Ekierka w dłoń!

Sonia Bohosiewicz, Andrzej Chyra, Gverilla, Magda Koleśnik, Rafał Masny, Julia Pośnik, Red Lipstick Monster, Anja Rubik, Maja Ostaszewska, Krzysztof Zalewski, Julia Zawadzka i inni z czerwoną ekierką Wolnej Szkoły protestują przeciw zmianom w prawie oświatowym.

14 października, w Dniu Nauczyciela, ruszyła kolejna odsłona kampanii społecznej Wolna Szkoła. Znane osoby publikują zdjęcia z czerwoną ekierką i mówią, dlaczego trzeba się sprzeciwić planowanym zmianom w prawie oświatowym. Inicjatorzy akcji alarmują - szkoła staje się nudnym więzieniem, w którym rządzą poglądy ministra na świat, a nie chęć poznawania świata.

Szkoła powinna być przede wszystkim bezpiecznym miejscem, w którym młodzi ludzie mogą odkrywać swoje talenty i uczyć się, jak funkcjonować w szybko zmieniającym się świecie. Centralizacja systemu oświaty, edukacja w służbie partii, zastraszanie nauczycieli - to nie są warunki tworzenia dobrej szkoły - mówi Iga Kazimierczyk, jedna z inicjatorek Wolnej Szkoły.

- Pamiętam, kiedy jako licealistka, która skończyła 18 lat, mogłam zamiast na religię zacząć chodzić na etykę. Moja szkoła wyszła naprzeciw moim poglądom i potrzebom. To było dla mnie gigantyczne wydarzenie, które pozwoliło mi poczuć się w tym miejscu bardziej akceptowaną i potraktowaną poważnie. Pamiętam, jak zaczęłam nabierać świadomości, jakie zachowania pracowników szkoły umniejszają mnie i upokarzają i jak zaczęłam, przy wsparciu i zaangażowaniu moich przyjaciół, mówić o tym głośno. I pamiętam naszą radość, że coś udało się w tych kwestiach zrobić. Wtedy myśleliśmy, że dołożyliśmy cegiełkę i ci, co przyjdą po nas, nie będą już musieli się z tym zmagać. Dzisiaj, sytuacja jest taka, że zaczynamy od początku. Ok, zacznijmy więc. Ze słów, które wypowiada minister Czarnek, płynie strach wobec tak zwanego „innego”. A ten tak zwany „inny”, jest po prostu człowiekiem, który czuje i cierpi, jeśli nie może być sobą. Życzę ministrowi, żeby na ludzi różnych od siebie patrzył sercem - mówi Magdalena Koleśnik, aktorka.

Zdjęcia znanych osób, które wsparły kampanię Wolna Szkoła, można pobrać TUTAJ. Autorem zdjęć jest fotograf Karol Grygoruk.

Co oznaczają planowane zmiany w prawie oświatowym?
Czarna wizja szkoły, czyli absurdy Lex Czarnek, które staną się rzeczywistością polskiej szkoły, jeśli nie zaczniemy działać:

• O usunięciu dyrektora ze szkoły na mocy decyzji kuratora rodzice dowiedzą się po fakcie i nie będą mieli na nią wpływu.
• Jeśli w szkole odbędą się zajęcia z edukacji seksualnej, zorganizowany zostanie tęczowy piątek albo dyskusja o Konstytucji, to dyrektor/ka szkoły mogą z tego powodu stracić pracę, a nawet pójść do więzienia.
• Kurator będzie mógł zablokować zajęcia, które na prośbę rodziców będzie chciał/a zorganizować w szkole nauczyciel/ka. To mogą być zajęcia np. z edukacji obywatelskiej, globalnej, o prawach człowieka.
• Obowiązkowe będą lekcje religii lub etyki. Obu tych przedmiotów uczyć będą absolwenci katolickich uczelni, w tym szkoły księdza Rydzyka.
• Dyskusja o prawach zwierząt w szkole będzie zabroniona, bo według ministra edukacji jest ideologią, na którą nie ma zgody.
• Dobrzy nauczyciele będą odchodzić ze szkół, bo nikt nie chce pracować w atmosferze strachu, ubezwłasnowolnienia i kontroli.

Kampanię Wolna Szkoła prowadzi ponad 100 organizacji. W jej działania zaangażowane są nauczycielskie związki zawodowe, stowarzyszenie kadry kierowniczej oraz korporacje samorządowe, w tym Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Samorządy dla Polski. Stajemy razem w obronie polskiej szkoły, stawką jest los naszych dzieci.

Spoty kampanii:
Lekcja nr 1: Najpierw dzieci, potem kariera.

Lekcja nr 2: Ideologia LGBT wyrasta z neomarksizmu, pokazujące konsekwencje planowanych zmian w oświacie dla naszych dzieci i rodzin, dotarły do 32 milionów ludzi. W kampanię włącza się coraz więcej obywatelek i obywateli, artystek, artystów, aktywistek, aktywistów, ludzi mediów.

Wszystkie materiały kampanijne znajdują się na stronie akcji www.wolnaszkola.org Na stronie podpisać można apel do premiera, posłów i posłanek oraz wysłać indywidualny mail, a także pobrać ulotki informujące o konsekwencjach planowanych zmian i o tym, jak szkoła powinna się zmieniać, żeby odpowiadać na potrzeby uczniów i wyzwania XXI wieku.

Organizatorzy kampanii Wolna Szkoła apelują do rodziców o aktywność w szkole: zabieranie głosu na spotkaniach, rozmawianie o skutkach planowanych zmian, włączanie się do trójek klasowych, inicjowanie i organizowanie zajęć dodatkowych na tematy ważne i interesujące dla ich dzieci, np. z edukacji klimatycznej, europejskiej, prawnej, globalnej, równościowej, z udziałem specjalistów/eki, edukatorów/ki z organizacji społecznych i niezależnych instytucji, organizowanie dla dzieci i nauczycieli wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa