Przedstawicielka Częstochowy w nowej komisji Związku Miast Polskich

Przedmiotem zainteresowania gremium, które zainaugurowało działalność 4 lutego, są prawa człowieka i zagadnienia równego traktowania. Na jedną z wiceprzewodniczących komisji wybrano Pełnomocniczka Prezydenta Częstochowy ds. Równych Szans Agata Wierny.
 
Decyzję o utworzeniu Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania zarząd Związku Miast Polskich podjął w listopadzie zeszłego roku, wychodząc naprzeciw powtarzającym się wnioskom miast. Na skierowane do samorządów zaproszenia odpowiedziało 45 osób chcących w takim gremium pracować –  m.in. członkinie i członkowie władz miejskich, radne i radni, urzędniczki i urzędnicy samorządowi, pełnomocniczki i pełnomocnicy do spraw polityki równościowej, tolerancji, przeciwdziałania ksenofobii oraz organizacji pozarządowych.

Dyrektor Biura Związku Andrzej Porawski zwraca uwagę na fakt, że samorządy lokalne realizują ponad połowę praw wymienionych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i praktycznie cały katalog zadań własnych gmin oparty jest o te prawa. Związek Miast Polskich opracował zestawienie dziedzin, w których gminy i powiaty przyczyniają się do urzeczywistnienia poszczególnych praw – zostało ono zaprezentowane już w 2008 roku na międzynarodowym posiedzeniu Senatu Republiki Francuskiej, a także w Polsce, np. podczas międzynarodowej konferencji „Współpraca miast partnerskich na rzecz pokoju i ochrony praw człowieka” w Oświęcimiu (2009). ZMP podejmował również działania na rzecz eliminowania dyskryminacji i zagwarantowania równości wobec prawa. Świadectwem tego był jego udział w opracowaniu i przyjęciu Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Publicznym (2006). Zdaniem Dyrektora Biura próba jej popularyzacji w naszym kraju nie przyniosła jednak oczekiwanych rezultatów (np. jej przyjęcie przez Radę Miasta Poznania zostało unieważnione przez wojewodę wielkopolskiego).
 
Na pierwszym spotkaniu nowej komisji zdecydowano, że jej pracami – jako przewodnicząca – kierować będzie wiceprezydentka Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim, zarazem przedstawicielka ZMP w Radzie Gmin i Regionów Europy (CEMR). Zastępować ją będzie m.in. Agata Wierny – Pełnomocniczka Prezydenta Częstochowy ds. Równych Szans, a także poznańska radna Marta Mazurek oraz zastępca prezydenta Świdnicy Szymon Chojnowski. Na sekretarza powołano Bartłomieja Ciążyńskiego, pełniącego m.in. funkcję doradcy społecznego prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii.
 
W komisji reprezentowane są zarówno metropolie, jaki i mniejsze miasta. Jak mówi przewodnicząca komisji, nowemu gremium będzie przyświecać idea samorządów nikogo nie wykluczających, włączających wszystkich w życie miast, a największą zaletą takiego forum jest dzielenie się doświadczeniem, dobrymi praktykami i metodami działania.
 
Są w Polsce samorządy, które nie od wczoraj wiele uwagi i wysiłków poświęcają kwestiom równości i tolerancji. W Częstochowie, przy prezydencie miasta, od kilku lat pracuje Pełnomocniczka ds. Równych Szans, a w Urzędzie Miasta działa Referat Dialogu i Praw Człowieka. Miasto od dłuższego czasu pracuje nad polityką równości. Ma już gotową diagnozę i rekomendacje. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk jest wśród tych samorządowców, którzy podpisali Kartę Różnorodności – międzynarodową inicjatywę mającą promować różnorodność i równe szanse w zatrudnieniu, bez względu na płeć, rasę, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, wiek, niepełnosprawność czy religię. Częstochowa jest też wśród ośrodków, gdzie przygotowano programy edukacyjne dla szkół, poruszające kwestie tolerancji, różnorodności, praw obywatelskich, języka nienawiści czy hejtu. Zespół skupiony wokół Pełnomocniczki ds. Równych Szans opracował m. in. grę antydyskryminacyjną dla młodzieży. Gra czeka teraz na powrót młodych ludzi do szkół.
 
Jedną z pierwszych kwestii, jakimi zajęła się komisja, jest Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania na lata 2021-2030. ZMP otrzymał ten dokument do zaopiniowania i zauważył w nim wiele braków oraz – jego zdaniem – dyskryminujący i nietolerancyjny język. Teraz swoje uwagi do dokumentu wyrazi też nowa komisja. Zostaną one potem przedstawione na zespole Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
 
Przedstawiciele miast zgłaszali także sprawy, które powinny stać się przedmiotem prac komisji – jak choćby narastająca fala rasizmu i ksenofobii, w przestrzeni miejskiej przybierająca formę godzących w godność człowieka haseł na murach.
 
W Związku Miast Polskich działa obecnie 20 stałych komisji tematycznych. To gremia doradcze, w których pracuje ponad 600 pracowników samorządowych z miast członkowskich. Do zakresu działań komisji należy m.in.: opiniowanie i przygotowanie stanowisk i wniosków dotyczących projektów aktów prawnych, wymiana doświadczeń, a także analizowanie stanu spraw w danej dziedzinie. Stanowiska komisji są prezentowane na posiedzeniach Zarządu, który na ich podstawie przyjmuje niektóre stanowiska Związku. Komisje zajmują się m.in. kwestiami edukacji, finansów, gospodarki komunalnej, kultury, partycypacji społecznej, polityki europejskiej i współpracy zagranicznej, polityki miejskiej i rozwoju miast oraz polityki społecznej.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa