Banner Top

Zapowiedzi

IX Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej

Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej jest już organizowane po raz dziewiąty. Tematem tegorocznej edycji Forum będzie (S)prawa kobiet. Jak co roku prócz paneli dyskusyjnych na uczestniczki Forum czekają liczne atrakcje i wydarzenia towarzyszące: pokazy rękodzieła, degustacje, warsztaty i konsultacje ze specjalistami.

I Forum odbyło się w 2010 roku i poświęcone było możliwościom i ambicjom kobiet. Mówiono o tym, co potrafią kobiety – w życiu rodzinnym, społecznym, politycznym, o parytetach, o sytuacji zawodowej kobiet, ich zdrowiu i udziale w nauce, kulturze, sztuce i w mediach, żywo dyskutowano o przeszkodach i barierach blokujących aktywny udział kobiet w życiu publicznym i karierach zawodowych.

Rysunek: Nitka/Pociecha/Warchoł/Wiatr

„Rysunek dość długo czekał na swoje „odkrycie”. Choć zawsze posiadał swych zdeklarowanych zwolenników czy wręcz wyznawców, powszechnie traktowany był jak coś pośredniego między niematerialną ideą, a tzw. skończonym dziełem” – pisał profesor Maciej Bieniasz w roku 1983 w katalogu wystawy „Trzeci ogólnopolski przegląd rysunku studentów wyższych uczelni plastycznych” organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie Wydziału Grafiki w Katowicach.

W tym samym czasie Zdzisław Wiatr, Adam Pociecha i Paweł Warchoł byli studentami Wydziału Grafiki w Katowicach. Podczas wspomnianego „przeglądu rysunku studenckiego” poznali Zdzisława Nitkę. Zapoczątkowana wtedy przyjaźń dziś owocuje wspólną wystawą, której założenia przedstawia inicjator projektu Zdzisław Wiatr:

Marek Andała. Zwykłe miejsca

Marek Andała – urodzony w 1957 w Ostrowii Mazowieckiej. Absolwent PLSP w Supraślu (1977). Studia: Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Członek ZPAP, współzałożyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą.

Brał udział w ponad 100 środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, wystawach, oraz przeglądach rysunku i malarstwa. Jest autorem ponad 20 wystaw indywidualnych. Prace w zbiorach: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum na Majdanku (Lublin), Muzeum Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. W 2007 roku nagrodzony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

Jacek Łydżba. Krajobrazy i obrazy

Jacek Łydżba urodził się  w 1966 roku we Włoszczowie. Studiował w częstochowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej oraz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W 1989 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Macieja Urbańca. W 1999 roku uzyskał nominację do Paszportu „Polityki”. W latach 1995 -2015 pracował na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Beata Bigaj. BUNT. Versus pollice verso

Beata Bigaj, ur. 1972 r., jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w Pracowni Litografii w 1997 r.). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką.

Swoje prace pokazywała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i za granicą. Jej obrazy znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Frissiras Museum w Atenach. Stypendystka fundacji „The Elizabeth Greenshields Foundation” (1994 r.). Laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2008 r.). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 r. Jest wykładowcą w Akademii Ignatianum w Krakowie.

Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu

W 2019 roku przypada 25. rocznica śmierci Ryszarda Riedla. W związku z tym Sebastian Riedel i zespół Cree postanowili uczcić to wydarzenie serią koncertów upamiętniających twórczość legendarnego wokalisty Ryszarda Riedla i zespołu Dżem.

Zespół Cree został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla i Sylwestra Kramka. Nazwę pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam także wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree.

Jan-Rapowanie

28 września klub Muzyczna Meta zapraszamy na premierowy koncert Jan-Rapowanie, który zaprezentuje swój debiutancki album „Nocna Zmjana”.

Jan - Rapowanie rocznik ‘98. Nowa szkoła krakowskiego luzu, która wywołała spore zamieszanie w rapowym i nie tylko środowisku muzycznym. O Janka zabiegały różne wytwórnie, propsy nadlatywały z wielu stron, ale ostatecznie zdecydował się na SB Maffiję. Jako kolejny z uczestników SB Startera zaczął prezentować swoje kawałki na kanale SB robiąc wszystkim duże nadzieje na przyszłość i coraz częściej wymieniany jest jako „next best”.

Martwa natura w fotografii. Konkurs

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie ogłosiła konkurs artystyczny: 8. Międzynarodowy Salon Fotograficzny „Martwa natura w fotografii”.

„W sztuce, w której podobno powiedziano już wszystko, magia przedmiotów i zatopienie się w szczególe, poparte intelektualną wizją autora, wciąż potrafią zachwycać”.

Janusz Mielczarek

O Salonie:
Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii”, którego pierwsza edycja odbyła się w 2003 r., to projekt, który przybliżając znany w sztuce motyw martwej natury, jednocześnie stara się dociec, w którą stronę zmierza ten nurt współczesnej fotografii.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px