Rodzinne spotkanie w ogrodach

13 czerwca przypada liturgiczne wspomnienie św. Antoniego z Pawdy, a zatem – wspomnienie Patrona Katolickich Szkół Specjalnych SPSK przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie.

Chcąc uczcić ten dzień w szkole rokrocznie organizowane jest Rodzinne Święto Szkoły. Tak było również i w tym roku.

Do wspólnego świętowania zostali zaproszeni Rodzice, Dyrektorzy i Wychowankowie Ośrodków Wychowawczych, Świetlic Środowiskowych oraz Domu Dziecka.

Uroczystość rozpoczęła Eucharystia celebrowana przez ks. Rafała Ćwiklinskiego w kościele p.w. św. Józefa. Podczas homilii kapłan odwoływał się do świadectwa życia i wiary św. Antoniego. Liturgię ubogacił akompaniament szkolnego zespołu muzycznego prowadzonego przez p. Marka Maklesa i p. Ksymenę Rapczyńską.

{gallery}spsk-1-id-12264{/gallery}

Dzięki uprzejmości gospodarza miejsca Proboszcza – ks. Bronisława Predera dalsza część spotkania odbyła się w parafialnych ogrodach. Zebranych Gości serdecznie przywitała p. Violetta Błasiak – Dyrektor Katolickich Szkół Specjalnych i Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.

Szkolny festyn rozpoczęło przedstawienie przygotowane przez uczniów działających w Kole Teatralnym. Adaptacja baśni o „Jasiu i Małgosi” wprawiła publiczność w dobry nastrój i otworzyła drzwi do świata wyobraźni. Szczególną sympatię widzów zdobył Rafał Szczepański (uczeń kl. III gimnazjum) w roli czarownicy i Piotr Pić (z kl. III szkoły przysposabiającej do pracy) jako wilk.

Artystycznych wrażeń dostarczyli zgromadzonym również nauczyciele. Członkowie Grona Pedagogicznego w ramach zakończenia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” wystawili baśń pt.: „Śpiąca królewna”. Widok nauczycieli na scenie dostarczył uczniom wiele radości, nie co dzień bowiem mogą zobaczyć swoich pedagogów w strojach wróżek, księżniczek czy książąt.

W dalszej części spotkania na zebranych czekała moc atrakcji m.in. pokaz Zumby, rugby czy akcji ratunkowej w wykonaniu strażaków z OSP Gnaszyn, której członkiem jest uczeń kl. II gimnazjum – Adrian Gadomski. Zainteresowaniem ze strony najmłodszych cieszył się wielki, kolorowy dmuchaniec, oraz salon malowania buziek.

Spotkanie stanowiło również okazję do zaprezentowania dorobku i oferty szkoły. Stanowiska profesji zawodowych: ogrodników, kucharzy, hotelarzy i murarzy zaznajamiały Gości ze specyfiką zawodu. Równie atrakcyjne, piękne i kolorowe były stoiska uczniów szkoły przysposabiającej do pracy, gdzie działa swych rąk zaprezentowali uczniowie uczęszczający na zajęcia z wikliniarstwa i krawiectwa. Dużym zainteresowaniem cieszyła się szkolne loteria fantowa. I nic w tym dziwnego, bowiem wieszaki, obrazki, lampiony, stroiki i biżuteria kusiły pomysłowością i precyzją wykonania i sprawiały, że każdy chciał je mieć.

{gallery}spsk-2-id-12264{/gallery}

Było głośno, kolorowo i wesoło. A co najważniejsze – rodzinnie! Bo taka właśnie jest wymowa i idea wspólnego przeżywania dnia Patrona Szkoły, gdyż prawdziwe świętowanie możliwe jest tylko w Rodzinie.

cz.info.pl; źródło i foto: SPSK