Banner Top

Fotorelacje

50-lecie Five O’Clock Orchestra. Nic dodać nic ująć

Jubileusze, to wspaniała rzecz, zwłaszcza kiedy stają się przyczynkiem do dobrych, wartościowych spotkań i inspiracji. Tak było i tym razem. Duma Częstochowy, jazzowy zespół Five O’Clock Orchestra ma już 50 lat i na stałe wpisał się w życie kulturalne miasta, zapewniając sobie w nim prawdziwie zaszczytne miejsce Na uczczenie tej pięknej rocznicy muzycy wybrali Klub Tori przy ulicy Racławickiej.

W klimatycznej scenerii rozpoczęło się kameralne spotkanie, które liczyło wraz z artystami około 200 osób i tam też, w październikowy niedzielny wieczór niemal zatarły się granice pomiędzy artystami a gośćmi. Wspólne przenikanie jednych i drugich, wspólne rozmowy, żarty, toasty sprawiły, że rocznicowy 4,5-godzinny koncert miał rodzinny, odświętny charakter. Był szampan, róże i był ogromny tort.

Teatr, który uzdrawia, pielęgnuje, daje radość.

Stowarzyszenie Hospicjum „Dar Serca” działa w  Częstochowie i pomaga osobom chorym onkologicznie, szczególną opieką otaczając dzieci chorych rodziców i dzieci, które rodziców straciły w wyniku choroby. Stowarzyszenie zostało powołane do życia w 2000 roku, a jego dobrym duchem i prezeską jest pani Anna Ogłaza.

Dar Serca proponuje podopiecznym  arteterapię: malowanie, decoupage, śpiewanie, granie, malowanie na szkle, czy jogę. Oprócz tego, spotkania w grupach terapeutycznych z psychologami.

30 września na deskach teatru im, Adama Mickiewicza wydarzyło się coś absolutnie nietuzinkowego, niecodziennego, wartego podkreślenia. Wydarzenie zainicjowane przez osobę o niezwykłej energii, bardzo pozytywnie „zakręconą”.

Puchar Polski w Poczesnej

W niedzielę w podczęstochowskiej Gminie Poczesna rozegrano czwartą i zarazem ostatnią rundę Drużynowego Pucharu Polski w speedrowerze. W kategorii Open rywalizacja toczyła się do samego końca.

Przed sezonem doszło do zmian w regulaminie sportu speedrowerowego i do Drużynowego Pucharu Polski w kategorii Open dołączyła rywalizacja wśród juniorów (do lat 18), kosztem rywalizacji indywidualnej, której prestiż i poziom zaczynał drastycznie spadać. Do obu czempionatów zgłosiło się po siedem drużyn - z Częstochowy, Świętochłowic, Poczesnej, Leszna, Ostrowa Wielkopolskiego oraz Torunia i Żołędowa.

Lwy rozszarpały Myszy

Wysokim, a nawet można rzecz, że bardzo wysokim zwycięstwem forBET Włókniarza zakończyło się niedzielne, pierwsze starcie o brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski na żużlu. Wynik 57:33 sprawia, że ekipa Marka Cieślaka jest w bardzo uprzywilejowanej sytuacji.

Dodatkowo ekipa Stelmet Falubazu w rewanżu pojedzie osłabiona. Na pewnoe zabraknie Martina Smolinskiego, a pod znakiem zapytania stoi występ Norberta Krakowiaka, który doznał kontuzji w meczu w Częstochowie.

80. rocznica Bitwy pod Mokrą

1 września br. pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą, poza corocznymi uroczystościami, odbyła się przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym historycznym miejscu, kilkudziesięciu żołnierzy wypowiedziało słowa przysięgi wojskowej i tym samym złożyli zobowiązanie wobec Ojczyzny.

O godzinie 15.00 rozpoczęła się część artystyczna obchodów, w trakcie której licznie zgromadzona publiczność obejrzała: inscenizację Bitwy w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, pokazy sprzętu i wyszkolenia jednostek, m.in. 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Placówki Straży Granicznej Katowice-Pyrzowice, Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej z Częstochowy oraz innych jednostek. Odbył się także pokaz samochodów zabytkowych i militarnych, pokaz konnego wyszkolenia kawaleryjskiego, pokaz musztry paradnej wraz z władaniem szablą i lancą.

Włókniarz przybliżył się do meczu o brąz

W niedzielę na częstochowskiej SGP Arenie rozegrano pierwszy mecz półfinałowy Drużynowych Mistrzostw Polski. Niestety, choć apetyty były dość spore to zgodnie z przewidywaniami wielu ekspertów - forBET Włókniarz Częstochowa przegrał ten mecz i to różnicą czternastu oczek. W kontekście rewanżu na terenie rywala to spory minus.

Na trybunach zasiadło ok. 15 tysięcy fanów czarnego sportu. Można było spotkać wielu przedstawicieli świata polityki, ale także i sportu z Jasonem Doyle na czele. Australijczyk rozdał kilka autografów i zapoznawał do paru zdjęć z fanami, którzy gdy go dojrzeli stale starali się wyrażać chęć, by Michał Świącik ściągnął go do Lwów.

Małgorzata „Balbina” Sętowska - Balbina w Krainie Czarów

„Uwielbiała dzieci, tworzyła dla dzieci pisała bajki ilustrowała, zawsze z pogodnym i ciepłym uśmiechem i taką ją znamy i pamiętamy.”

21 sierpnia  w galerii ZWIASTUN odbyła się wystawa rozpoczynająca serię spotkań memorialnych upamiętniająca zmarłą 29-tego stycznia 2019 r. artystkę i pedagożkę – Małgorzatę „Balbinę” Sętowską. W pierwszej wystawie wzięli udział przyjaciele, rodzina czy zastępca prezydenta Częstochowy Andrzej Babczyński (jej bliski przyjaciel).

Młodzieżowe ściganie na SGP Arenie

Za żużlowcami Włókniarza Częstochowa dwie młodzieżowe imprezy na torze przy ul. Olsztyńskiej. Ekipa Sławomira Drabika pokazała się z bardzo dobrej strony, zwyciężając w obu turniejach.

We wtorkowe oraz środowe popołudnie na SGP Arenie rozegrane zostały dwa turnieje półfinałowego szczebla Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Każdy z zawodników zaprezentował się w takiej samej ilości biegów i oba turnieje teamowi spod znaku Lwa udało się wygrać - we wtorek samodzielnie, zaś nazajutrz ex aequo z Francepol Falubazem Zielona Góra.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px