Banner Top

7 Dywizja Piechoty. Zapomniani Bohaterowie 1939

Muzeum Częstochowskie oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na otwarcie wystawy „7 Dywizja Piechoty. Zapomniani bohaterowie 1939“, które będzie miało miejsce 31 sierpnia o godz. 17.00 w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica pod Jasną Górą.

Wystawa została poświęcona częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty i ma na celu spopularyzowanie historii działań bojowych dywizji we wrześniu 1939 roku, a także przedstawienie losów najważniejszych bohaterów tamtych wydarzeń.

Na wystawę złożą się zbiory muzealne i kolekcjonerskie, w tym zdjęcia, dokumenty, pamiątki i militaria (umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie Wojska Polskiego z 1939 roku). Wystawa potrwa do 19 stycznia 2020 r.

***

7 Dywizja Piechoty była jedną z wielu jednostek Wojska Polskiego, które od pierwszych minut II wojny światowej podjęły walkę z niemieckim Wehrmachtem. Otrzymane zadanie prowadzenia działań opóźniających na kierunku częstochowskim sprawiło, że dywizja dowodzona przez gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego stanęła niemal samotnie na drodze potężnego uderzenia głównych sił niemieckiej 10. Armii, w tym dwóch dywizji pancernych (1 i 4), czterech dywizji piechoty (4, 14, 31 i 46), a następnie także dwóch dywizji lekkich (2 i 3).

W okresie 1 – 4 września 1939 r., opóźniając wielokrotnie przeważające siły nieprzyjaciela, 7 Dywizja Piechoty stoczyła ciężką bitwę w rejonie Częstochowy, która dzieliła się na trzy fazy:
• 1 września – walki opóźniające oddziałów wydzielonych pod Krzepicami, Kłobuckiem, Pankami, Truskolasami, Wręczycą Wielką, Lublińcem, Taniną, Lisowem i Boronowem,
• 2 września – całodzienna obrona pozycji opóźniającej „Częstochowa”,
• 3–4 września – bitwa pod Janowem, w tym m.in. walki pod Dębowcem, Zrębicami, Janowem, Złotym Potokiem, Siedlcem, Lelowem i Borzykową, zakończona rozbiciem części dywizji i wzięciem do niewoli jej dowództwa.

Ofiarna walka 7 Dywizji Piechoty w rejonie Częstochowy, okupiona liczbą blisko 800 poległych, ponad 1500 rannych oraz ok. 3000 wziętych do niewoli, zgodnie z planem przyczyniła się do opóźnienia niemieckiego natarcia w kierunku Warszawy.

Z okrążenia pod Janowem przebiła się ponad połowa sił dywizji. Jej żołnierze walczyli następnie w obronie Kielc, toczyli boje pod Barakiem, Puławami, Tomaszowem Lubelskim i Warszawą, a po krwawej bitwie w lasach pod Ciepielowem stali się ofiarami jednej z największych niemieckich zbrodni wojennych dokonanych na jeńcach polskich w 1939 r.

Mariusz Grzyb i Adam Kurus,
kuratorzy wystawy

Termin: 31 sierpnia 2019, godz. 17.00.
Organizatorzy:
Muzeum Częstochowskie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach.
Miejsce: Muzeum Częstochowskie, Pawilon Wystawowy w Parku Staszica.
Kuratorzy wystawy: Mariusz Grzyb (Muzeum Częstochowskie), Adam Kurus (IPN Katowice).

cz.info.pl; źródło: Muzeum Częstochowskie

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px