Banner Top

Zmiana tras linii nr 31, 57, 58, 59 i 67

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że 26 maja w związku z awaryjnym remontem i zamknięciem przejazdu kolejowego przy ulicy Bugajskiej zostaną zmienione trasy linii nr 31, 57, 58, 59 i 67.

Zmiana tras linii nr 31, 57, 58, 59 i 67 nastąpi tylko na pierwszych, porannych kursach między 4:00 a 6:00. W tym czasie linia nr 31 zostanie skrócona do pętli STADION RAKÓWi w obu kierunkach nie będzie kursować ulicą Bugajską do Kręciwilka. Dla linii nr 31 zostają zawieszone przystanki: ŻARECKA, BUGAJSKA, WEYSSENHOFF i KRĘCIWILK.

XII Targi Pracy w Częstochowie

W czwartek 23 maja, w godz. 10.00-13.00, w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym odbędzie się kolejna edycja Targów Pracy. Na odwiedzających będzie czekać ponad 2 tys. propozycji zatrudnienia.  

W targach weźmie udział 50 wystawców, oferujących ponad 2 tys. miejsc pracy. Będzie można też skorzystać m.in. z porad z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych czy zatrudniania cudzoziemców. Odbędą się też warsztaty na temat rozmów kwalifikacyjnych czy zakładania działalności gospodarczej.

Absolutorium i wotum zaufania dla prezydenta Częstochowy

Rada Miasta udzieliła prezydentowi Częstochowy wotum zaufania. Przyjęła też sprawozdanie z wykonania zeszłorocznego budżetu, a tym samym udzieliła prezydentowi absolutorium.

Wymóg przedstawienia raportu o stanie gminy obowiązuje po raz pierwszy w bieżącej kadencji władz samorządowych. Raport to instytucja prawna, wprowadzona ustawą ze stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

Dialog Obywatelski w Częstochowie

W auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej odbył się Dialog Obywatelski poświęcony gospodarce o obiegu zamkniętym. Jego uczestnicy dyskutowali o szeroko pojętym rozwoju i najbardziej efektywnych formach funkcjonowania samorządów we wspólnocie europejskiej. Gościem specjalnym spotkania, z udziałem m.in. prezydenta miasta, była unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska.

Dialogi Obywatelskie to inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca na celu przybliżenie mieszkańcom problematyki unijnej. Odbywają się w różnych miastach Europy od 2012 r. Zaproszeni goście odpowiadają na pytania publiczności, a także wsłuchują się w jej opinie i propozycje.

Wrażliwość na słowa - laureaci konkursu

16 maja 2019 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie podczas uroczystości finałowej poznaliśmy Laureatów XXXI Regionalnych Spotkań z Poezją i Prozą Wrażliwość na słowa dla dzieci i młodzieży.

Komisja Artystyczna w składzie: Ewa Oleś - kierownik literacki Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Jarosław Filipski - instruktor teatralny, reżyser, pedagog, aktor teatrów niezależnych, Anna Nabiałek - instruktor teatralny, pedagog, animator kultury, po wysłuchaniu 46 uczestników we wszystkich kategoriach wiekowych, przyznała nagrody i wyróżnienia.

75. rocznica zwycięskiej bitwy o Monte Cassino

Miejskie uroczystości związane z 75. rocznicą zwycięskiej bitwy o Monte Cassino zaplanowano na 19 maja w Parku Staszica i al. Sienkiewicza. Początek o godz. 17.00.

Program uroczystości:

- godz. 17.00 – koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów i uczennic częstochowskich szkół –  altana w Parku im. Stanisława Staszica

Przebudowa ul. Łódzkiej - utrudnienia w ruchu

17 maja rozpoczyna się przebudowa ul. Łódzkiej od ronda 7 Dywizji Piechoty do ul. Poleskiej. Remontowany odcinek zostanie zamknięty do odwołania.

Objazd wytyczony został przez Rondo 7 Dywizji Piechoty poprzez łącznik z ul. Obrońców Westerplatte do ul. Szajnowicza–Iwanowa i dalej do ul. Okulickiego.

Płaci samorząd, choć powinno państwo

Uczestnicy debaty „Okrągłe Stoły 2019” mówili - na przykładzie Częstochowy - o problemie coraz wyższego niedofinansowania samorządów w zakresie tych zadań, za które powinno płacić państwo. Rozmawiano także o skutkach regulacji prawnych, które obciążają samorządowe budżety, dodatkowo ograniczając możliwości zaspokajania lokalnych potrzeb czy wpływając na opłaty ponoszone przez mieszkańców.    
 
– Zawsze było tak, że samorządy dopłacały do realizacji zadań zlecanych przez administrację rządową, ale rozdźwięk między tym, ile te zadania kosztują, a ile na ich realizację dostajemy z budżetu państwa, jeszcze nigdy nie był tak dramatyczny - mówił na początku debaty prezydent Częstochowy. - Teraz jesteśmy w sytuacji, gdy miasto musi brać na siebie wydatki, będących skutkiem decyzji władz centralnych w bardzo różnych sferach i w coraz większym zakresie.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px