80. rocznica Bitwy pod Mokrą

1 września br. pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą, poza corocznymi uroczystościami, odbyła się przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym historycznym miejscu, kilkudziesięciu żołnierzy wypowiedziało słowa przysięgi wojskowej i tym samym złożyli zobowiązanie wobec Ojczyzny.

O godzinie 15.00 rozpoczęła się część artystyczna obchodów, w trakcie której licznie zgromadzona publiczność obejrzała: inscenizację Bitwy w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, pokazy sprzętu i wyszkolenia jednostek, m.in. 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Placówki Straży Granicznej Katowice-Pyrzowice, Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej z Częstochowy oraz innych jednostek. Odbył się także pokaz samochodów zabytkowych i militarnych, pokaz konnego wyszkolenia kawaleryjskiego, pokaz musztry paradnej wraz z władaniem szablą i lancą.

Bitwa pod Mokrą należy do najbardziej znanych starć zbrojnych kampanii wrześniowej. Rankiem 1 września 1939 r. na północny-zachód od Częstochowy Wołyńska Brygada Kawalerii stawiła skuteczny opór wkraczającym do Polski oddziałom pancernym Wehrmachtu.

W ocenie historyków dwudniowy bój pod Mokrą i Ostrowami z niemiecką 4 Dywizją Pancerną to jedno z najważniejszych starć w dziejach polskiej kawalerii - nie za sprawą spektakularnych szarż, ale dzięki umiejętności prowadzenia przez polskie jednostki kawaleryjskie działań zaporowych i opóźniających.

Wołyńska Brygada Kawalerii, dowodzona przez płk. dypl. Juliana Filipowicza, odpierała kolejne natarcia niemieckich czołgów. W walkach doskonale zdały egzamin działka przeciwpancerne wz. 37 oraz polskie karabiny przeciwpancerne wz. 35. Ważną rolę odegrał też pociąg pancerny nr 53, który w kulminacyjnym momencie boju ogniem z dział efektywnie wsparł ułanów i strzelców konnych.

dla cz.info.pl tekst i foto: Zbyszek Milka

{gallery}00_fotorelacje/mokra-2019-id-24124:{/gallery}