Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka ze Związkiem Miast Polskich

10 grudnia 1948 roku podpisano Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Tym najbliższym nam obszarem ich obowiązywania – i ich ochrony – jest wspólnota lokalna: samorząd.

Eleanor Roosevelt – amerykańska działaczka, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka ONZ, jedna z sił napędowych przy tworzeniu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – powiedziała: Gdzie ostatecznie zaczynają się powszechne prawa człowieka? W małych miejscach, blisko domu – tak blisko i tak małych, że nie widać ich na żadnej mapie świata. (…) Jeśli te prawa nie mają tam znaczenia, nigdzie nie mają znaczenia. Bez skoordynowanych działań obywatelskich blisko domu, na próżno będziemy szukać postępu w większym świecie.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, obchodzimy 10 grudnia, aby podkreślić znaczenie podpisanej dokładnie tego dnia 73 lata temu Deklaracji.

Deklaracja przypomina, że – bez względu na wszystko – nikt nigdy nie może pozbawić nas godności. Jest ona należna każdemu człowiekowi, niezależnie od tego, kim jest i jaki jest, co zrobił, w jakiej znajduje się sytuacji i jakie wyznaje poglądy.

Tematem przewodnim Dnia Praw Człowieka w tym roku jest równość, o której mowa w Artykule 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw (…)”.

Z inicjatywy Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich powstał spot wideo, który można obejrzeć w serwisie YouTube. ZMP chce nim zwrócić uwagę na fakt, że większość praw człowieka, w tym te związane z codzienną egzystencją – jak schronienie, dostęp do edukacji i kultury, pomocy społecznej, możliwość przemieszczania się, udział w głosowaniach – to sfera działalności miast i gmin.

10 grudnia Zarząd Związku Miast Polskich obradujący na posiedzeniu w Lublińcu przyjął deklarację z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Więcej na stronie www.miasta.pl

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa