Banner Top

Karmimy Psiaki - innowacje w pomaganiu

Karmimy Psiaki to inicjatywa stworzona przez Fundację Sarigato. Organizacja ma swoją siedzibę w Krakowie, ale jej działania obejmują całą Polskę. Dzięki twórczyniom akcji - Agnieszce Sadowskiej i Paulinie Wójtowicz, o problemach bezdomnych zwierząt mówi się coraz więcej, rośnie też liczba czworonogów, które otrzymują pomoc.

Organizatorki akcji w prosty sposób wyjaśniają, co kierowało nimi, kiedy podejmowały decyzję o jej prowadzeniu: “Zawsze chciałyśmy pomagać i angażowałyśmy się w różne formy pomocy innym. Pomocy potrzebują dzieci, chorzy, starsi, ale to (jak pokazują liczne badania i raporty) zwierzętom pomagamy najrzadziej. Co więcej, jest to jedyna z grup, która nie powie nam, że tej pomocy potrzebuje, nie poprosi. Dlatego chcemy i pomagamy zwierzętom. Wiemy, że rozwiązania wprowadzane przez nas przynoszą efekty, ale nad zmianami w ludziach wciąż pracujemy i się tej pracy nie boimy.”

Karmimy Psiaki jako przedsięwzięcie dobroczynne ma trzy cele: karma, adopcje i edukacja.
W schroniskach, aby nakarmić wszystkie zwierzaki codziennie potrzebnych jest kilkaset kilogramów karmy. Fundacja Sarigato, zdając sobie z tego sprawę, organizuje zbiórki i przekazania karmy. Pomaga też każdemu, kto chce na własną rękę zorganizować zbiórkę dla lokalnego schroniska. Równocześnie, ekipa Karmimy Psiaki popularyzuje adopcje i przekonuje, że pupil ze schroniska kocha najmocniej i jest najwierniejszym przyjacielem. Trzecim celem akcji, najtrudniejszym biorąc pod uwagę realizację oraz mierzenie efektów, jest edukacja. Zwiększanie wiedzy na temat problemu bezdomnych zwierząt w Polsce ma skutkować zmniejszeniem ilości zwierząt w schroniskach.

Fundacja Sarigato ma na swoim koncie przedsięwzięcia, które przynoszą wymierne efekty. W III edycji na stałe współpracuje z 16 schroniskami, a łącznie przekazała pomoc już 70 placówkom.

W 2016 roku, w czasie wakacji, akcja Karmimy Psiaki zrealizowała kampanię społeczną XI. Nie porzucaj. W projekt, który miał na celu przeciwdziałanie porzuceniom zwierząt, zaangażowało się sześć polskich gwiazd: Natasza Urbańska, Rafał Maślak, Sylwia Nowak, Kamila Szczawińska, Marzena Rogalska i Michał Piróg. Wzięły one udział w sesji zdjęciowej, w której zostały przedstawione w sytuacji, w jakiej znajdują się porzucone zwierzęta. O projekcie pisały wszystkie największe media w Polsce, zdjęcia z sesji pojawiły się w programie Dzień Dobry TVN. Częścią kampanii była również zbiórka środków w serwisie fundraisingowym wspieram.to, która zakończyła się sukcesem. Dzięki zgromadzonym środkom akcja będzie mogła stworzyć serwis, który będzie bazą hoteli dla zwierząt i hoteli przyjaznych czworonogom. Organizatorzy są pewni, że dzięki niemu liczba porzuceń zwierząt znacznie się zmniejszy.

W marcu 2016 r. ruszył projekt #ZalogujSieDoPomagania. Inicjatywa pozwalała na wspieranie schronisk w ramach internetowych zbiórek karmy, przy użyciu stworzonej przez organizatorów platformy. Dzięki projektowi, w którym udział wzięło 7107 osób, do schronisk trafiło 3,5 tony karmy, a nakarmione zostały 16 754 porzucone zwierzaki z całej Polski. #ZalogujSieDoPomagania zakończyło się symbolicznym przekazaniem  2,7 ton karmy na ręce przedstawicieli Schroniska na Paluchu. Wzięła w nim udział gwiazda Honorata Skarbek, która sama zaangażowała się w inicjatywę i zmobilizowała do pomocy ponad 1 300 osób. Oprócz niej w projekt włączyli się m. in. Martyna Wojciechowska, Katarzyna Tusk, Maciej Sieradzky czy Sylwia Nowak.

Bardzo dużo uwagi przyciągnęła kampania Karma Wraca, zorganizowana na przestrzeni 3 miesięcy, od grudnia 2014 do marca 2015 roku. Jej mierzalnym celem miało być zebranie 6254 selfies, przez co 6254 Psiaki z 16 schronisk, znajdujących się pod opieką fundacji dostały michę jedzenia. Głównym zamysłem twórców było dotarcie z informacją o bezdomnych zwierzętach do jak największej liczby młodych ludzi. Cel ten został osiągnięty – Karma Wraca w social media zobaczyło 6 milionów osób. Projekt wsparło ponad 30 znanych osób.
Oprócz działań online, na które stawia Fundacja Sarigato, sporo dzieje się również “w realu”. Akcja Karmimy Psiaki edukuje, organizując projekt edukacyjny zŁap wiedzę. W 2016 przeprowadzone zostały zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej z Krakowa. Dzieciaki uczyły się o tym, jak obchodzić się z Psiakami, co zwierzaki mogą jeść, a czego nie powinny, jak zachować się w sytuacji zagrożenia itp. W projekcie udział wzięło 17 klas, przeszkolonych zostało 382 dzieci. Każdy mały uczestnik dostał Psi elementarz.

Aby promować adopcje, zorganizowane zostały FIRST RUN – pierwszy bieg na 6 łap i Psiakowe Śniadanie. Wydarzenia te były skierowane do wszystkich mieszkańców Krakowa, a w szczególności do osób zatrudnionych w firmach, które wspierają akcję Karmimy Psiaki (w ramach wolontariatu pracowniczego). Podczas obu wydarzeń pracownicy pomagali wyprowadzić Psiaki ze schronisk, mogli spędzić z nimi czas i wręczyć czworonogom smakołyki. Dzięki imprezom kilka zwierzaków nie wróciło już do zimnego boksu, ale do nowego domu ? Wśród innych form wolontariatu pracowniczego, który oferuje akcja Karmimy Psiaki, można wymienić – wyprowadzanie Psiaków na spacer na terenie schroniska, czyszczenie boksów czy konserwację budynków placówki. To sytuacja, w której zyskują zarówno uczestnicy wolontariatu, jak i bezdomne Psiaki.

W 2016 roku pierwszy raz Psiakom pomagali CrossFitowi siłacze – 9 października odbyło się wydarzenie Zostań CrossFitowym Psubratem. Charytatywna rywalizacja sportowców przyniosła 5812,68 zł dla bezdomnych czworonogów! Aktualnie trwa III edycja akcji. Twórcy Karmimy Psiaki w dwóch poprzednich edycjach organizowali także cykle koncertów pod nazwą „Hau’asujemy”. Były to 4 imprezy, które przyciągnęły ponad 1300 osób. 1 grudnia 2016 r. odbył się 5. Koncert, który był równocześnie imprezą urodzinową z okazji 5 lat działalności akcji.  W przeszłości Psiakom pomagali również miłośnicy czytania, biorąc udział w 9 kiermaszach książek w 7 miastach. Bezdomne zwierzaki mogą także liczyć na wsparcie miłośników tańca. Charytatywne Maratony Zumby dla akcji Karmimy Psiaki to świetny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym – dobrej zabawy i pomagania. O aktualnych wydarzeniach można przeczytać TUTAJ https://www.karmimypsiaki.pl/projekty/.

Akcja Karmimy Psiaki powstała 5 lat temu w głowach osób, którym los zwierząt nie był obojętny, przyciągnęła do siebie już setki tysięcy osób. Przedsięwzięcie to wypełnia lukę, która do tej pory istniała w polskim trzecim sektorze i daje nadzieję na poprawę losu Psiaków wszystkim, którym los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px