Audyt wewnętrzny służy samorządom

Audyt wewnętrzny to część zarządzania każdą organizacją, również samorządową. Przy obecnej dynamice zmian środowiska politycznego, gospodarczego i społecznego konieczne jest doskonalenie standardów audytu. Pracuje nad tym grupa powołana z inicjatywy miasta Częstochowy.

Grupa Robocza ds. Audytu Wewnętrznego działająca przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów odgrywa ważną rolę w wymianie wiedzy i doświadczeń, pozwalając audytorom wewnętrznym z różnych jednostek samorządowych na skuteczne dostosowanie się do nowych wyzwań.

Grupa powołana w 2023 roku z inicjatywy Urzędu Miasta Częstochowy, stanowi platformę wymiany wiedzy i doświadczeń dla audytorów wewnętrznych z różnych jednostek samorządowych z terenu województwa śląskiego. Tematyka jej dotychczasowych spotkań obejmowała m.in. zmiany w ustawach, plany audytów i analizę ryzyka, a także relacje między audytem wewnętrznym a jednostkami kontrolnymi. Regularność tych spotkań, odbywających się zazwyczaj raz na kwartał, umożliwia ciągłe doskonalenie praktyk audytu i monitorowanie zmian w przepisach oraz standardach.

Ostatnie spotkanie Grupy Roboczej ds. Audytu Wewnętrznego (które odbyło się 24 kwietnia w Katowicach) było okazją do omówienia najnowszych globalnych standardów audytu wewnętrznego. Gościem spotkania była dr inż. Elżbieta Paliga, członek zarządu Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska, Kierownik – Audytor Wewnętrzny AWF Katowice, która poprowadziła dyskusję na ten temat.

Grupy Robocze działające przy ŚZGiP pełnią istotną rolę nie tylko w wymianie doświadczeń, ale także w tworzeniu modelowych rozwiązań oraz w promowaniu dobrych praktyk. W ramach tych grup podejmowane są także działania mające na celu wspieranie konkretnych działań zmierzających do rozwoju samorządów oraz rozwiązywania problemów z nimi związanych.

Grupa (której koordynatorem jest Bogdan Rajek, audytor wewnętrzny oraz pełnomocnik ds. ISO w Urzędzie Miasta Częstochowy) stanowi także platformę umożliwiającą audytorom dostęp do najnowszych informacji i najlepszych praktyk w dziedzinie audytu i kontroli zarządczej. Ich rola w doskonaleniu procesów zarządczych w samorządach jest bardzo duża, a ich aktywność przyczynia się do podnoszenia standardów zarządczych na szczeblu lokalnym.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa