Częstochowa przyjazna kierowcom

Częstochowa zdobyła pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu miast przyjaznych kierowcom (w kategorii do 300 tys. mieszkańców). To znaczny przeskok w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy była czwarta.

Jak co roku, przygotowany przez portal oponeo.pl ranking to porównanie wybranych miejscowości i wyłonienie tych, które zapewniają najlepsze warunki osobom zmotoryzowanym. Zestawienie przygotowano na bazie danych z całego poprzedniego roku, udostępnionych przez urzędy miast, zarządy dróg oraz aplikację do nawigacji Yanosik.

Miastom przyjrzano się pod kątem 8 kryteriów: prędkość jazdy, ceny paliw, koszty ubezpieczeń, liczba kolizji, parkowanie, ceny wymiany opon, infrastruktura dla samochodów elektrycznych, carsharing. Ranking podzielono na dwie grupy: miasta pomiędzy 180 a 300 tys. mieszkańców oraz ośrodki powyżej 300 tys. mieszkańców. Zwycięzcy wyłonieni zostali po zsumowaniu wyników cząstkowych ze wszystkich dziedzin.

W rankingu aglomeracji powyżej 300 tys. mieszkańców, podobnie jak w dwóch poprzednich latach, laureatem został Lublin, wyprzedzając Kraków, a także Łódź oraz Gdańsk. W kategorii miast liczących 180 - 300 tys. mieszkańców, zeszłoroczny zwycięzca – Gliwice, został zdetronizowany przez Częstochowę, spadając na drugie miejsce. Kolejne pozycje zajęły kolejno: Sosnowiec, Radom, Kielce, Rzeszów, Białystok, Katowice i Gdynia.

Jak wpłyną na przyszłą punktację za 2021 rok intensywne prace drogowe i utrudnienia, jakich obecnie doświadczamy i będziemy jeszcze doświadczać w mieście? Zobaczymy. W każdym razie - póki co - w zestawieniu z innymi miastami, w wybranych przez twórców rankingu kategoriach, Częstochowa wypada naprawdę nieźle.

MIASTA DO 300 tys. MIESZKAŃCÓW

OPŁATY ZA PARKOWANIE
W tej kategorii nie mogło być innego zwycięzcy, jak Sosnowiec, bowiem miasto to w ogóle nie posiada strefy płatnego parkowania. Częstochowa, z kwotą 3,45 za godzinę zajęła 8 miejsce (razem z Katowicami).

KOLIZJE
Okazuje się, że Częstochowa jest naprawdę bezpiecznym miastem, jeśli chodzi o zdarzenia z udziałem kierowców. W zestawieniu uwzględniającym liczba kolizji, nasze miasto znalazło się na drugim miejscu, ustępując tylko Radomiowi. Najmniej bezpieczne w tej kategorii okazały się Katowice.

CENY PALIW
To zestawienie podzielono na 3 części, uwzględniające 3 rodzaje paliw: PB, ON i LPG. Najtańszą benzynę (PB) można zakupić w Sosnowcu, za którym uplasowały się: Gdynia i Sosnowiec. Najniższą cenę oleju napędowego (ON) również ma Sosnowiec (przed Częstochową i Gdynią), z kolei najtańszy gaz (LPG) jest w Gdyni (Częstochowa jest tu na 5 miejscu).

SPRAWNA JAZDA
Sprawna jazda to przede wszystkim mniejsze korki. Tu badanie bierze pod lupę dwa aspekty: pomiar średniej prędkości przejazdu w centrach oraz szybkość przemieszczania się na obrzeżach. Najmniej zakorkowanym miastem okazują się Katowice. Częstochowa jest druga, a Białystok i Gliwice trzecie. W zestawieniu średniej prędkości w centrum miasta wygrywają Katowice i Toruń (przed Sosnowcem i Częstochową), a w badaniu średniej prędkości na obrzeżach najlepsze są Gliwice, które wyprzedzają Białystok, Częstochowę i Rzeszów (ex aequo na drugim miejscu) oraz Katowice.

KOSZTY WYMIANY OPON
Podobnie jak w zeszłorocznym zestawieniu badanie oparto na średnich cenach dotyczących ogumienia założonego na felgach stalowych i aluminiowych dla najbardziej popularnego rozmiaru, jakim jest 205/55R16. Tutaj zdecydowanie najlepiej wypada Radom, który wyprzedza Częstochowę i Gliwice.

KOSZTY UBEZPIECZENIA OC
Pierwsze zwycięstwo Częstochowy w konkretnej kategorii. Oferowany średni koszt OC w naszym mieście w ubiegłym roku wynosił 574 zł. Drugie były Gliwice (580 zł), a trzeci Rzeszów (581 zł). Aż o 117 zł więcej niż w Gliwicach zapłacić trzeba było w Gdyni (697 zł), która ze względu na wysokie ceny zajęła ostatnią pozycję wśród mniejszych miast.

EKOJAZDA
W tej kategorii sprawdzano miasta m.in. pod kątem liczby stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych (a dokładniej na ile km2 powierzchni miasta, przypada jedna stacja). Okazuje się, że najwięcej mają ich Katowice (przed Rzeszowem i Białymstokiem). Częstochowa, ex aequo z Radomiem, uplasowała się na miejscu siódmym.

CARSHARING
Carsharing, czyli auto na minuty lub na kilometry. W tej kategorii decydowała liczba dostępnych do wynajęcia aut na 1000 mieszkańców. Najwięcej do zaoferowania miała tu Gdynia, która wyprzedziła Katowice i Białystok (2 miejsce) oraz Rzeszów. Wszystkie pozostałe miasta, biorące udział w badaniu, znalazły się razem na miejscu czwartym.

Dokładny raport, z opisem i grafikami dostępny jest na stronie portalu oponeo.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa