Banner Top

Street Art. Sztuka ulicy

Koło Naukowe Sztuk Pięknych działające przy Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie zaprasza na otwarty wykład Justyny Weroniki Łabądź dotyczący street artu.

Justyna Weronika Łabądź: Street art zachęca nas do wyruszenia w miejską przestrzeń i odkrycia jej na nowo, z zupełnie innej strony. Odbiorcy tych wizualnych dzieł są zachęcani do przyjęcia roli uważnego obserwatora, który wyostrza wzrok w jednolitej, urbanistycznej przestrzeni, chce w niej widzieć i rozumieć więcej.

Graffiti, murale, postery, szablony oraz inne interwencje artystyczne to nie tylko ładne obrazki, kolory i wzory, które upiększają nasze miasta. To wizualizacja demokratycznego charakteru przestrzeni miejskiej, do której każdy ma takie samo prawo i w której każdy może wyrazić swoje zdanie, skomentować coś lub poddać pod publiczną dyskusję.

W nowo wydanej książce „Street art. Sztuka ulicy” (Wydawnictwo SBM, Warszawa 2019) Justyna Weronika Łabądź zebrała ciekawostki dotyczące historii murali i graffiti z całego świata, zawarła charakterystyki wybranych artystów z Polski i zagranicy oraz opisy pokrewnych zjawisk związanych ze sztuką w przestrzeni publicznej.

Justyna Weronika Łabądź – historyk sztuki, polonistka, autorka książek o sztuce, kuratorka wystaw i projektów streetartowych, m.in. projektu „oBBraz miasta” dotyczącego murali w Bielsku-Białej. Pracuje w Galerii Bielskiej BWA. Jest doktorantką Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

poniedziałek 9 grudnia 2019 - godz. 11.00
Instytut Sztuk Pięknych UJD, ul. H. Dąbrowskiego 14, sala 113

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px