Banner Top

cz.Temat Dnia

Skrzynka mailowa jak pole minowe

W październiku Polacy są zasypywani mailami i smsami od przestępców. Niektóre z nich próbują zainfekować komputer czy smartfona wirusem wykradającym hasła do bankowości. Często też oszuści podszywają się pod różnego rodzaju firmy czy instytucje i próbują wyłudzić dane osobowe, hasła lub numery kart płatniczych. Expander podpowiada jak rozpoznawać podejrzane wiadomości oraz co zrobić jeśli daliśmy się podejść.
 
Przestępcy są niezwykle pomysłowi. Podszywają się pod banki, sklepy, firmy kurierskie, firmy windykacyjne, a nawet urzędy skarbowe czy ministerstwo finansów. Niedawno wpadli na pomysł, aby wysyłać wiadomości z informacją, że trzeba dopłacić 1 zł za zakupiony towar lub za dostarczenie paczki. Gdy trafi ona  do kogoś, kto niedawno kupił coś przez internet, to taka osoba może pomyśleć, że to wiadomość od sprzedawcy. Kwota jest bardzo niska, więc łatwo można zgodzić się na dopłatę. Tymczasem link podany w wiadomości prowadzi do fałszywej strony internetowej banku lub serwisu pozwalającego przekazywać płatności (np. DotPay), na której przestępcy podejrzą login i hasło do bankowości i spróbują wyłudzić inne dane pozwalające im wypłacić pieniądze z konta ofiary.

Jemy eko - myśl globalnie, kupuj lokalnie

Badania pokazują, że polskich konsumentów cechuje szczególny patriotyzm i przywiązanie do rodzimych produktów. Według badań firmy Mintel[1] 55 proc. Polaków bardziej ufa żywności i napojom wyprodukowanym w Polsce.

Niemal połowa konsumentów wykazuje większe zaufanie do produktów małych firm niż dużych koncernów. Nasz konsumencki patriotyzm nie przekłada się jednak na zachowania zakupowe. Tylko 15 proc.[2] produktów rolnictwa ekologicznego Polacy kupują lokalnie – bezpośrednio od dostawców czy w lokalnych sklepach.

Na jakie mieszkanie cię stać?

Kupując mieszkanie z pomocą kredytu hipotecznego, lepiej nie przesadzać z kwotą zadłużenia. Oprocentowanie kredytów nie zawsze będzie tak niskie jak dziś. Kiedyś powróci do poziomów, które obserwowaliśmy kilka lat temu, a wtedy znacząco wzrosną raty kredytów...

Expander policzył na jaki metraż mieszkania możemy sobie obecnie pozwolić, aby nie narażać się na kłopoty finansowe w przyszłości. Wyliczenie pokazuje również ogromne dysproporcje w poszczególnych miastach. Przy dochodzie 5000 zł w Zielonej Górze możemy pozwolić sobie na 81 m2, a w Warszawie zaledwie na kawalerkę.

Polacy nadal chętnie inwestują w nieruchomości

Statystyki sprzedażowe agencji nieruchomości Metrohouse wskazują, że klienci w dalszym ciągu postrzegają inwestowanie w nieruchomości za pewną lokatę kapitału. Statystyki wskazują, że zainteresowanie taką formą lokaty kapitału rośnie.

Mimo rosnących cen mieszkań oraz coraz większej konkurencji na rynku wynajmu, Polacy nadal lokują swoje oszczędności w nieruchomości. Według analizowanych przez agencję Metrohouse w I kw. 2018 r. transakcji, 28 proc. nabywców mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym deklarowało, że zakup ma podłoże inwestycyjne.

Przepisy dotyczące wywozu odpadów w Polsce wciąż niejasne

Szacuje się, że w Polsce jeździ około 6000 śmieciarek. To pojazdy specjalne powyżej 3,5 tony, a ich kierowcy nie podlegają prawu rozliczania czasu pracy na bazie tachografu tylko wtedy, gdy odbierają odpady z gospodarstw domowych.

Co powinni zrobić, jeśli do jednego kosza trafią śmieci z domów i na przykład z kiosku ruchu czy pobliskiego zakładu fryzjerskiego? Włączyć tachograf czy nie? Pozostawić część odpadów?

Ostatnie dni na złożenie wniosku o kredyt z dopłatą

Studenci i doktoranci do 20 października mogą złożyć wniosek o przyznanie preferencyjnego kredytu z dopłatą. Przez cały okres nauki i jeszcze przez 2 lata po ich zakończeniu całe odsetki od długu spłaca państwo.

Poza tym ci, którzy uzyskają bardzo dobre wynika w nauce, mogą liczyć na umorzenie nawet połowy długu. Expander zwraca też uwagę, że od przyszłego roku nieco zmienią się zasady przyznawania tego rodzaju kredytów.

To jest ostatni rok królowania gotówki w Polsce

Tempo, w jakim rozwijają się w Polsce płatności bezgotówkowe jest imponujące. Najnowsze dane NBP pokazują, że w II kw. 2018 r. wykonaliśmy kartami aż 1,1 mld płatności, czyli o 20% więcej niż przed rokiem.

Gotówka nie daje jednak za wygraną. Przybywa miejsc, w których można ją wypłacić. Poza tym kwota wypłacana z bankomatów wciąż jest wyższa niż ta, jaką wydajemy płacąc kartami. Z wyliczeń Expander wynika jednak, że królowanie gotówki skończy się już na początku przyszłego roku.

Twój głos ma moc. Użyj jej!

21 października wybierzemy władze samorządowe. To wyjątkowo ważne wybory, ponieważ władze gminy, powiatu i województwa decydują o ważnych, bliskich nam sprawach: przychodniach i szpitalach, drogach, komunikacji publicznej, bezpieczeństwie w okolicy, domach kultury, bibliotekach, muzeach i teatrach.

„Twój głos ma moc. Użyj jej!” – to hasło kampanii profrekwencyjnej, w której Organizatorzy zachęcają obywatelki i obywateli do udziału w tegorocznych wyborach samorządowych. Kampania ma charakter społeczny i apolityczny. Koalicja nie prowadzi agitacji na rzecz partii politycznych, komitetów wyborczych ani kandydatów. Zadbajmy już teraz o to, abyśmy w dniu wyborów znaleźli się na listach wyborców.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px