Banner Top

Dyżury rzecznika osób z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnością od pewnego czasu mają w Częstochowie swojego rzecznika. Dyżuruje on w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca od godz. 15 w Urzędzie Miasta.

Rzecznik osób z niepełnosprawnością został powołany zarządzeniem Prezydenta Miasta Częstochowy. Jest nim częstochowski radny Tomasz Tyl. Do zadań rzecznika należy m.in.: informowanie osób z niepełnosprawnością o ich prawach, udostępnianie przepisów oraz pomoc w ich zrozumieniu i stosowaniu, udzielanie bezpośrednich porad w zakresie możliwości uzyskania wsparcia w instytucjach na terenie miasta.

Będzie ulica Marka Perepeczki

Częstochowscy radni podczas ostatniej sesji przyjęli nazwę nowej ulicy w dzielnicy Śródmieście. Imię Marka Perepeczki ma nosić przedłużenie ul. Staszica do ul. Kilińskiego, niedaleko częstochowskiego Teatru.

Popularny aktor teatralny i filmowy, reżyser oraz dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza ma już w Częstochowie ławeczkę w III alei Najświętszej Maryi Panny, która została odsłonięta w 2014. Jego imieniem nazwano także foyer w częstochowskim Teatrze.

Nowa dyrektorka artystyczna w częstochowskim Teatrze

Częstochowski Teatr im. Adama Mickiewicza będzie mieć nowego dyrektora artystycznego. Pod koniec wakacji Piotra Machalicę zastąpi znana reżyserka filmowa i teatralna Magdalena Piekorz.

- Bardzo się cieszę, że znakomita reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, a jednocześnie doktor sztuki filmowej, przyjęła naszą propozycję. Tym bardziej, że wybrali ją sami aktorzy i dyrekcja teatru. Liczymy, że czekają nas dobre sezony - mówił prezydent Częstochowy.

Zadbaj o bezpieczne wakacje i odbierz opaskę dla dziecka

Rozpoczyna się sezon letnich wyjazdów rodzinnych. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych Centrum Handlowe Auchan Poczesna organizuje akcję pod hasłem „Bezpieczne wakacje”.

23 i 24 czerwca będzie można otrzymać dla swojej pociechy bezpłatną opaskę na rękę, na której znajduje się miejsce do wpisania danych kontaktowych rodziców lub opiekunów.

Stanowisko rady miasta w sprawie odrzucenia wniosku o dotację na remont Teatru

Podczas ostatniej sesji, częstochowscy radni przyjęli stanowisko w sprawie odrzucenia wniosku o dotację i usunięcia z listy kluczowych projektów remontu Teatru im. Adama Mickiewicza przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

STANOWISKO
RADY MIASTA CZĘSTOCHOWY
z dnia 21 czerwca 2018 r.

w sprawie odrzucenia wniosku o dotację i usunięcia z listy kluczowych projektów remontu Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Rośnie liczba osób pobierających zasiłki macierzyńskie

Rośnie liczba osób pobierających zasiłki macierzyńskie. W ubiegłym roku w województwie śląskim świadczenie to pobierało 87,3 tys. osób. Najwięcej wypłacał ich rybnicki ZUS. Jednak najwyższy zasiłek macierzyński w województwie śląskim w kwocie 22 200,60 zł brutto płaci Oddział ZUS w Chorzowie.

W kraju najwyższy zasiłek macierzyński w wysokości 66 tys. zł trafia do mieszkanki Warszawy. Jak wygląda sytuacja w województwie śląskim? Najwyższy zasiłek macierzyński w porównaniu do innych oddziałów w naszym województwie wypłaca chorzowski ZUS.

Praktyczna nauka zawodu – nowe sprzęty w szkołach

34 pracownie w 9 szkołach zostały doposażone i wyremontowane kosztem 3,8 mln zł w ramach projektu unijnego „Praktyczne kształcenie zawodowe szansą na lepszy start – doposażenie szkół zawodowych w Częstochowie”.

Projekt podsumowano przy okazji przekazania Zespołowi Szkół Samochodowo-Budowlanych auta z oprogramowaniem diagnostycznym do praktycznej nauki zawodu.

Oprócz specjalnie przygotowanego, w pełni wyposażonego samochodu częstochowska szkoła ze środków projektu otrzymała - do pracowni pojazdów samochodowych: układy kierownicze, skrzynię biegów, panele elektroniczne i oświetleniowe, a także - do warsztatu techniczno-mechanicznego - obrabiarkę CNC. Wartość sprzętu i remontów wyniosła 250 tys. zł, z czego szkoleniowe auto kosztowało 56 tys. zł.

XVII Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego 2018

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Województwo Śląskie zapraszają młodzież z województwa śląskiego do udziału w XVII Szczycie Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. Szczyt odbędzie się w dniach 15-21 lipca 2018 w Lille we Francji.

Temat tegorocznego spotkania to „Krytyka mediów i przemiana społeczeństwa: Propaganda 1918 vs. FakeNews 2018 – Podobieństwa i różnice? Kompetencje mediów, odpowiedzialni obywatele”.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px