Banner Top

Fotorelacje

Każdy pomoc może nieść

12 stycznia 2020 roku każdy, z wielkim czerwonym sercem, dumnie przemierzał częstochowskie ulice, po zrobieniu dobrego uczynku. Właśnie w ten dzień odbył się już 28 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał i słynne światełko do nieba odbyło się na Placu Biegańskiego.

Podczas tegorocznej orkiestry mogliśmy ofiarować datki przy akompaniamencie takich zespołów jak: Pogoria, Pasi Brzuchy, Eliza Xerxa, Intoxicated, Rastafajrant, Zouzy, czy TABU. Tegoroczna oriekstra zbierała pieniądze na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. W Częstochowie pracowało ponad 530 wolontariuszy. Z tej okazji przygotowano specjalny bieg, morsowanie, gry w kręgle, nurkowanie, malowanie twarzy i wiele innych atrakcji.

50-lecie Five O’Clock Orchestra. Nic dodać nic ująć

Jubileusze, to wspaniała rzecz, zwłaszcza kiedy stają się przyczynkiem do dobrych, wartościowych spotkań i inspiracji. Tak było i tym razem. Duma Częstochowy, jazzowy zespół Five O’Clock Orchestra ma już 50 lat i na stałe wpisał się w życie kulturalne miasta, zapewniając sobie w nim prawdziwie zaszczytne miejsce Na uczczenie tej pięknej rocznicy muzycy wybrali Klub Tori przy ulicy Racławickiej.

W klimatycznej scenerii rozpoczęło się kameralne spotkanie, które liczyło wraz z artystami około 200 osób i tam też, w październikowy niedzielny wieczór niemal zatarły się granice pomiędzy artystami a gośćmi. Wspólne przenikanie jednych i drugich, wspólne rozmowy, żarty, toasty sprawiły, że rocznicowy 4,5-godzinny koncert miał rodzinny, odświętny charakter. Był szampan, róże i był ogromny tort.

Teatr, który uzdrawia, pielęgnuje, daje radość.

Stowarzyszenie Hospicjum „Dar Serca” działa w  Częstochowie i pomaga osobom chorym onkologicznie, szczególną opieką otaczając dzieci chorych rodziców i dzieci, które rodziców straciły w wyniku choroby. Stowarzyszenie zostało powołane do życia w 2000 roku, a jego dobrym duchem i prezeską jest pani Anna Ogłaza.

Dar Serca proponuje podopiecznym  arteterapię: malowanie, decoupage, śpiewanie, granie, malowanie na szkle, czy jogę. Oprócz tego, spotkania w grupach terapeutycznych z psychologami.

30 września na deskach teatru im, Adama Mickiewicza wydarzyło się coś absolutnie nietuzinkowego, niecodziennego, wartego podkreślenia. Wydarzenie zainicjowane przez osobę o niezwykłej energii, bardzo pozytywnie „zakręconą”.

Puchar Polski w Poczesnej

W niedzielę w podczęstochowskiej Gminie Poczesna rozegrano czwartą i zarazem ostatnią rundę Drużynowego Pucharu Polski w speedrowerze. W kategorii Open rywalizacja toczyła się do samego końca.

Przed sezonem doszło do zmian w regulaminie sportu speedrowerowego i do Drużynowego Pucharu Polski w kategorii Open dołączyła rywalizacja wśród juniorów (do lat 18), kosztem rywalizacji indywidualnej, której prestiż i poziom zaczynał drastycznie spadać. Do obu czempionatów zgłosiło się po siedem drużyn - z Częstochowy, Świętochłowic, Poczesnej, Leszna, Ostrowa Wielkopolskiego oraz Torunia i Żołędowa.

Lwy rozszarpały Myszy

Wysokim, a nawet można rzecz, że bardzo wysokim zwycięstwem forBET Włókniarza zakończyło się niedzielne, pierwsze starcie o brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski na żużlu. Wynik 57:33 sprawia, że ekipa Marka Cieślaka jest w bardzo uprzywilejowanej sytuacji.

Dodatkowo ekipa Stelmet Falubazu w rewanżu pojedzie osłabiona. Na pewnoe zabraknie Martina Smolinskiego, a pod znakiem zapytania stoi występ Norberta Krakowiaka, który doznał kontuzji w meczu w Częstochowie.

80. rocznica Bitwy pod Mokrą

1 września br. pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą, poza corocznymi uroczystościami, odbyła się przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym historycznym miejscu, kilkudziesięciu żołnierzy wypowiedziało słowa przysięgi wojskowej i tym samym złożyli zobowiązanie wobec Ojczyzny.

O godzinie 15.00 rozpoczęła się część artystyczna obchodów, w trakcie której licznie zgromadzona publiczność obejrzała: inscenizację Bitwy w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, pokazy sprzętu i wyszkolenia jednostek, m.in. 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Placówki Straży Granicznej Katowice-Pyrzowice, Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej z Częstochowy oraz innych jednostek. Odbył się także pokaz samochodów zabytkowych i militarnych, pokaz konnego wyszkolenia kawaleryjskiego, pokaz musztry paradnej wraz z władaniem szablą i lancą.

Włókniarz przybliżył się do meczu o brąz

W niedzielę na częstochowskiej SGP Arenie rozegrano pierwszy mecz półfinałowy Drużynowych Mistrzostw Polski. Niestety, choć apetyty były dość spore to zgodnie z przewidywaniami wielu ekspertów - forBET Włókniarz Częstochowa przegrał ten mecz i to różnicą czternastu oczek. W kontekście rewanżu na terenie rywala to spory minus.

Na trybunach zasiadło ok. 15 tysięcy fanów czarnego sportu. Można było spotkać wielu przedstawicieli świata polityki, ale także i sportu z Jasonem Doyle na czele. Australijczyk rozdał kilka autografów i zapoznawał do paru zdjęć z fanami, którzy gdy go dojrzeli stale starali się wyrażać chęć, by Michał Świącik ściągnął go do Lwów.

Małgorzata „Balbina” Sętowska - Balbina w Krainie Czarów

„Uwielbiała dzieci, tworzyła dla dzieci pisała bajki ilustrowała, zawsze z pogodnym i ciepłym uśmiechem i taką ją znamy i pamiętamy.”

21 sierpnia  w galerii ZWIASTUN odbyła się wystawa rozpoczynająca serię spotkań memorialnych upamiętniająca zmarłą 29-tego stycznia 2019 r. artystkę i pedagożkę – Małgorzatę „Balbinę” Sętowską. W pierwszej wystawie wzięli udział przyjaciele, rodzina czy zastępca prezydenta Częstochowy Andrzej Babczyński (jej bliski przyjaciel).

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px