Banner Top

cz.Kultura

„Ach, jak przyjemnie” – piosenki retro w Parku Staszica

Pokryte szlachetną patyną hity jak „Ach, jak przyjemnie” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą” usłyszymy tam w wtorek o godz. 16:00. Koncert to uzupełnienie trwającej w Muzeum Częstochowskim wystawy o dawnych kresowych uzdrowiskach.

Era międzywojnia – lata 20. i 30. ubiegłego wieku – stanowi ogromny zasób piosenki popularnej. Szlagiery, czy jak powiedzielibyśmy dziś: hity podśpiewywane przez zwykłych ludzi miały swój rodowód w przedstawieniach teatralnych lub filmach.

Shrines of Europe – ścieżką kultury i duchowości

27 maja 2023 r. o godz. 15.00 Muzeum Częstochowskie zaprasza do Ratusza na wernisaż wystawy fotograficznej „Shrines of Europe – ścieżką kultury i duchowości”.

„Shrines of Europe – ścieżką kultury i duchowości” – wystawa fotograficzna, zorganizowana w ramach działań Shrines of Europe – Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy tworzonego przez 7 miast będących głównymi ośrodkami pielgrzymkowymi kultu maryjnego w Europie.

Noc Muzeów za symboliczną złotówkę

Podczas Nocy Muzeów – 13 maja – na jaw wyjdą różne sekrety, zarówno te dotyczące kuracjuszy dawnych uzdrowisk, jak i te związane z buduarem czy właściwościami ziołowych eliksirów.

Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w Berlinie w 1997 r. Pomysł był prosty, w wybranym dniu instytucje udostępniają swoje obiekty, a atrakcje odbywają się wieczorną i nocną porą. Obok propozycji standardowych (jak zwiedzanie stałych i czasowych wystaw), w program wplecione są atrakcje specjalne (np. warsztaty czy prezentowanie miejsc, które zazwyczaj pozostają niedostępne dla zwiedzających). Udział możliwy jest zawsze za symboliczną opłatą lub całkowicie za darmo.

Must-see włoskiego kina

Fascynująco opowiadająca o kinematografii Włoch filmoznawczyni Diana Dąbrowska będzie gościnią Ośrodka Promocji Kultury. Do Częstochowy zaprosili ją italofilki i italofile ze Stowarzyszenia Due Tere.

Kino włoskie ma bogatą, sięgającą samych początków sztuki filmowej historię. Rozgłos zapewniły mu powstające od 1905 monumentalne produkcje kostiumowe. Po I wojnie światowej zaczął się kryzys – lata faszyzmu zahamowały rozwój twórczości filmowej; realizowano za to wiele filmów propagandowych.

PIEŚNI GETTO

Teatr im. A Mickiewicza w Częstochowie zaprasza na niezwykły Koncert upamiętniający 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. PIEŚNI GETTO

André Ochodlo to jeden z najbardziej znanych i uznanych współczesnych interpretatorów pieśni jidysz. Koncertował w niemal całej Europie, a także w USA, Kanadzie i Izraelu.

Film o Henryku Klubie

Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs” zaprasza na szczególne spotkanie z twórczością i postacią prof. Henryka Kluby. W wyjątkowej opowieści Witolda Szymczyka znajdą się między innymi fragmenty filmów reżysera i jego etiud szkolnych.

- Profesor był niezwykle ważną postacią w moim życiu – mówi Szymczyk. - To wybitny reżyser i aktor, wieloletni rektor PWSFTviT w Łodzi, ale też pedagog ogromnie oddany młodzieży filmowej, szczególną opieką otaczający studentów z Częstochowy. Nasze miasto było mu bowiem zawsze bliskie. Wyrazem tych uczuć było też jego wsparcie dla powstającego Ośrodka Kultury Filmowej, którego otwarcie uświetnił premierą swojego filmu „Gwiazda piołun”, jak się okazało jego ostatniego dzieła.

Festiwal Jednego Filmu - Instrukcji nie załączono

Festiwal Jednego Filmu w ramach Kampanii na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa trwa. Współorganizatorem wydarzenie jest Dyskusyjny Klub Filmowy Rumcajs w gościnnych murach Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej.

14 kwietnia o godz 11.30 Kampania na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa zaprasza na film „Instrukcji nie załączono”.

Scena lokalna. Koncert- Pinderak, Srokosz, Olczyk, Ostalski

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater zaprasza 2 kwietnia o godzinie 18:00 na koncert z cyklu „Scena Lokalna”, na której tym razem wystąpią dla Państwa muzycy: Amelia Pinderak, Krzysztof Srokosz, Julia Olczyk i Michał Ostalski.

Amelia Pinderak - wokalistka oraz pianistka. Absolwentka ZSM im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie w klasie fortepianu Marii Magdaleny -Kaczor. Pasję oraz talent do śpiewu odziedziczyła po zdolnej mamie. Śpiewa jazz i muzykę rozrywkową.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px