Banner Top

Zapowiedzi

Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie i Kino Studyjne OKF Iluzja zaprasza na pokaz filmu, o niezwykłym artyście-wizjonerze, Stanisławie Szukalskim.

Znany aktor, Leonardo Di Caprio, znał Szukalskiego od dziecka i zafascynowany jego sztuką, postanowił samodzielnie wyprodukować film o tej niezwykłej postaci.

GET UP, STAND-UP!

„Powered by moovsy” – to wydarzenie pełne niespodzianek, okraszone dawką humoru z prawdziwego zdarzenia, a to wszystko w połączeniu z oprawą muzyczną wyjątkowych bębniarzy…

Na jednej scenie, podczas jednego wieczoru pojawią się najlepsi komicy stand-upowi z całej Polski ramię w ramię z niezwykłym perkusyjnym duetem półfinalistów programu Mam Talent – Bucket Guys – którzy stand-up'ową dawkę humoru z najwyższej półki okraszą muzyką na żywo wykonywaną na…wiadrach!

Wojewódzki Konkurs filmowy ROK-u

Do 31 października 2019 r. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie czeka na zgłoszenia do  Konkursu filmowego „Video, ergo sum - Widzę, więc jestem”. Konkurs jest organizowany w trzech obszarach twórczości związanej z filmem: realizacji filmu, tworzenia plakatu filmowego oraz pisania recenzji filmowej.

FILM
Celem konkursu jest zainspirowanie do tworzenia „filmowych portretów własnych” oraz pokazanie różnorodności postrzegania rzeczywistości. Konkurs ma być zachętą do tworzenia filmowych ekspresji za pomocą prostych i powszechnie dostępnych środków/narzędzi takich jak: telefon komórkowy, aparat fotograficzny z funkcją nagrywania, tablet, kamera.

Poświatowska po raz czterdziesty

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza do udziału w 40. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej.

Konkurs jest adresowany do twórców po debiucie (dla autorów po debiucie książkowym lub prasowym) oraz debiutujących, których wiersze nie były dotąd publikowane. W konkursie mogą brać udział poeci z kraju i z zagranicy, piszący w języku polskim, w wieku od 16 lat.

Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2019

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zachęca do udziału w otwartym Konkursie fotograficznym „Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2019”. Prace konkursowe należy wykonać podczas III Jurajskich Zawodów Balonowych i Międzynarodowych Zawodów Pucharu Polski w lotach balonami na ogrzane powietrze.

Obydwa balonowe wydarzenia odbędą w gminach Janów i Olsztyn, w terminie 18–21 lipca 2019 roku. Termin nadsyłania prac to 28 lipca 2019 r. do godz. 12.00.

Do udziału w konkursie zapraszają: Gminy Janów i Olsztyn, Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Hotel Fajkier Wellness&SPA w Lgocie Murowanej.

Śląska moc w Koszęcinie

Zapraszamy do udziału w wyjazdach do Koszęcina na „Święto Śląska”, organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Autokar w dniach 29-30 czerwca br. będzie odjeżdżał sprzed budynku Ośrodka, ul. Ogińskiego 13a o godz. 15.00. Wyjazdy z Koszęcina zaplanowano na godz. 22.00.

Koszt przejazdu: 20 zł os/dzień (w sobotę i niedzielę/bez noclegu) - bilety można zakupić w siedzibie ROK. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu 34 324 46 51 lub w sekretariacie ROK.

Jan Lebenstein. In memoriam...

Wystawa prezentuje prace na papierze Jana Lebensteina, jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Rok 2019 r. jest wyjątkową okazją do upamiętnienia tego niezwykłego, głęboko oryginalnego twórcy, mija bowiem równo 20 lat od jego nagłej śmierci i 60 lat od jego emigracji do Francji.

Jan Lebenstein był nie tylko doskonałym malarzem i grafikiem o charakterystycznym, unikatowym stylu, ale także jedną z najważniejszych postaci polskiej, emigracyjnej sceny artystycznej w Paryżu.

Wygnani z raju. Majka/Strelnik

Wystawa prezentuje prace dwóch współczesnych polskich artystów, którzy od wielu lat działają na emigracji.

Tytuł wydarzenia, prowokacyjny i przewrotny, odwołuje się do jednego z najważniejszych motywów kultury zachodniej: drugiego rozdziału Księgi Rodzaju, poddawanego nieustannym interpretacjom w ciągu całej historii cywilizacji z kręgu biblijnego.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px