Karnawał czas zacząć - trendy i tradycja

Adwent odszedł w ciemną noc, nadszedł czas zabawy i karnawału. Właśnie rozpoczął się karnawał, który będzie jednym z dłuższych w ostatnich dziesięcioleciach. Zakończy się dopiero 8 marca i jednoznacznie kojarzyć się wszystkim będzie z noworocznym szaleństwem oraz

nadrabianiem strat w zabawach i balach, które wstrzymywał skutecznie okres adwentu.

Karnawał to okres zimowych bali, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc.

Polska nie pozostaje w tyle za innymi krajami w kwestii karnawałowego szaleństwa. Już od dawnych czasów polski karnawał, nazywany zapustami, obfitował w dobrą zabawę i mnogość wydarzeń. W naszym kraju podobnie jak i w innych krajach okres ten był czasem poczęstunków, dużej ilości tańca i szeroko rozumianej zabawy. Zwłaszcza jeżeli chodzi o ówczesne polskie miasta zabawy były bardzo huczne i wystawne. Panował czas ucztowania przed mającym nastąpić postem.

Także do nas zawędrował zwyczaj organizacji balów maskowych, nazywanych redutami. Także wieś bawiła się w czasie karnawału. Jeżeli chodzi o szlachtę, to ulubioną rozrywką były wielkie kuligi, które zmierzały od dworu do dworu oraz oczywiście późniejsze bale z ucztami i parkietem do tańca. Także ludność wiejska celebrowała nastanie karnawału. W granicach możliwości jedzono, pito i tańczono przez cały okres trwania karnawału. Wszystkie osoby, które przebierały się, były chętnie przyjmowane w domach. Goszczono ich i oglądano przedstawiane występy, wierząc że wieszczą one rychłe nadejście wiosny i obudzenie się przyrody do życia.

Każdego roku w karnawale obowiązują pewne trendy i mody. W tym sezonie jeśli chodzi o muzykę to na parkietach królować będzie muzyka z lat 80 – tych oraz wszelkie gorące rytmy, w tym salsa. W związku z tym szkoły Salsy są bardzo oblegane. W Częstochowie Salsa Forever cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Co do strojów panuje wielka dowolność, ale błysk, złoto i srebrzyście skrząca stal to dominujące trendy Jeśli ktoś wybiera się na bal karnawałowy, może skorzystać z wypożyczalni strojów, która mieści się przy ul. Wielkoborskiej. Panią, które jednak wybiorą tradycyjne kreacje, przypominamy, że w tym roku obowiązuje mini.

Fryzury charakteryzować się będą asymetrią, ale nadal modne są grzywki.

Nazwa karnawał pochodzi od włoskiego carne vale, a słowo to zaczerpnięte z łaciny oznaczało pożegnanie mięsa (carne mięso + valere obowiązywać, być ważnym, królować) lub "carne" - mięso + "vale" - żegnaj), przed rozpoczynającym się Wielkim Postem. Inna etymologia tej nazwy, każe szukać jej źródeł w (łac. carrus navalis wóz w kształcie okrętu), nazwie wozu który uczestniczył w procesji świątecznej ku czci bogini Izydy a później Dionizosa w starożytnym Rzymie. Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła.

 

Karina Balska, cz.info.pl