Banner Top

Bardzo dobry początek roku dla pośredników finansowych

Pierwszy kwartał 2019 r. okazał się bardzo dobry dla branży pośrednictwa finansowego. Wartość nowych umów na kredyty hipoteczne zawartych przy udziale firm zrzeszonych w ZFPF od stycznia do marca wyniosła ponad 6,4 mld zł.

Oznacza to, że ponad połowa (wartościowo) takich kredytów została udzielona z pomocą ekspertów finansowych. Wart podkreślenia jest również zauważalny wzrost zainteresowania usługami pośredników, jeżeli chodzi o pomoc przy zaciąganiu kredytów gotówkowych, których sprzedaż wzrosła aż o 44 proc. r/r. Wartość kredytów firmowych wzrosła natomiast o 30 proc. r/r.

Pośrednicy pomogli uzyskać ponad połowę kredytów hipotecznych
Dobra koniunktura gospodarcza, rosnące wynagrodzenia i niskie bezrobocie sprawiły, że w I kwartale 2019 r. zainteresowanie kredytami hipotecznymi utrzymywało się na wysokim poziomie. Dodatkowo Polacy coraz chętniej korzystają z usług ekspertów finansowych. Udział kredytów udzielonych z pomocą pośredników wzrósł do rekordowego poziomu 54 proc[1].

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – W I kwartale 2019 r. wartość kredytów hipotecznych wypłaconych przy wsparciu firm zrzeszonych w ZFPF wyniosła 6,4 mld zł, a więc była o 15 proc. wyższa niż przed rokiem. Rosła więc zdecydowanie szybciej niż cały rynek. Było to możliwe, ponieważ Polacy coraz bardziej cenią ekspercką wiedzę w tym zakresie. Przy okazji, warto też zwrócić uwagę, że w kategorii kredytów hipotecznych, po wielu latach, nastąpiła zmiana lidera pośrednictwa finansowego w Polsce.

Joanna Tomicka-Zawora, Prezes Zarządu Open Finance S.A.: – Stabilnie rosnące wynagrodzenia, utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe oraz wzrastające ceny nieruchomości, które skłaniają do sięgania po dodatkowe źródło finansowania, to powody, dla których, w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, w I kwartale 2019 r, wzrosła wartość wypłacanych kredytów hipotecznych. Na rynku wyzwaniem będzie zapewnienie podaży mieszkań przez deweloperów. Niemniej, zgodnie z wcześniejszymi prognozami, zarówno na rynku gotówkowym, jak i hipotecznym w kolejnych miesiącach spodziewamy się 2-3 proc. wzrostu wartości udzielanych kredytów.

Wzrost kredytów firmowych
Wartość kredytów dla firm, przyznanych przy wsparciu ekspertów finansowych wyniosła 710 mln zł, czyli o 30 proc. więcej niż przed rokiem. Rosnąca sprzedaż wśród członków ZFPF pokazuje, że przedsiębiorcy decydują się na korzystanie z zewnętrznego finansowania coraz bardziej świadomie. Chcąc skorzystać z możliwości, jakie daje dodatkowa gotówka w rozwoju swojego biznesu, szukają możliwości porównania dostępnych możliwości na rynku i wybrania tych najkorzystniejszych.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – Z pomocy ekspertów finansowych coraz chętniej korzystają także przedsiębiorcy. Wartość finansowania, jakie otrzymali przy wsparciu firm zrzeszonych w ZFPF, wzrosła o 30 proc. w porównaniu do poziomu dla analogicznego okresu zeszłego roku. Dla przedsiębiorców szczególnie cenna jest wiedza pośredników na temat tego, który bank chętnie przyzna finansowanie firmie z danej branży, i w którym z nich przedsiębiorstwo z krótką historią w ogóle ma szanse na otrzymanie środków. Samo porównanie ofert pod względem kosztów to w tym segmencie zdecydowanie za mało, dlatego poszukiwana jest fachowa wiedza ekspertów.

Sprzedaż kredytów gotówkowych wzrosła o 44 proc.
W od stycznia dla marca 2019 r. firmy zrzeszone w ZFPF pośredniczyły w udzieleniu kredytów gotówkowych o łącznej wartości 880,77 mln zł, co daje 44 proc. wzrost w stosunku do I kw. 2018 r.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – Obecnie największym problemem nie jest znalezienie najlepszej oferty, ponieważ z takiej usługi można skorzystać samodzielnie w domu, np. korzystając z jednego z dostępnych w sieci internetowych kalkulatorów. Klienci doceniają wiedzę ekspertów w zakresie pozyskiwania finansowania przy „niestandardowych” źródłach dochodu oraz tego, z jakich produktów dodatkowych czy rozwiązań warto skorzystać, by obniżyć koszt kredytu.

Joanna Tomicka-Zawora, Prezes Zarządu Open Finance S.A.: – Na rynku kredytów gotówkowych w branży pośrednictwa finansowego również nie brakuje dobrych informacji. W I kwartale 2019 r. na całym rynku udzielono kredyty gotówkowe i ratalne na kwotę ponad 21 miliardów złotych[2], co pokazuje duży potencjał dla firm pośrednictwa w tym obszarze. Ponad 880 mln zł wypłaconych kredytów gotówkowych przy pomocy naszych ekspertów finansowych z 6 firm, jest dla nas wynikiem bardziej niż satysfakcjonującym.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa ZFPF

Przypisy:
[1] Dane BIK, kwiecień 2019.
[2] Wg. NBP wartość kredytów hipotecznych udzielonych na całym rynku w I kw. 2019 r. wyniosła 11,86 mld zł.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px