Męskie spojrzenie na kobiecą antykoncepcję - czyli co panowie wiedzą o tabletkach?

Coraz więcej kobiet ma świadomość, że doustna antykoncepcja hormonalna może pozytywnie wpłynąć na jakość życia i podnieść komfort ich codziennego funkcjonowania.

Jak na tę kwestię zapatrują się mężczyźni? Co wiedzą o tabletkach antykoncepcyjnych? Okazuje się, że zaskakująco dużo! Wyniki badania Biostat, zrealizowanego na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o.o., w ramach kampanii edukacyjnej Antykoncepcja Szyta Na Miarę wykazały, że aż 52 proc. panów, którzy wzięli udział w badaniu uważa, iż tabletki antykoncepcyjne mogą pozytywnie wpłynąć na jakość życia kobiet. Co jeszcze o pigułkach powiedzieli mężczyźni?

Tabletki dla kobiet, ale których?
Badanie udowodniło, że antykoncepcja hormonalna to temat wcale nie tak odległy mężczyznom, jak mogłoby się wydawać. Biorący udział w badaniu panowie, zapytani o to, jakim kobietom tabletki antykoncepcyjne mogą poprawić jakość życia w stopniu największym, wskazali kilka takich grup. Najwięcej, bo 27 proc. respondentów uważa, że kobiety aktywne seksualnie, dzięki stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, mogą poprawić jakość swojego życia. Na drugim miejscu znalazły się kobiety młode – 20 proc. Trzecie miejsce natomiast należało do odpowiedzi „trudno powiedzieć” – 14 proc. Pokazuje to, że wciąż jeszcze wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z pozaantykoncepcyjnych właściwości tabletek, które mogą pomóc kobietom w różnych grupach wiekowych – także paniom o konkretnych potrzebach. Warto jednak zaznaczyć, że panowie zwrócili uwagę na kobiety, które borykają się z konkretnymi problemami: bolesnymi miesiączkami (8 proc.) czy zaburzeniami hormonalnymi (5 proc.). Uczestnicy badania uwzględnili także panie aktywne zarówno zawodowo – 3 proc., jak i fizycznie – również 3 proc. Które obszary życia kobiety, według mężczyzn, mogą ulec poprawie?

Pozytywnie w łóżku!
Mężczyźni dostrzegli możliwość zwiększenia komfortu życia kobiety w sferze jej życia seksualnego. Aż 72 proc. panów, którzy wzięli udział w badaniu, wskazało seks, jako obszar, który dzięki stosowaniu tabletek może ulec poprawie. Rzeczywiście, dzieje się tak dzięki poczuciu wysokiej i stałej ochrony antykoncepcyjnej, którą zapewniają regularnie stosowane tabletki. Nie bez znaczenia jest również składnik niektórych pigułek – octan chlormadinonu. Substancja ta, będąca pochodną naturalnego progesteronu, powoduje wydzielanie beta endorfin, zwanych hormonami szczęścia. To właśnie octan chlormadinonu sprawia, że libido kobiety utrzymuje się na stałym poziomie, a w połączeniu ze świadomością wysokiej ochrony antykoncepcyjnej sprawia, że panie częściej stawiają na spontaniczny seks. Warto dodać, że doustna antykoncepcja reguluje także gospodarkę hormonalną. Dzięki temu utrzymuje nastrój na stałym poziomie, pomagając tym kobietom, które na przykład - ze względu na PMS - zmagają się z wahaniami nastroju, powodującymi często brak chęci na bliskie spotkania z partnerem. A przecież dobry humor to pierwszy krok do spontaniczności!

Zaplanowane macierzyństwo
Na drugim miejscu mężczyźni wskazali planowane macierzyństwo jako obszar, który dzięki przyjmowaniu pigułek, może stać się bardziej komfortowy dla kobiet– 60 proc. Tabletki antykoncepcyjne, dzięki swojej skuteczności, są pomocne przy planowaniu ciąży w odpowiednim, dla danej kobiety, czasie. Co ważne, pigułki, stosowane nawet długoterminowo, nie zmniejszają szans na zajście w ciążę po ich odstawieniu, ponieważ hormony zawarte w tabletkach nie kumulują się w organizmie. Dlatego panie, które zakończyły stosowanie doustnej antykoncepcji, mogą od razu starać się o dziecko.

Komfortowa menstruacja
Okazuje się, że aż  41 proc. mężczyzn wie, że doustna antykoncepcja hormonalna może pomóc kobietom w złagodzeniu lub wyeliminowaniu uciążliwych dolegliwości związanych z menstruacją. Także w tym przypadku panowie trafili swoją odpowiedzią w dziesiątkę. Doustna antykoncepcja hormonalna stanowi jedną z metod leczenia bolesnego miesiączkowania. Wiele publikacji wykazało, że najskuteczniejsze, w przypadku tej dolegliwości, są pigułki zawierające octan chlormadinonu (CMA) oraz małą dawkę etynyloetradiolu (EE). Połączenie tych składników sprawia, że bóle menstruacyjne zostają zniwelowane lub całkowicie wyeliminowane, a cykl staje się regularny. Tabletki antykoncepcyjne mogą pomóc również paniom, których okres jest obfity lub znaczne się przedłuża.

Bolesne miesiączki
Co ciekawe, panowie uznali, że komfort życia kobiety może wiązać się także z atrakcyjnym wyglądem. W badaniu, jako kolejne działanie tabletek antykoncepcyjnych, zwiększające komfort życia, wskazali pomoc w walce z trądzikiem czy nadmiernym wypadaniem włosów – 23 proc. Kobiecy komfort, w oczach mężczyzn, związany jest również ze zdrowiem. 27 proc. respondentów uważa, że pigułki mogą pomóc tym paniom, które borykają się z problemami natury medycznej, np. zaburzeniami hormonalnymi. Mężczyźni, mówiąc o komforcie w kontekście antykoncepcji, wzięli pod uwagę także możliwość realizacji planów – 29 proc., a także pozytywny wpływ tabletek na codzienne funkcjonowanie - 20 proc.

Tylko 1 proc. respondentów nie potrafił sprecyzować, w jakich obszarach życia kobiety tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększyć poczucie komfortu. Nieustanna edukacja w zakresie antykoncepcji jest niezwykle ważna – nie tylko w kręgu kobiet, ale także wśród mężczyzn, ponieważ wyboru metody zabezpieczenia panie dokonują często wspólnie z partnerem. Działania edukacyjne to klucz do tego, aby antykoncepcja była komfortowa, bezpieczna oraz szyta na miarę potrzeb i oczekiwań kobiet.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa