Banner Top

Zapowiedzi

3. Jurajski Festiwal Sztuki i Wina

Jurajski Festiwal Sztuki i Wina to pierwsza tego typu impreza na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, skierowana na promocję sztuki ludowej, produktów regionalnych i kultury winobrania, w tym promocje winnic powstających na terenie północnej jury.

Organizatorami wydarzenia są Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i jurajska Gmina Olsztyn. Impreza od dwóch lat organizowana jest na rynku w Olsztynie w trakcie lipcowego weekendu.

2. Festiwal Folk Fest

Druga odsłona Festiwalu FOLK FEST nad Bałtykiem odbędzie się 11 sierpnia w Częstochowie. W tym roku gościć będziemy: Old Marinners, Szkocką Trupę, Etnostation i Hoverlę.

Festiwalowa scena ustawiona będzie nad zbiornikiem Bałtyk w Parku Rekreacji Lisiniec. Dla uczestników koncertu oprócz muzyki przygotowano strefę gastronomiczną. Festiwal zorganizowany jest przez Urząd Miasta Częstochowa.

43. Ogólnopolski Plener Malarski Jurajska Jesień

Od szkicu do makiety. Plastyczna notatka z cyklu projektowego.
Każdy artysta przebywał na plenerze zorganizowanym w Biskupicach. W czasie pobytu poszukiwał inspiracji i tworzył rysunki, prace malarskie, fotografie.

Efekty tej pracy mogliśmy zobaczyć w „Stajni Biały Borek" 9 lutego 2018 r. W drugim etapie pracy artyści wybierali sobie dziedzinę sztuki użytkowej: fotografię reklamową, grafikę komputerową, ilustrację, plakat, ceramikę i szkło, tkaninę i ubiór oraz elementy wyposażenia wnętrz.

Aleksandra Szlachta. Wirowanie

Aleksandra Szlachta (rocznik 1992) jest absolwentką Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiowała malarstwo na UMK w Toruniu, w pracowni prof. Lecha Wolskiego, a w 2017 roku obroniła dyplom z malarstwa sztalugowego pod opieką dr hab. Anny Wysockiej-Bogackiej.

Na wystawie w częstochowskiej galerii młoda artystka prezentuje cykl prac przygotowany jako praca dyplomowa. W całości składa się na niego osiem obrazów w technice akryl na płótnie, o wymiarach 40x40 cm, osiem obrazów w tej samej technice, o wym. 120x120 cm (choć na potrzeby wystawy dokonano wyboru prac) oraz animacja pokazująca jej obrazy uruchomione.

13. Klimaty Częstochowy

Ruszyła już 13. edycja konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy”. Zgłoszenia są przyjmowane są do 2 października.

Celem konkursu jest ukazanie walorów kulturowych, architektonicznych, przyrodniczych i turystycznych Częstochowy i jej okolic oraz pozyskanie i prezentacja fotografii obrazujących zainteresowanie przejawami życia w jego różnorodnych dziedzinach.

Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2018

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Gmina Janów i Gmina Olsztyn zapraszają do udziału w Konkursie fotograficznym "Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2018".

Konkurs ma charakter otwarty i adresowany jest do profesjonalistów i amatorów fotografii. Do udziału w Konkursie mogą zgłaszać się jedynie osoby pełnoletnie.

Prace konkursowe należy wykonać podczas XXXIV Balonowych Mistrzostw Polski oraz II Jurajskich Zawodów Balonowych, odbywających się w Gminach Janów i Olsztyn, w terminie 19 - 22 lipca 2018 roku.

Mistrzostwa Europy w speedrowerze

W dniach 27-29 lipca, Częstochowa oraz Poczesna staną się stolicami europejskiego speedrowera. To na tych dwóch obiektach, rozstrzygnie się tegoroczna walka o tytuły najlepszych jeźdźców na Starym Kontynencie!

Rekordowa ilość uczestników rywalizować będzie o medale w zmaganiach indywidualnych (senior, junior, kobiety i weterani), a także drużynowych (seniorzy i juniorzy). To będą trzy dni niesamowitego ścigania, walki do ostatnich metrów i świetnej zabawy.

Jasne, że muzeum

Muzeum Częstochowskie przygotowało program zajęć o historii miasta dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Organizatorzy zapraszają do Ratusza na wyjątkowe spotkania z historią.

Muzeum Częstochowskie proponuje:
Lekcje realizowane w Sali Reprezentacyjnej
• 100 lat historii Częstochowy na pocztówce i fotografii – lekcje prowadzone w oparciu o prezentację multimedialną wybranego zbioru pocztówek i fotografii,
• Eksponaty opowiadają historię – lekcje przybliżające źródła historyczne o Częstochowie w zbiorach muzealnych,
• Konfederacja barska w Częstochowie.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px