Banner Top

Łukasz Ojdana. Kurpian Songs & Meditations

Koncert jest premierą i promocją autorskiej płyty Łukasza Ojdany - pianisty i kompozytora, znanego przede wszystkim ze znakomitego trio RGG, z którym nagrywa i koncertuje od 2013 roku.

Kurpian Songs & Meditations to pierwsza w pełni autorska płyta Łukasza Ojdany, na której muzyk mierzy się z tradycyjnymi melodiami kurpiowskimi - płyta o niezwykle intymnym i szczerym charakterze, pozbawiona kalkulacji i oglądania się na trendy, zarejestrowana niemal w jednym podejściu, bez realizatorskich sztuczek i dziesiątek godzin spędzonych w studiu. Zawiera interpretacje tradycyjnych pieśni kurpiowskich oraz autorskie kompozycje i improwizacje Łukasza Ojdany inspirowane muzyką Kurpiów.

Łukasz Ojdana: Zastanawiając się nad swoją muzyczną tożsamością doszedłem do wniosku, że najbardziej inspirującą i naturalną dla mnie materią są treści wywodzące się z dziedzictwa kulturowego mojego kraju. Wybór takiej właśnie tematyki – choć może wydawać się dość oczywisty – nie był pozbawiony wyzwań. W pieśniach kurpiowskich zainteresowało mnie to, że z racji ograniczonego stroju mojego instrumentu nie mogę ich w pełni odwzorować.

Tradycyjny sposób wykonania tych melodii wykorzystuje skale zbudowane z ćwierćtonów, które są niemożliwe do uzyskania przy konwencjonalnie nastrojonym fortepianie... Aura tej muzyki, wynikająca z bardzo wyrafinowanego materiału źródłowego, a jednocześnie spora podatność na jej połączenie z moim językiem harmonicznym, spotęgowała u mnie fascynację tym właśnie obszarem – kontynuuje pianista.

niedziela 8/03/2020 - Koncert z okazji Dnia Kobiet - godz. 19.00
Miejska Galeria Sztuki, al. Najświętszej Maryi Panny 64
Koncert jest prezentem dla Pań z okazji Dnia Kobiet - dla nich wstęp jest wolny. Bilety – w cenie 30,- zł do nabycia w kasie OKF/MGS.

cz.info.pl; źródło: MGS Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px