W Aglomeracji Katowickiej ceny mieszkań idą w górę

Ponad 10,6 tys. zł zapłacimy za metr kwadratowy mieszkania w Aglomeracji Katowickiej. Rok do roku to wzrost o 18%. Co jeszcze warto wiedzieć o lokalnym rynku mieszkaniowym?

 

Ile za mieszkanie?
Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, w marcu br. ceny mieszkań w Aglomeracji Katowickiej (obszar Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii) ukształtowały się na poziomie 10 637 zł/m kw. W styczniu br. kosztowały średnio 10 479 zł/m kw. Jak zatem widać wzrost cen nie ustępuje. Dlaczego?

Średnia cena za m kw. rośnie, gdy do oferty wprowadzane są mieszkania z ceną powyżej średniej. Takich nieruchomości w Aglomeracji Katowickiej nie brakuje. Deweloperzy podnoszą ceny także dlatego, że rosną koszty budowy. Nie bez znaczenia jest również malejąca baza gruntów i wysokie ceny ich zakupu.

Warto również zwrócić uwagę na rozkład cen w podziale na poszczególne pokoje. W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii najdroższe są kawalerki. W marcu br. m kw. takiego M wynosił niemal 13,3 tys. zł. Najmniej zapłacimy za duże mieszkanie, czteropokojowe i większe. Takie lokum kosztuje średnio 9 702 zł/m kw.

rynek pierwotny aglomeracja kat kwiecien 2024

Oferta lokalnych deweloperów
Ostatnie dwa kwartały przyniosły w Aglomeracji Katowickiej wzrost oferty mieszkań. W październiku 2023 roku kupujący mogli wybierać spośród 5,6 tys. M. Aktualnie ta pula wzrosła do blisko 7,5 tys. lokali. Deweloperzy odbudowują ofertę po rekordowym 2023 roku. To dobry znak, bowiem im większa podaż mieszkań, tym mniejsza presja na wzrost cen.

Co dalej z cenami mieszkań?
Aby średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku pierwotnym przestała rosnąć, deweloperzy musieliby radykalnie zwiększyć podaż lokali w tzw. segmencie popularnym. Czy przyczyni się do tego nowy program “Kredyt Mieszkaniowy na Start”?

Jak wynika z projektu ustawy, rządowy program pomocowy będzie przede wszystkim wspierał rodziny z dziećmi. Dlatego też można przewidywać, że w najbliższych latach w ofercie firm deweloperskich pojawi się więcej mieszkań trzypokojowych i większych, które w przeliczeniu na m kw. są znacznie tańsze niż kawalerki czy M2. Duże metraże ściągnęłyby w dół średnią cenę m kw. Jednak w krótkiej perspektywie odsetek lokali trzypokojowych może się skurczyć, co w przypadku średniej ceny m kw. miałoby raczej prowzrostowy skutek.

Jak mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl - Ceny mieszkań najpewniej i tak będą rosły niezależnie od nowego programu wsparcia kredytobiorców. I to z przyczyn często niezależnych od deweloperów. Natomiast wzrost średniej ceny metra kwadratowego mieszkań dostępnych w ofercie firm deweloperskich może wyhamować, jeśli spełnione zostaną dwa warunki. Po pierwsze, wzrośnie oferta mieszkań. Jest szansa, że ten warunek zostanie spełniony. Niestety, o wiele trudniej będzie spełnić drugi warunek, czyli ceny mieszkań wprowadzanych na rynek będą adekwatne do możliwości kupujących, którzy posiłkują się kredytem. Może się do tego przyczynić w jakimś stopniu nowy program „Kredyt Mieszkaniowy na Start”. Liczę, że przynajmniej część firm deweloperskich uwzględni go w swoich planach inwestycyjnych, zwiększając podaż mieszkań w segmencie popularnym, czyli na kieszeń kredytobiorców.

cz.info.pl; źródło: RynekPierwotny.pl