Banner Top

Aya – 25 lat na scenie

Kasia swoją karierę muzyczną rozpoczęła w zespole Evergreen, założonym przez Roberta Amiriana. W późniejszych latach współpracowała z zespołami: Human, Fatum, Piersi, Hetman czy Talking Pictures, z którym w 1992 nagrała płytę pod tym samym tytułem.

Podczas koncertu w warszawskim klubie Stodoła w 1993 została zauważona przez Katarzynę Kanclerz z Izabelin Studio. W tej właśnie wytwórni, 12 września 1994 wydała swój debiutancki album studyjny, zatytułowany „Gemini”, po czym wyruszyła w trasę koncertową z Edytą Bartosiewicz.

Single z tej płyty: „Wyznanie”, „Jak rzecz”, „Oto ja” i „Kto może to dać” zostały przebojami, sam zaś album osiągnął status podwójnej platynowej płyty. W ciągu 25-letniej kariery artystycznej artystka wydała osiem albumów studyjnych i trzy koncertowe, m.in. „Moja krew” poświęcony pamięci Grzegorza Ciechowskiego i „Koncert inaczej”. Słuchając tego ostatniego, możemy przekonać się o ogromnym talencie Kowalskiej, który daleko wykracza poza rockową stylistykę. Jazzowe i musicalowe kompozycje znajdujące się na tej płycie a które napisali: Bernstein, Gershwin, B. Joel, czy J. Hendricks, wydają się wprost stworzone do śpiewania przez artystkę. W 2003 Kasia wzięła udział w kampanii radia RMF FM mającej na celu walkę z piractwem. Na specjalną płytę, zatytułowaną RMF FM: Moja i Twoja muzyka, nagrała dwie piosenki: „Widzę twoją twarz” („Listen to Your Heart” Roxette) oraz „Mniejsze zło” („All By Myself” Céline Dion). W tym samym roku otrzymała nagrodę Eska Music Awards w kategorii Artystka roku. Kowalska zagrała też główną rolę kobiecą w filmie Nocne graffiti w reżyserii Macieja Dutkiewicza.

Jubileuszowy koncert w Filharmonii Częstochowskiej Kasia rozpoczęła tytułowym utworem ze swojej szóstej płyty: „Antidotum”. Trzeba przyznać, że ten wieczór okazał się prawdziwym antidotum na stres i wszelkie bolączki życia codziennego. Starannie przygotowana scenografia i wyreżyserowana gra świateł doskonale uzupełniały fantastycznie brzmiące, przygotowane na tą okazję w wersji akustycznej przeboje.

Wszystko to razem, oraz dobry kontakt z artystką podczas koncertu, stworzyło świetny klimat i atmosferę sprzyjającą dobrej zabawie. Fani Kasi wypełniający widownię do ostatniego miejsca rozkołysali salę wspólnie śpiewając przebój za przebojem. Mogliśmy więc usłyszeć m.in. chóralne : „Pieprz i sól”, „Prowadź mnie”, Wyrzuć gniew”, czy „Domek z kart”. Ten koncert, to nie tylko świętowanie jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej Kasi Kowalskiej, ale również promocja najnowszej, wydanej w czerwcu 2018 roku płyty „Aya”. Mogliśmy więc wysłuchać sześciu utworów z tego albumu w wersjach akustycznych. Oczywiście tytułowy „Aya”, „Teraz, kiedy czuję”, „Alannah” i inne.

Po koncercie, prawdziwa gratka dla wielbicieli twórczości artystki. Spotkanie z Kasią, krótkie rozmowy, autografy i pamiątkowe zdjęcia. Ten wieczór z pewnością na długo zapadnie w pamięć przybyłym na to wydarzenie fanom.

dla cz.info.pl tekst i foto: Kornel Orłowski

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px