Banner Top

Prezentacja Garnizonu Fortecy Częstochowskiej

Grupa rekonstrukcyjna Garnizon Fortecy Częstochowskiej zaczynała, około 4 lata temu, jako kolektyw czterech żołnierzy.

Dziś jest to ekipa licząca ponad 50 osób, która za cel obrała sobie jak najwierniejsze odtworzenie ekwipunku i musztry gemajnów stacjonujących na fortecy okalającej Jasną Górę. Ale Garnizon to nie tylko żołnierze, w jego ramach prężnie działa również sekcja cywilna – odtwarzająca markietanki, podróżników oraz szlachtę.

W Częstochowie grupa znana jest głównie z przygotowywanego rokrocznie XVIII-wiecznego Pikniku w Parku im. Stanisława Staszica. Można ich zobaczyć również jako ozdobę obchodów świąt 11 listopada czy 15 sierpnia. Natomiast dzięki udziałowi w licznych rekonstrukcjach i pokazach organizowanych nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, Rosji, Czechach, Anglii i Francji, Garnizon stał się rozpoznawalny w całej Europie.

Podczas spotkania, 4 lipca 2017 roku, z częstochowskimi rekonstruktorami można było zobaczyć pokaz XVIII wiecznej musztry, dowiedzieć się czegoś o ekwipunku żołnierskim i cywilnym z tego okresu oraz bardziej szczegółowo poznać działalności Garnizonu Fortecy Częstochowskiej.

cz.info.pl, foto: Kornel Orłowski

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px