Banner Top

Temat dnia

Polscy rodzice obawiają się o przyszłość finansową swoich dzieci. Czy słusznie?

Jak wynika z raportu Intrum „European Consumer Payment Report 2019”, priorytetem dla polskich konsumentów jest zapewnienie własnym dzieciom wygodnego i dostatniego życia. Jeżeli nie mamy wystarczających środków, jesteśmy gotowi zadłużyć się na ten cel.

44 proc. rodziców biorących udział w badaniu zadeklarowało, że ciągu ostatnich sześciu miesięcy pożyczyło pieniądze lub wykorzystało limit na karcie kredytowej, by kupić coś swojemu dziecku bądź dzieciom. Obawiamy się o przyszłość finansową naszych pociech. Aż 51 proc. pytanych uważa, że będzie musiała pomagać finansowo swoim dzieciom po opuszczeniu przez nich domu rodzinnego. A to tylko początek listy zmartwień w tym temacie. Czy mamy ku nim realne powody? Czy to „tylko” zwyczajna rodzicielska troska? Czy takie rozwiązania jak np. konto oszczędnościowe dla dziecka, a nawet niemowlaka lub polisa posagowa są dobrymi pomysłami, by zabezpieczyć finansowo naszą pociechę?

UC&C – możliwość pracy zdalnej nigdy wcześniej nie była aż tak potrzebna

Dziś praca zdalna to nie przywilej czy wygoda, to zachowanie płynności naszego biznesu. W dobie internetu mniejsze znaczenie ma miejsce wykonywanej pracy pod warunkiem, że praca może być kontynuowana w sposób efektywny. Tutaj z pomocą przychodzą współczesne technologie w postaci Unified Communication & Collaboration. Czym tak naprawdę jest UC&C?

Unified Communication & Collaboration (UC&C) to rozwiązania, które usprawniają komunikację na odległość poprzez zintegrowanie wielu kanałów komunikacji w jednym interfejsie, umożliwiającym korzystanie z nowoczesnych narzędzi zastępujących kontakt bezpośredni. Do niedawna, gdy biznes nie był zdominowany tematem sytuacji na świecie związanym z COVID – 19, dostawcy usług UC&C promowali swoje rozwiązania uderzając w tony trendu mobilności zawodowej, międzynarodowego biznesu i konieczności częstego przemieszczania się pracowników.

Kredyty będą dostępne tylko dla tych, którzy ich nie potrzebują

Uzyskanie kredytu staje się coraz trudniejsze. Od kwietna PKO BP dwukrotnie (z 10% do 20%) podniósł wymagany wkład własny, konieczny do uzyskania kredytu hipotecznego. W większości banków o taki kredyt trudniej będzie osobom prowadzącym działalność gospodarczą oraz pracującym na umowie o dzieło lub zlecenie.

W przypadku pożyczek i kredytów konsumpcyjnych może być jeszcze gorzej. Nowe przepisy mają 5-krotnie obniżyć limit kosztów pozaodsetkowych. Z analizy Expandera wynika, że zamiast spadku kosztów, efektem będzie jednak drastyczne zaostrzenie warunków przyznania pożyczek. Będą one dostępne tylko dla nielicznych osób, o wyjątkowo dobrej sytuacji finansowej. Koszt kredytu jest bowiem ściśle związany ryzykiem, że nie zostanie on spłacony. Tymczasem ryzyko rośnie, ponieważ kryzys może istotnie zwiększyć bezrobocie.

Czy teraz można się jeszcze ubezpieczyć od wirusa?

Coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać czy w obecnej sytuacji można jeszcze się ubezpieczyć na życie i od poważnych chorób. Okazuje się, że tak. Najlepszym tego przykładem jest umowa zawarta przez Ministerstwo Zdrowia z jednym z ubezpieczycieli, dzięki czemu ochroną ubezpieczeniową będą objęci lekarze i pielęgniarki[1].

Z informacji zebranych wśród ekspertów finansowych Expandera wynika, że w ostatnim czasie wielokrotnie wzrosło zainteresowanie takimi ubezpieczeniami wśród zwykłych Polaków. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby taka ochrona faktycznie zadziałała i ile trzeba zapłacić, żeby ubezpieczyć się na kwotę 200 000 zł.

Polacy nie posłuchali ekonomistów i dobrze na tym wyszli

W ostatnich latach wielokrotnie pojawiały się ostrzeżenia przed wzrostem stóp procentowych i rat kredytów hipotecznych. Receptą na to zagrożenie miały być kredyty z oprocentowaniem stałym. Teraz okazało się, że Polacy słusznie nie chcieli ich zaciągać.

Nieliczni, którzy z tego rozwiązania skorzystali, w ciągu 3 lat zapłacili o ponad 6000 zł wyższe raty niż ci, którzy wybrali zwykły kredyt. Dodatkowo, po obniżce stóp procentowych, różnica w miesięcznej racie wynosi aż 246 zł. To jednak nic w porównaniu z sytuacją osób spłacających kredyty we frankach, których raty nie stoją w miejscu, lecz szybko rosną. Z wyliczeń Expandera wynika, że jeśli utrzyma się tak wysoki kurs jak obecnie, to frankowicze co miesiąc będą musieli wydawać o ok. 50 mln zł więcej na raty niż w grudniu 2019 r.

Wakacje kredytowe, czyli rozwiązanie na ciężkie czasy

Zawieszenie płatności rat kredytu, czyli tzw. „wakacje kredytowe”, dla wielu gospodarstw domowych i przedsiębiorców w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa może być szansą na przetrwanie w dobrej kondycji finansowej. Co należy wiedzieć o wakacjach kredytowych i jak z głową rozmawiać z bankiem czy instytucją finansową o odroczeniu spłaty rat?

Planujesz odroczyć spłatę najbliższych rat kredytu?
Jak twierdzą eksperci finansowi określenie „wakacje” może być mylnie zrozumiane w kontekście posiadanych przez nas zobowiązań bankowych. – Nie jest to okres, w którym bank daruje nam obowiązek zapłaty raty tylko okres przerwy od zapłaty raty i odroczenie tego obowiązku w czasie.

Seniorzy mogą otrzymać darmową kartę zbliżeniową

Koronawirusem może zarazić się każdy, ale najgroźniejszy jest dla osób starszych. Expander zachęca więc, aby pomagać swoim rodzicom i dziadkom w opanowaniu korzystania z bankowości internetowej lub telefonicznej. Tych, którzy samodzielnie robią codzienne zakupy warto przekonać do płacenia zbliżeniowo kartą, co istotnie zmniejsza ryzyko zarażenia. Możemy też podpowiedzieć, aby otworzyli sobie tzw. podstawowy rachunek płatniczy. Jest do zupełnie darmowe konto, z bezpłatną kartą, wypłatami z bankomatów i przelewami.
 
Epidemia sprawiła, że wiele osób zaoferowało pomoc osobom starszym np. w dostarczeniu do domu zakupów. Jest jednak również wielu emerytów, którzy fizycznie są wciąż bardzo sprawni i którzy z różnych względów wciąż samodzielnie chodzą do sklepów na zakupy czy na pocztę, aby opłacić rachunki. Takim osobom możemy pomóc w inny sposób – zachęcając do płacenia zbliżeniowo, czy do opłacania rachunków za pomocą przelewów telefonicznych lub internetowych.

Kształcenie na odległość – nowe regulacje prawne

Zmieniono przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. Określono zasady prowadzenia nauczania na odległość, oceniania i klasyfikacji uczniów. Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r.
 
Jak ma wyglądać kształcenie na odległość?
W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px