Banner Top

Zapowiedzi

Jurajska uczta poetycka w Złotym Potoku

Miłośników poezji i niezwykłej miejscowości Złoty Potok zapraszamy w najbliższą sobotę, 19 października, od godz. 14.00 do Pałacu Raczyńskich na XVII Jurajską Jesień Poetycką. Udział w wydarzeniu potwierdziło kilkudziesięciu poetów z całej Polski.

W ramach XVII Jurajskiej Jesieni Poetyckiej organizatorzy zaplanowali:

Siła przyzwyczajenia (Cyrk egzystencjalny)

Słynna komedia, która jest tragedią, jednego z największych pisarzy XX wieku Thomasa Bernharda w przekładzie Moniki Muskały i reżyserii André Hübner-Ochodlo.

Ile poświęci prawdziwy artysta, by stworzyć dzieło na miarę „wszystkich belzebubów świata”? Wystarczy tylko chcieć. Ćwiczyć! Ćwiczyć! Ćwiczyć! Aż do śmierci.

Caribaldi, nad którym wisi faustowskie przekleństwo, by dotknąć istoty tworzenia – poświęci wszystko. Bez wątpienia, wszystkich! Zaślepiony swoją wizją dzieła perfekcyjnego najokrutniej katuje swoich artystów odzierając ich z ludzkiej godności.

Bogusław Lustyk. Rytmy życia

Urodzony w 1940 r. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uprawia malarstwo, rzeźbę i grafikę plakatową.  Miał ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granica, m.in. w USA, Szwecji, Niemczech.

Uzyskał 25 nagród za twórczość w dziedzinie plakatu i malarstwa. W 2013 roku, na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach został nagrodzony srebrnym medalem za plakat „Maraton Warszawski”. Twórczość Bogusława Lustyka była eksponowana na Olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie.

Jurajska Przyroda w obiektywie

Muzeum Częstochowskie zaprasza uczennice i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie fotograficznym „Jurajska Przyroda w obiektywie". Zgłoszenia są przyjmowane do 31 grudnia.

Konkurs ma na celu m.in. zachęcenie młodych ludzi do interpretowania świata przyrody poprzez fotografię, promowanie walorów przyrodniczych Jury Krakowsko-Częstochowskej, budowanie poczucia tożsamości  i emocjonalnego związku z regionem, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za przetrwanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych Jury, zwiększenie wiedzy przyrodniczej czy poznawanie zbiorów przyrodniczych gromadzonych w Muzeum Częstochowskim.

Wojewódzki Konkurs filmowy ROK-u

Do 31 października 2019 r. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie czeka na zgłoszenia do  Konkursu filmowego „Video, ergo sum - Widzę, więc jestem”. Konkurs jest organizowany w trzech obszarach twórczości związanej z filmem: realizacji filmu, tworzenia plakatu filmowego oraz pisania recenzji filmowej.

FILM
Celem konkursu jest zainspirowanie do tworzenia „filmowych portretów własnych” oraz pokazanie różnorodności postrzegania rzeczywistości. Konkurs ma być zachętą do tworzenia filmowych ekspresji za pomocą prostych i powszechnie dostępnych środków/narzędzi takich jak: telefon komórkowy, aparat fotograficzny z funkcją nagrywania, tablet, kamera.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px