„Ach, jak przyjemnie” – piosenki retro w Parku Staszica

Pokryte szlachetną patyną hity jak „Ach, jak przyjemnie” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą” usłyszymy tam w wtorek o godz. 16:00. Koncert to uzupełnienie trwającej w Muzeum Częstochowskim wystawy o dawnych kresowych uzdrowiskach.

Era międzywojnia – lata 20. i 30. ubiegłego wieku – stanowi ogromny zasób piosenki popularnej. Szlagiery, czy jak powiedzielibyśmy dziś: hity podśpiewywane przez zwykłych ludzi miały swój rodowód w przedstawieniach teatralnych lub filmach.

A wykonywali je artyści i artystki, które cieszyły się ogromną rozpoznawalnością – choć dostępu do informacji o nich czy choćby ich wizerunku nie sposób w ogóle porównywać z drugą połową wieku, nie mówiąc już o czasach internetowych, kiedy sprawy estradowych gwiazd są odarte niemal ze wszelkiej tajemnicy i dostępne po kilku kliknięciach… Eugeniusz Bodo, Mieczysław Fogg, Zula Pogorzelska, Hanka Ordonówna i parę innych nazwisk było jednak stale obecnych na ustach tych, którzy choć trochę mieli do czynienia z ówczesną rozrywką, zdarzało im się chodzić do kina czy czytać o kulturze w gazetach.

Wiele z tych karier niestety załamało się przedwcześnie – a to na skutek prześladowań politycznych, a to z powodu chorób. Było tak np. w przypadku Eugeniusza Bodo – aresztowanego przez NKWD, wyniszczonego w więzieniu i w końcu zmarłego w czasie transportu do łagru w 1943 roku – czy w przypadku Zuli (właściwie: Zofii) Pogorzelskiej, której choroba kręgosłupa najpierw uniemożliwiła kontynuowanie występów, a potem doprowadziła do śmierci w 1936 roku w sanatorium. Inni mieli więcej szczęścia – jak np. Mieczysław Fogg, który występował jeszcze w drogiej połowie lat 80., ciągle w swoim starym, „międzywojennym” stylu...

Piosenki gwiazd lat 20. i 30. będzie można usłyszeć na żywo 6 czerwca (wtorek) w Parku Staszica od godz. 16

Wystąpią: uczniowie szkół organizujących wydarzenie oraz Zespół „The Storks” w składzie: Dariusz Nabiałek, Tomasz Merda, Dariusz Kasprzyk. Jacek Szafert, Piotr Wroński, Jarosław Woszczyna.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej” prezentowanej w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego do 2 lipca 2023 r. Ekspozycja zorganizowana we współpracy z Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Domem Spotkań z Historią w Warszawie.

Organizatorzy koncertu: I LO im. Juliusza Słowackiego, IV LO im H Sienkiewicza, V LO im. Adama Mickiewicza, VIII LO Samorządowe i Muzeum Częstochowskie.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa/Muzeum Częstochowskie

tgl 728x90