Banner Top

Zanim kogut zapieje... Wirtualne zwiedzanie wystawy Ecce Homo

Do Muzeum Częstochowskiego jeszcze przez jakiś czas nie wejdziemy, ale dzięki internetowi możemy zobaczyć, co kryje wewnątrz. Najbliższy, wirtualny wernisaż w środę, 8 kwietnia, o godz. 18.00. Obejrzymy wystawę „Ecce Homo” – świetną na czas oczekiwania na Wielkanoc.
 
W obecnej sytuacji obiekty Muzeum Częstochowskiego – co oczywiste – musiały zostać zamknięte. Chcąc jednak spełnić oczekiwania zwiedzających, placówka otwiera swoje wirtualne drzwi, udostępniając swoje zbiory na stronie internetowej i poprzez profil na Facebooku.

Tym samym nasze Muzeum dołącza do wielu innych, renomowanych instytucji kulturalnych i galerii z całej Polski, które w ten sposób zachęcają do korzystania z kultury w tym bardzo trudnym także dla niej czasie. Zwiedzanie online organizują bowiem także m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Kopalnia Soli w Wieliczce, Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem czy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
 
Prezentacje udostępniane przez Muzeum Częstochowskie online są w jakości VR 360, dzięki czemu – oglądając je w specjalnych goglach VR – można poczuć się jak w muzealnej sali. Możemy odbywać wirtualne przechadzki zarówno po ekspozycjach stałych, jak i czasowych. Są wśród nich więc m.in. „Terra Recognita”, „Raków. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy”, „Ku gwiazdom”, „Kino Pasje Częstochowy”, „Struktura Śladu, doświadczenie miejsca” Darka Pali, wystawa malarstwa Stefana Chabrowskiego czy „Painting” Jacka Łydżby. Możemy zajrzeć do Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, Rezerwatu Archeologicznego czy zobaczyć stare i nowe fotografie miasta na wieży ratuszowej.  Można je wszystkie obejrzeć pod linkiem  muzeumczestochowa.pl/multimedia
 
A w środę, 8 kwietnia, o godz. 18.00, kolejny „zdalny” wernisaż – wystawa „Ecce Homo”. Motyw ten już wieki temu zadomowił się w sztuce chrześcijańskiej, zwłaszcza w twórczości ludowej. Jest nawiązaniem do słów, które Piłat miał wypowiedzieć pokazując ludowi żydowskiemu ubiczowanego Chrystusa. Udostępniona w naszym Muzeum ekspozycja liczy blisko 60 prac stworzonych od XIX w. po obecne stulecie, a ich autorami są twórcy z kręgu sztuki ludowej – Stanisław Majewski, Zdzisław Purchała, Józef Kaczmarek, Władysław Sikora, Marian Pikuła, Józef Sobota, Grzegorz Król, Wojciech Nagórski czy Marian Mółka. Wśród prezentowanych technik znajdziemy rzeźbę w drewnie, rzeźbę glinianą, płaskorzeźbę, malarstwo na desce, oleodruk czy malarstwo olejne – będzie można zobaczyć fm.in. igurki Fabryki Wyrobów Ceramicznych „Czyn”, obrazy Warsztatu Częstochowskiego czy prace Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej.

Szczegóły na stronie: muzeumczestochowa.pl

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa/Muzeum Częstochowskie

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px