ARS Metallum - wyjątkowa wystawa Kornela Wilczka

Miejski Dom Kultury w Częstochowie zaprasza na wernisaż wystawy prac jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów w Polsce, Kornela Wilczka. Artysta zaprezentuje swoje prace wykonane w autorskiej technice zwanej ARS metallum, które wykonane są w metalu przy użyciu ciekawych, zróżnicowanych technik.

To jedyne i niepowtarzalne prace cieszące się ogromnym zainteresowaniem zarówno w naszym kraju jak i za granicą. Pochodzący z Górnego Śląska Artysta przyjął nasze zaproszenie, z czego niezmiernie się cieszymy, a Państwa zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się w Salonie Sztuki przy ulicy Łukasińskiego 50/68. Wstęp wolny!

O technice ARS metallum:
Jest to autorska technika, w której obrazy są wykonane na metalu – krawędzie blachy są palone, nieregularne. Prace posiadają wyrazistą, ekspresyjną fakturę. W tej technice zdarza się, że artysta wykorzystuje też kamienie naturalne – agaty. Metaliczna powierzchnia intensywnie reaguje na oświetlenie i znacząco zmienia swoje oblicza. Nieregularny kształt obrazu tworzy bardziej dynamiczną kompozycję gdzie krawędź obrazu nabiera znaczenia i wnosi istotny walor do całej kompozycji.

To nowatorska technika/ kolaż z pogranicza malarstwa i płaskorzeźby. Dla Kornela Wilczka to kolejny krok w poszukiwaniach nowych możliwości w malarstwie. Metaliczne powierzchnie to spektrum zjawisk które zmieniają się w różnych warunkach oświetlenia i barwy dominującej w otoczeniu. Znaczenia również nabiera perspektywa z której oglądamy obraz. Ta zmienność barw, połyskliwość, wibracja kolorów, szlifów to ciekawy wątek plastyczny. Dla Kornela Wilczka to poszukiwanie czegoś zupełnie świeżego, indywidualnego, innej ekspresji z silnym charakterem, odmiennego niż tradycyjne malarstwo.

ARS metallum to bogactwo nowych walorów w malarstwie nie dających się w żaden sposób skopiować. Nowoczesne wnętrza potrzebują innej ekspresji, estetyki dynamicznej z głębią dającą się odkrywać indywidualnie.

Kornel Wilczek ur. 1982r. w Katowicach. Absolwent katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom z wyróżnieniem za cykl grafik „NOKTURNY” realizowany w pracowni technik cyfrowych u prof. Adama Romaniuka. Aneks z malarstwa realizowany u prof. Manuela Sabalczyka. Nominowany przez ASP do konkursu „DYPLOM ROKU”, organizowanego przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Malarstwo i grafika cyfrowa to najczęściej stosowane przez niego techniki czasem również łączone ze sobą. W swoich pracach stosuje także techniki własne.
Techniki własne:
• Mearlin Metalic – autorska technika mieszana. Metalowo-akrylowa farba na płótnie.
• Ars Metallum – autorska technika mieszana. Metalowo-akrylowo farba na blasze aluminiowej której krawędzie są nieregularne, kute i palone.

Prace w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą m.in. w USA, Szkocji, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech.

środa 8 maja godz. 18:00
Salon Sztuki, Miejski Dom Kultury w Częstochowie, ul. Łukasińskiego 50/68
Wstęp wolny

cz.info.pl; źródło: MDK Częstochowa

tgl 728x90