Banner Top

Temat dnia

Pandemia koronawirusa obniżyła dochody aż 7 na 10 konsumentów w Polsce

Nie będzie powrotu do rzeczywistości sprzed pandemii Covid-19, a skutki finansowe obecnego kryzysu będziemy odczuwać przez kilka, jak nie kilkanaście następnych lat. Czas pokaże, czy spełnią się te i inne czarne scenariusze tworzone przez ekspertów na całym świecie.

Badanie przeprowadzone przez Intrum pokazuje, że sytuacja związana z koronawirusem miała natychmiastowy wpływ na konsumentów z Polski – 7 na 10 osób przyznaje, że ich dochody zmniejszyły, co łączy się z faktem, że 45% respondentów w wyniku pandemii straciło zatrudnienie lub musiało zawiesić prowadzenie biznesu. W najgorszej sytuacji znaleźli się Millennialsi. Tylko 14% konsumentów w grupie wiekowej 22-37 lat nie doświadczyło spadku dochodów, za to 73% Millennialsów doświadczyło pogorszenia się dobrobytu finansowego. Co 5 dwudziestolatek z powodu koronawirusa popadł również w większe długi, by mieć fundusze na codzienne wydatki.

Jak zorganizować tanie wakacje 2020 w korona-rzeczywistości?

Sytuacja związana z COVID-19 zaprzepaściła plany wakacyjne wielu z nas. Możliwość podróżowania po świecie z wiadomych przyczyn została znacznie ograniczona, a wstęp „z zewnątrz” do wielu krajów w ogóle nie jest możliwy. W dodatku, według raportu Intrum[1] 62 proc. konsumentów uważa, że ich dobrobyt finansowy pogorszył się wskutek korona-kryzysu.

Nasze dochody realnie zmniejszyły się (problem ten dotknął 7 na 10 Polaków ankietowanych przez Intrum), ale jednocześnie nie chcemy rezygnować z letniego wypoczynku. Rozwiązaniem jest zorganizowanie wakacji w Polsce na własną rękę. Według badania IBZS[2] 25,6 proc. Polaków planuje w tym roku wyjazd wypoczynkowy w kraju. Co więcej, szacuje się, że 80 proc. z nas jako główny środek transportu wybierze samochód, co nie dziwi, bo w obecnej sytuacji to najbardziej bezpieczny sposób podróżowania, a poza tym, dzięki obniżkom cen paliwa, stosunkowo tani. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) podpowiadają, z jakimi kosztami trzeba się liczyć, wybierając tanie wakacje w Polsce i jak je zaplanować, by urlop przyniósł nam nie tylko dużo przyjemności i relaksu, ale co też ważne – by nie pogorszył naszej sytuacji finansowej.

Najem mieszkań w czerwcu 2020 – raport Expandera i Rentier.io

Stawki za najem ponownie spadły. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w porównaniu z lutym ceny w ogłoszeniach są średnio o 3% niższe. Rekordzistą jest Częstochowa, gdzie spadek wynosi aż 9%.

To oczywiście wynik pandemii, która istotnie obniżyła popyt na mieszkania na wynajem. Szczególnie rzuca się oczy wzrost pustych mieszkań wynajmowanych studentom na pokoje. Koronawirus wymusił naukę zdalną, a to pozwoliło na rezygnację z najmowanego mieszkania i powrót do rodzinnego domu. Kluczowy dla tego segmentu będzie więc wrzesień, kiedy okaże się czy studenci wrócili na rynek najmu, czy też nadal planują uczyć się z domu rodziców.

Myślisz o pożyczce przez internet? Zobacz, z czym musisz się liczyć

W maju br. Polacy mieli łącznie 79,8 mld zł niespłaconych długów[1]. Część tej kwoty to pożyczki zaciągane przez internet. To szybkie źródło gotówki, jednak trzeba być świadomym z jakimi kosztami wiążą się takie zobowiązania. Sprawdzamy na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o takiej pożyczce i co może pomóc w jej spłacie.

