpisują się w nurt Urban Artu, który to na dobre zaistniał już w obrębie sztuki współczesnej i cieszy się szerokim zainteresowaniem publiki w ostatnich latach […] Słowo transformacja w swoim szerokim zakresie znaczeń i zastosowań świetnie się także odnosi do określenia procesu budowania moich obrazów, gdzie początkowe formy podlegają wielokrotnym modyfikacjom, a nawet zastępowaniu przez kolejne kształty, a finalna kompozycja często diametralnie różni się od początkowego układu”.

Kuratorka wystawy: Matylda Ślosarska

piątek, 19 kwietnia 2024 r. - godz. 18.00
Muzeum Częstochowskie, Pawilon Wystawowy w parku Staszica
Ekspozycja będzie prezentowana do 16 czerwca 2024 r.

cz.info.pl; źródło: Muzeum Częstochowskie

tgl 728x90