Zapal się na niebiesko dla autyzmu

Częstochowa po raz kolejny włączy się w obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu. 2 i 15 kwietnia w mieście odbędzie się 4 edycja akcji „Zapal się niebiesko dla autyzmu – Częstochowa 2015”.

Ustanowiony 2 kwietnia Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu ma na celu uświadomienie i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin. Jego charakterystycznym elementem jest oświetlenie na niebiesko najważniejszych, najwyższych oraz wyróżniających się budynków na całym świecie.

W tym roku w ramach częstochowskich obchodów Dnia, 2 i 15 kwietnia odbędzie się już 4 edycja akcji „Zapal się niebiesko dla autyzmu – Częstochowa 2015”. Jej cel to propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz kształtowanie postaw poszanowania dla „inności”, tolerancji i akceptacji osób niepełnosprawnych wśród mieszkańców miasta.

2 kwietnia 2015 r. godz. 19:15 Pałac Ślubów przy ul. Focha 19/21:
- premiera filmu pt.: „Razem na Niebiesko” z udziałem osób z autyzmem, Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, Arcybiskupa Wacława Depo, Muńka Staszczyka, Piotra Machalicy, Michała Bąkiewicza, Małgorzaty Iżyńskiej oraz młodzieży z częstochowskich szkół, muzyka zespołu Shamboo
- Występ osoby z autyzmem – Weronika
- Rozdanie Statuetek „Przyjaciel Osoby z Autyzmem”
- Zapalenie na niebiesko Pałacu Ślubów

15 kwietnia 2015 r. godz. 18.00 Plac Biegańskiego
- Częstochowskie kapele dla autyzmu - „69”, AmperA
- Rozstrzygniecie konkursu plastycznego „Zaczaruj świat na niebiesko z kolorową plamą i kreską”
- Występ Anastazji – uczennicy Zespołu Szkół Specjalnych Nr 23 im. J. Korczaka w Częstochowie
- Koncert Donatan i Cleo.

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu jest obchodzony corocznie 2 kwietnia. Ma charakter międzynarodowy i powstał z inicjatywy małżonki emira Kataru - Hamada ibn Chalifa as-Sani, która została poparta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Oficjalnie ustanowione rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 18 grudnia 2007 roku. Obchody tego Dnia mają na celu podniesienie świadomości ludzi na temat choroby, jaką jest autyzm dziecięcy. Dzięki obchodom Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu międzynarodowa polityka i działania nabierają jednakowego charakteru, co przyczynia się do efektywniejszej współpracy.

Podstawowymi założeniami podejścia globalnego jest rozwijanie indywidualnych talentów, rozwinięcie potencjału do zapewniania specjalnych potrzeb dzieci chorych na autyzm oraz poprawa dostępu do leczenia, terapii i rehabilitacji. Autyzm jest chorobą leczoną farmakologicznie i behawioralne, jednak jest chorobą nieuleczalną. Autyzm dziecięcy jest chorobą objawiającą się całościowym zaburzeniem rozwoju i prowadzi do zaburzeń funkcjonowania mózgu. Dzieci mają problemy z komunikacją, wyrażaniem uczuć oraz budowaniem związków społecznych. Szacuje się, że autyzm występuje u 5,6 na 10 000 osób w populacji na całym świecie i jest trzykrotnie lub nawet czterokrotnie częstszy u mężczyzn niż u kobiet.

W Europie żyje 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. Według Centers for Desease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 2 kwietnia jest ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue", której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W Polsce pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu" jest celebrowana od 2011 roku.

Ogólnoświatowa inicjatywa „Na niebiesko dla autyzmu" rozpoczyna obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.

cz.info.pl