Pożyczki przez internet zyskują na popularności. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują szybkie pieniądze online – najczęściej z minimalną ilością formalności i przelewem na konto nawet w ciągu kilkunastu minut. Po upływie ustalonego z pożyczkobiorcą terminu, klient zobowiązany jest oddać całą pożyczoną sumę powiększoną o dodatkowe opłaty. Mogą składać się na nie m.in. opłaty manipulacyjne i odsetki o wcześniej ustalonej wysokości. Zwłoka zazwyczaj wiąże się z ich znacznym wzrostem, dlatego też na taką pożyczkę powinny decydować się osoby, które mają pewność, że są w stanie spłacić całą kwotę w wyznaczonym terminie.

Zero waste – moda pozwalająca uratować domowy budżet. Antykryzysowy Finansowy Poradnik Intrum cz. 3

Pandemia Covid-19 zmusiła wielu konsumentów w całej Europie, także w Polsce, do zaciśnięcia pasa i skrupulatniejszego zarządzania budżetem domowym. Kryzys sprawił, że aż 83 proc. Polaków zamierza zacząć oszczędzać po jego zakończeniu[1].

Poduszka finansowa, jaką możemy zbudować regularnie oszczędzając, daje nam bezpieczeństwo w nieprzewidzianych, „awaryjnych” sytuacjach. Jednak obecnie oszczędzanie może nie być wcale tak proste jak dotychczas. Jak pokazują wyniki raportu Intrum „European Consumer Payment Report 2020. Special Edition White Paper", dochody 71 proc. konsumentów w naszym kraju uległy zmniejszeniu się wskutek pandemii. Ponad 6 na 10 osób przyznaje również, że ich dobrobyt finansowy pogorszył się. Nie dziwi więc, że 64% deklaruje, że obecnie oszczędza mniej pieniędzy na przyszłość, niż to miało miejsce przed korona-kryzysem. Czy to oznacza, że aktualnie odkładanie gotówki na tzw. czarną godzinę lub by zrealizować założone plany, w ogóle nie jest możliwe?

Za wakacje w Polsce możesz zapłacić podwójną stawkę

W związku z epidemią, w tym roku wielu Polaków zrezygnuje z zagranicznych wakacji. Expander ostrzega jednak, że nawet wypoczynek w kraju może okazać się bardzo kosztowny, jeśli nie będziemy przestrzegać kilku reguł bezpieczeństwa.

Podpowiadamy jak wypłacać gotówkę z bankomatu, aby nie dać się okraść przestępcom kopiującym karty płatnicze. Najnowsze dane NBP pokazują bowiem, że 2019 r. odnotowano rekordową wartość oszukańczych transakcji kartami, która wyniosła 54 mln zł. Pomagamy również rozpoznać fałszywe ogłoszenia dotyczące noclegów w nieistniejących pensjonatach czy apartamentach.

Ceny mieszkań w czerwcu 2020 – raport Expandera i Rentier.io

W maju nastąpił znaczący wzrost liczby mieszkań wystawionych do sprzedaży. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że dla badanych miast, liczba ogłoszeń w maju była aż o 15% wyższa niż w lutym i o 20% wyższa niż przed rokiem. Co ważne, nie jest to efekt dublowania się ogłoszeń dotyczących tego samego mieszkania.

Ceny w zamieszczanych ofertach pozostały na poziomie zbliżonym do kwietnia. Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, to ich oprocentowanie spadło do najniższego poziomu w historii, mimo że banki ponownie podnosiły marże.

Najtańsze na rynku mieszkania. Ile kosztują?

Nabywcy mieszkań w dużych miastach są przyzwyczajeni do bajecznie wysokich cen wystawionych do sprzedaży lokali. Przeciwwagą do metropolitalnej drożyzny mogą być mieszkania w mniejszych miastach i miejscowościach. Ich cena nie przekracza często nawet 100 tysięcy złotych.

W poszukiwaniu tanich mieszkań
Ranking najtańszych mieszkań w ofercie agencji nieruchomości Metrohouse otwiera lokal w Kołobrzegu, a dokładnie na osiedlu Podczele. Za 30 m kw. lokalu położonego w suterenie należy zapłacić 49 tys. zł. Mieszkanie jest do remontu, ale za to jest to gratka dla osób zakochanych w Bałtyku, od którego dzieli nas tylko 5 minut spacerem.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px