Banner Top

Strażnicy mogą wystawiać mandaty za łamanie uchwały antysmogowej

Od początku listopada strażnicy gminni będą mogli wystawiać mandaty za łamanie przepisów prawa miejscowego, jakim jest uchwała antysmogowa.

Stało się to możliwe dzięki rozporządzeniu zmieniającemu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 roku. Do tej pory, pomimo tego, że uchwała antysmogowa weszła w życie w województwie śląskim 1 września 2017 roku, straże gminne mogły jedynie informować o nieprawidłowościach, a w przypadku stwierdzenia naruszeń, przekazać sprawę do Policji bądź złożyć wniosek do sądu o ukaranie. Strażnicy mogli do tej pory wystawiać mandaty jedynie w przypadku stwierdzenia spalania odpadów w piecach i kotłach domowych oraz na powierzchni ziemi.

Spotkanie dla przedsiębiorców

24 października, o godz. 10.00, w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, odbędzie się spotkanie informacyjne „Innowacyjna firma. Wsparcie dla przedsiębiorców z Funduszy Europejskich”.

Spotkanie związane jest z możliwościami wsparcia przedsiębiorców w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz RPO Województwa Śląskiego.

Rusza głosowanie na zadania budżetu obywatelskiego

W dzisiejszy poniedziałek, 22 października, rusza głosowanie na zadania do realizacji w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Jak co roku wybierzemy zadania dzielnicowe i ogólnomiejskie.

W tym roku już po raz piąty będziemy wybierać najlepsze zadania zgłoszone przez mieszkańców do częstochowskiego budżetu obywatelskiego. Głosowanie odbędzie się w dniach 22 października – 12 listopada. Prawo udziału w głosowaniu mają mieszkańcy od 13. roku życia.

Dni otwarte w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ponownie zaprasza częstochowskich rodziców na dni otwarte w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie.

Z usług Centrum mogą korzystać nie tylko rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, ale wszyscy, których niepokoi rozwój psychoruchowy dziecka i chcą go skonsultować lub zdiagnozować – szczególnie rodzice maluszków oraz dzieci do 10 roku życia.

Częstochowa życzliwa długowiecznym

Częstochowa zajęła 3. miejsce w plebiscycie organizowanym przez „Gazetę Wyborczą” i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Na gminy robiące najwięcej dla seniorek i seniorów głosowano online. To element kampanii pod hasłem  „DługoWIECZNI”.

Celem plebiscytu „Miasto/gmina życzliwe Długowiecznym” było wskazanie dobrych praktyk na rzecz seniorek i seniorów w gminach województwa oraz nagrodzenie miejscowości, które w tej sferze robią najwięcej.

21 października – korekta rozkładu jazdy

W dzisiejszą niedzielę (21.10) wejdzie w życie kolejna korekta rozkładu jazdy wynikająca z prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

W znakomitej większości przypadków będzie to oznaczać dalszy ciąg prac podjętych podczas poprzedniej korekty – kontynuowane będą m.in. prace na liniach S1, S5 i S7.
 
Z utrudnieniami powinni się liczyć szczególnie podróżni linii S1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie, S5 na odcinku Żywiec – Zwardoń oraz linii S7 pomiędzy Rybnikiem a Suminą. Do 20 listopada kontynuowane będą również prace pomiędzy Cieszynem a Zebrzydowicami, gdzie zamiast wszystkich pociągów Kolei Śląskich kursują autobusy zastępcze.

Jakie środki na rozbudowę MSP Raków?

Według piątkowej zapowiedzi wiceministra sportu i turystyki Jarosława Stawiarskiego Miasto Częstochowa otrzyma na razie na inwestycję związaną z utworzeniem Centrum Piłki Nożnej 10 mln zł, z możliwością dalszego dofinansowania w przyszłości.

Miasto i klub w wysłanym wcześniej do Ministerstwa wniosku aplikowały o 20,5 mln zł. Celem inwestycji jest m.in. podniesienie standardu stadionu Rakowa Częstochowa do wymagań piłkarskiej ekstraklasy.

Piłkę łap, czyli Squap! – zajęcia sportowe dla dzieci

Centrum Handlowe Auchan Poczesna zaprasza wszystkie dzieci 20 października na kolejne zajęcia z cyklu „Rodzinne spotkania ze sportem”.

Uczestnicy mogą liczyć na moc zabawy i zdrowego wysiłku, a wszystko to dzięki grze z piłeczką Squap. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Mali goście Centrum Handlowego Auchan Poczesna będą ćwiczyć zręczność i refleks. Maluchy wypróbują popularnej gry z małą piłeczką w roli głównej. Łącząc się w pary lub większe grupy, przekonają się, że na pozór łatwa gra będzie wymagać koncentracji, wyczucia i celności.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px