Takie ule są „miodzio”

Częstochowa będzie mieć około 100 tysięcy nowych mieszkańców. Wszyscy wprowadzą się do - zlokalizowanej na Dźbowie – ekologicznej miejskiej... pasieki.

Nowi mieszkańcy to oczywiście pszczoły, które sprowadzono do Częstochowy w ramach kontynuacji ogólnopolskiego projektu „Elektryczne śmieci”. Dzięki jego realizacji, we wszystkich dzielnicach miasta pojawiły się 32 czerwone pojemniki, do których można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Po dobrym przyjęciu pomysłu przez mieszkańców, przyszedł czas na jego kolejny etap, związany właśnie z instalacją miejskiej pasieki.

– To nie są zwyczajne ule, ponieważ powstały z recyklingu. To doskonały dowód na to, że odzyskiwanie elektroodpadów naprawdę może mieć wymiar praktyczny. Jestem dumny z tego, że mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy zaangażowali się w zbiórkę elektrycznych śmieci, tym samym budując ule oraz chroniąc tak ważne dla wszystkich pszczoły – mówi prezydent Częstochowy.

Pięć, zlokalizowanych przy ulicy Anyżkowej 2 uli powstało z odzyskanych materiałów, m.in. z bębnów od pralek. W każdym z domków docelowo zamieszka około 20 tys. krainek, czyli gatunku pszczół miodnych, które charakteryzują się dużą odpornością i efektywnością w „produkcji” miodu, a przy tym są łagodne wobec ludzi. Pomysłodawcą uli z recyklingu jest pszczelarz i grafik Tomasz Waśkiewicz. Przez ponad rok pracował on nad projektem pasieki, troszcząc się nie tylko o walory wizualne, ale także o wyeksponowanie elementów pochodzących z odzysku elektrycznych śmieci. Wkrótce w bliskim sąsiedztwie uli staną donice z recyklingu oraz tablice edukacyjne dotyczące potrzeby selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz roli pszczół. Nad utrzymaniem pszczelich domów (i ich mieszkańców) będą czuwały: Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko.

– To ważny element projektu „Elektryczne Śmieci”, który od kilku miesięcy funkcjonuje w Częstochowie. Dzięki temu, że mieszkańcy bardzo chętnie oddają swoje elektrośmieci, razem z organizacją odzysku AURAEKO jesteśmy w stanie tworzyć takie „dizajnerskie” ule – zaznacza Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Ekologiczna pasieka została zaprezentowana 31 maja, na terenie zakładu zlokalizowanego na końcu ulicy Anyżkowej. W spotkaniu, oprócz przedstawicieli władz miasta, Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie i Fundacji Odzyskaj Środowisko, uczestniczyła grupa częstochowskich przedszkolaków i uczniów, którzy przy okazji wzięli udział w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach, zakończonych wręczeniem orderów: „Przyjaciel Pszczół oraz nasion łąki kwietnej”.

cz.info.pl; źródło i foto: BP UM Częstochowa