Banner Top

Małgorzata „Balbina” Sętowska. Balbina w krainie czarów

Wystawa jest wydarzeniem rozpoczynającym serię spotkań memorialnych upamiętniających zmarłą w styczniu tego roku artystkę i pedagożkę. Na wystawę, przygotowaną w współpracy z rodziną artystki, złożą się głównie te prace, które dotykają najbliższej jej tematyki – dziecięcego świata marzeń, pełnego beztroski i radości, świata, o jaki dla wszystkich dzieci walczyła do ostatnich dni swojego życia.

Małgorzata „Balbina” Sętowska (18.10.1953 – 29.01.2019) – częstochowska malarka, bajkopisarka i wieloletnia nauczycielka. Absolwentka częstochowskiego „Plastyka”. Ukończyła Instytut Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie (obecnie UJD) oraz malarstwo sztalugowe tamże, na Wydziale Sztuki.

Ulubionym tematem jej malarstwa były lalki, misie, pajacyki. Technika – głównie pastel. Sama tak mówiła o swojej twórczości:  ...do moich obrazów często pozują moje lalki, miśki, pajacyki, których mam olbrzymią kolekcję. Lubię tematy dziecięce. Są okazją do powrotu do lat młodości, a przecież każdy z nas jest po prostu dzieckiem... Miała na swoim koncie liczne wystawy, a jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Członkini Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy-Gracza, Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa. Wyróżniona honorową odznaką „Zasłużony dla kultury Polskiej”.

Małgorzata Sętowska prowadziła również szeroko zakrojone działania charytatywne na rzecz dzieci z biednych i wykluczonych rodzin.

Małgorzata „Balbina” Sętowska. Balbina w krainie czarów
19/08 – 15/09/2019
Miejska Galeria Sztuki, Galeria ZWIASTUN, Aleja Najświętszej Maryi Panny 64
wernisaż 21/08/2019 - godz. 18.00

cz.info.pl; źródło: MGS Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px