Tropem Wilczym w Mstowie

Pierwszego marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji, od 2013 roku organizowane są biegi, by uczcić i przywołać pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Pierwsze takie wydarzenie odbyło się w lesie, koło Zalewu Zegrzyńskiego i miało charakter survivalu. W edycji tej wzięło udział pięćdziesięciu uczestników. Z roku na rok impreza rozrastała się zarówno pod względem ilości biegaczy, jak i miejsc, w których była organizowana. W ubiegłym roku było to już około 75000 osób w 365-ciu miastach nie tylko w Polsce, ale również za granicą: Chicago, Nowy Jork, Wiedeń, czy Melbourne.

W minioną niedzielę Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym został po raz drugi zorganizowany w Mstowie. Cel, jaki sobie postawiono, to przede wszystkim oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, działającego w latach1944-1963, oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. Ważna dla organizatorów jest też popularyzacja aktywności i zdrowego stylu życia, integracja lokalnego środowiska i oczywiście promocja gminy Mstów.

Organizatorem głównym była Fundacja Wolność i Demokracja a lokalnym Gminny Ośrodek Kultury w Mstowie. Trzeba przyznać, że organizatorzy i koordynatorzy: Radna Gminy Mstów, p. Justyna Klimczak i Radna Gminy Mstów, p. Monika Pardela, spisali się na medal. Święto na Pl. Mikiewicza w Mstowie rozpoczęło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego. Potem wspólna rozgrzewka i uczestnicy biegu udali się na start. Dystans, 1963 metry, nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty, Józef Franczak, pseudonim „Lalek”.  1963 metry, to może i nie wielka odległość, ale być może właśnie dzięki temu w biegu wzięło udział aż 422 uczestników, od maluszków w wózkach i na ramionach rodziców, po seniorów. Każdy otrzymał pamiątkowy medal a najszybsi w swoich grupach wiekowych zostali dodatkowo uhonorowani na podium. Jako, że pogoda wyjątkowo dopisała, śmiechom i tańcom nie było końca. Impreza okazała się więc wyjątkowo udana i jak zapewnia Wójt Gminy Mstów, p. Tomasz Gęsiarz, wpisała się na stałe w kalendarz. Zapraszamy więc na kolejne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych do Mstowa już za rok.

dla cz.info.pl tekst i foto: Kornel Orłowski

{gallery}00_fotorelacje/tropem-wilczym-id-25046:{/gallery}