Banner Top

„Patrz, to do Ciebie” Roberta Jodłowskiego

W środę 25 października o godz. 12.00 w Galerii „Wejściówka” odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Roberta Jodłowskiego.

Można powiedzieć, że na co dzień nie rozstaje się z kamerą i aparatem. Szczególnie z tą pierwszą, gdyż jako operator od ośmiu lat przygotowuje materiały filmowe dla TVP 3 Katowice.

Spotkanie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim

22 października o godz. 18:00 w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” odbędzie się spotkanie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim organizowane w ramach Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”.

Podczas spotkania z autorami porozmawiamy m.in. o  książkach: „Tajemnica domu Helclów” (2015) oraz „Rozdarta zasłona” (2016).

Spotkanie z Przemysławem Czaplińskim

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprasza na spotkanie z  Przemysławem Czaplińskim, które odbędzie się 20 października w godz. 16.30 – 18.00. Wydarzenie organizowane jest w ramach Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”.

Zebrani goście będą mieli okazje wzbogacić swoje kompetencje z zakresu literatury. Tematem spotkania będzie współczesne pisarstwo oraz zachodzące w nim zmiany.

Spotkanie z pisarzem Konradem Ludwickim

„Bóg – Zło – Modlitwa. Wokół »Uwag 1940–1942« Karola Ludwika Konińskiego” – to tytuł książki Konrada Ludwickiego, której poświęcone będzie spotkanie z autorem, odbywające się 18 października o godz. 18.00 w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Konrad Ludwicki – polski prozaik, eseista oraz literaturoznawca w swojej najnowszej książce prezentuje postać publicysty i krytyka litarackiego – Karola Ludwika Konińskiego. Autor tym samym skupia się na wielu aspektach twórczości Konińskiego:

Zbisław Janikowski rozmawia z... Januszem Sołtyskiem

16 października o godz. 18.00 Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprasza na spotkanie z cyklu Zbisław Janikowski rozmawia z..., tym razem z Januszem Sołtysikiem.

Janusz Sołtysik – klarnecista, saksofonista, pianista. W latach 60. był związany ze studenckim środowiskiem Politechniki Częstochowskiej (Klub Studencki „Filutek”), grając w zespole dixielandowym reprezentującym uczelnię na przeglądach studenckich.

Ławeczka Haliny

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na wieczór z poezją, muzyką i filmem poświęcony Halinie Poświatowskiej.

Wybrane wiersze w interpretacji Adama Hutyry, aktora Teatru im. Mickiewicza, oraz recital fortepianowy utworów dedykowanych Halinie w wykonaniu Michała Rorata stworzy klimat artystycznych wspomnień o Poetce. Wieczór otworzy premiera etiudy filmowej pt. „Haśka. Wspomnienie o...” zrealizowanej przez Roberta Jodłowskiego.

Z archiwów PWSFTviT: Henryk Kluba

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” rozpoczyna nowy cykl programowy poświęcony filmowi. Częstochowianin doktor Witold Szymczyk od 40 lat związany z PWSFTviT w Łodzi przedstawi miłośnikom kina etiudy dawnych i dzisiejszych studentów „Filmówki”.

Na pierwszy ogień pójdą – co oczywiste – pamiątki związane z Henrykiem Klubą. Urodzony w Przystajni, przed Szkołą Filmową kształcił się Studium Teatralnym przy naszym Teatrze im. Mickiewicza.

Celuloidowa historia Częstochowy – Kroniki II wojny światowej

W czwartek 5 października o godz. 18.00 Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprasza na projekcję archiwalnych filmów dotyczących II wojny światowej.

Filmy zostały pozyskane do kolekcji Krzysztofa Kasprzaka, a wspomnieniami podzielą się Zbisław Janikowski, Janusz Mielczarek i Juliusz Sętowski.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px