Banner Top

Literacki piątek: spotkanie z Anną Bikont

Anna Bikont – dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj.

Autorka kilkunastu książek, m.in. „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” (1997 r., wraz z Joanną Szczęsną) oraz „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (2006 r., także z Joanną Szczęsną), za którą otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury.

W 2012 r. wydała głośną książkę „My z Jedwabnego”, za którą otrzymała nagrodę historyczną „Polityki” oraz Europejską Nagrodę Książkową. Wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. W 2017 r. roku wydała biografię „Sendlerowa. W ukryciu”, za którą otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Poznańską Nagrodę Literacką, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, Ołówek Moczarskiego, czyli Nagrodę Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego, a także znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i finale Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

W 2017 roku otrzymała także doktorat honoris causa uniwersytetu w Göteborgu. W zeszłym roku ukazała się jej, napisana wspólnie z Heleną Łuczywo, biografia Jacka Kuronia „Jacek”.

piątek 7 czerwca - godz. 18.00
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1, Częstochowa
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona

cz.info.pl; źródło: aleje.czestochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px