Banner Top

Temat dnia

Dlaczego nie warto unikać windykatora, także tego działającego w terenie

Brak zapłaty pojedynczej raty kredytu czy zapomnienie o uiszczeniu rachunku np. za media, może zdarzyć się każdemu. Jeżeli jednak takie przypadki pojawiają się częściej lub, gdy nie regulujemy swoich należności przez dłuższy czas, np. z powodu choroby uniemożliwiającej pracę, co powoduje dziurę w budżecie domowym, czekają nas kłopoty finansowe.

Możemy także mieć wtedy pewność, że w pewnym momencie o swoje pieniądze upomną się wierzyciele. Jeżeli nie osobiście, to poprzez firmę windykacyjną. Dla wielu osób niestety naturalną reakcją w takiej sytuacji jest unikanie kontaktu z windykatorem – szczególnie z tym działającym w  terenie, pukającym do drzwi – a to błąd.

To nie koniec zmian w procedurze cywilnej. Czas na zmiany w e-doręczeniach

Zmiany zawarte w znowelizowanym Kodeksie Postępowania Cywilnego w zakresie doręczeń pism sądowych niestety nie idą w dobrym kierunku. Uzasadniona potrzeba przeciwdziałania często patologicznym sytuacjom spowodowanym tzw. fikcją doręczeń nie powinna być zastępowana rozwiązaniami, które mogą doprowadzić do znacznego wydłużenia i tak już nadmiernie przewlekłych postępowań sądowych.

Zaproponowane zmiany przewidują, że w razie bezskuteczności doręczenia pozwanemu pisma per aviso, powód zostanie zobowiązany do doręczenia tego pisma za pośrednictwem komornika. Komentowany przepis przyjmuje rozwiązanie problemu przy założeniu, że komornik ustali adres pozwanego i dokona doręczenia. Komornik nie może odmówić wykonania doręczenia, ale barierą w podjęciu przez niego faktycznych działań może okazać się wysokość planowanej w tym zakresie opłaty.

Dzięki PPK możesz mieć 4-krotnie wyższą emeryturę niż oszczędzając w gotówce

Według prezes ZUS już za 20 lat emerytury mogą wynosić mniej niż 40% ostatniego wynagrodzenia. Oznacza to, że przy pensji 3000 zł emerytura wyniesie jedynie 1200 zł.

Aby uniknąć drastycznego pogorszenia poziomu życia konieczne jest gromadzenie dodatkowych oszczędności na starość. Z wyliczeń Expandera wynika, że w tym celu warto korzystać z PPK (Pracowniczy Plan Kapitałowy).

Po 30 latach wpłacania po 100 zł miesięcznie zgromadzimy tam 172 641 zł. Kwota emerytury, jaką będziemy mogli sobie wypłacić z tych oszczędności, będzie aż 4-krotnie wyższa niż w sytuacji oszczędzania w gotówce i 2-krotnie wyższa niż przy oszczędzaniu na lokacie.

Rynek mieszkań: Cenowe szaleństwo nieco wyhamowuje

Na wtórnym rynku mieszkań widoczne jest spowolnienie wzrostów cen. Nieco spokojniej jest też w przypadku mieszkań od deweloperów. Nadal jednak nie słabnie zainteresowanie zakupem lokali.

Ruch na rynku kredytów hipotecznych wskazuje, że możemy mieć do czynienia z kolejnym rekordowym kwartalnym wynikiem sprzedaży. To wnioski z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance III kw. 2019.

Ceny mieszkań w Polsce rosną dwa razy szybciej niż średnio w UE

Eurostat opublikował dane na temat cen mieszkań w II kwartale 2019 r. W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce wzrosły one o 8%. To dwukrotnie szybszy wzrost niż średnio w UE.

Warto jednak dodać, że u nas sytuacja jest zbliżona do tego co dzieje się u naszych południowych sąsiadów – Czechów i Słowaków. Największe wzrosty odnotowano natomiast na Węgrzech – o 14%.

Niebezpieczna jesień na drogach. Czy masz ubezpieczenie?

Jesień to niełatwy czas na drogach, nawet dla doświadczonych kierowców. Potwierdzają to policyjne statystyki, według których w 2018 roku w okresie od września do grudnia na polskich drogach miało miejsce aż 11 146 wypadków, a w miesiącach marzec-czerwiec było ich „tylko” 10665.

Poza tym, w zeszłym roku najwięcej takich zdarzeń na drodze miało miejsce w październiku (prawie 10% ogółu). Październik był także okresem, w którym również na naszych drogach zginęło najwięcej osób[1]. Mogłoby się wydawać, że najtrudniejszym momentem w roku dla zmotoryzowanych jest zima, ale nagłe pogorszenie się warunków pogodowych po lecie, szybciej zapadający zmrok, gorsza widoczność spowodowana mgłami, jesienne wędrówki zwierząt i opadające liście, wpływające na mniejszą przyczepność pojazdu sprawiają, że mamy większe szanse na stłuczki i kolizje.

5 sposobów na to jak uchronić się przed niepłacącymi na czas kontrahentami i klientami

Opóźnione płatności są znaczącym problemem gospodarki, który dotyka zarówno większe podmioty, jak i tych mniejszych przedsiębiorców. Niepłacący na czas klienci i kontrahenci są problemem już dla 6 na 10 firm w Polsce.

Początkowo jedna, dwie nieopłacone faktury nie niosą ze sobą negatywnych skutków, ale w dłuższym czasie konsekwencje zatorów płatniczych potrafią być bardzo dotkliwe dla firm. To z kolei przekłada się na brak środków na bieżącą działalność, rozwój czy inwestowanie w nowe technologie oraz zatrudnianie nowych pracowników, a w przypadku firm w najcięższej sytuacji – nawet wypadnięcie z rynku.

Najem mieszkań, wrzesień 2019 – raport Expandera i Rentier.io

Na rynku najmu mieszkań rozpoczął się najgorętszy okres, związany ze zbliżającym się początkiem nowego roku akademickiego. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w tym roku średni koszt najmu jest o 9% wyższy niż przed rokiem. Największe zmiany odnotowaliśmy w Szczecinie (+18%), Łodzi (+14%) i Gdyni (+11%). Ceny mieszkań też rosną, ale rata kredytu w większości miast wciąż jest zdecydowanie niższa niż stawki najmu.
 
Wynajmujący podnoszą ceny w całej Polsce
Rosnące stawki za najem mieszkania teoretycznie są dobrą informacją dla właścicieli mieszkań przeznaczonych na ten cel. Ostrzegamy jednak, że na rynku jest coraz większa konkurencja.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px