Banner Top

cz.Kultura

Ranka na dłoni Emilii Dudziec

Emilia Dudziec przedstawi swoją twórczość artystyczną w ramach wystawy zatytułowanej „Ranka na dłoni” w galerii Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 2 lipca 2022 o godzinie 17:00.

Tytuł wystawy to parafraza popularnego związku frazeologicznego, mówiącego o osobie z sercem na dłoni – wyjaśnia artystka. Prace stanowią zbiór szkiców na temat współczesnej wrażliwości i empatii społecznej.

Światy bezpodstawne. Wernisaż wystawy Aleksandra Szumlasa

Aleksander Szumlas zaprezentuje w Ośrodku Promocji Kultury wystawę zatytułowaną „Światy bezpodstawne”. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 2 lipca 2022 o godzinie 17:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Światy bezpodstawne
To moja pierwsza autorska wystawa ‒ przyznaje artysta. Do pokazania swoich prac skłoniła mnie ciekawość skonfrontowania swojej twórczości z krytyką zewnętrzną. Bo czy moja twórczość jest „ładna”? Przyznam, że tego nie wiem, ale pokładam nadzieję w tym, że jest prawdziwa, że nic prócz mnie nie stoi pomiędzy źródłem obrazu, a widzem.

FRYTKA OFF w jubileuszowej odsłonie

Poprzednia edycja festiwalu odbyła się w 2019 roku. Po covidowej przerwie plenerowa impreza powraca i okazuje się, że obchodzić będzie 10-te urodziny.

Przez te wszystkie lata FRYTKA OFF zdążyła stać się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych Częstochowy. Takim, który zawsze gromadzi ogromną rzeszę fanów dobrego grania i gwarantuje najwyższy poziom artystycznych przeżyć. Patrząc na zestaw tegorocznych gości, można zakładać, że dziesiąta Frytka znów zapowiada się na smakowitą, muzyczną ucztę.

Częstochowski hip hop doczekał się swojej wystawy

Nosi tytuł „SC 034 – początki częstochowskiego hip hopu”. Otwarcie w piątek, 24 czerwca, o godz. 19 w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica.

Kultura hip hopowa na dobre rozgościła się w Polsce na przełomie XX i XXI wieku. Przypłynęła tu zza oceanu i trafiła na wyjątkowo podatny grunt. Pokolenie młodych ludzi szukało wtedy odpowiedniego języka, by opisać, jak błyskawicznie zmienia się świat wokół nich – jak zmieniają się ekonomia, polityka, życie społeczne, codzienność.

Zrozumieć własną przeszłość

Spotkanie autorskie z Tomaszem Markiewką odbędzie się w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w piątek 17 czerwca 2022 o godzinie 19:00. Rozmowę poprowadzi Adam Florczyk.

Tomasz Markiewka jest filozofem i publicystą, autorem między innymi książek „Język neoliberalizmu. Filozofia, polityka i media” (2017) czy „Gniew” (2020). Wkrótce nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się jego najnowsza książka zatytułowana „Nic się nie działo. Historia życia mojej babki”.

Festiwal Jednego Filmu - Pręgi - spotkanie z reżyserem, Magdaleną Piekorz

W poniedziałek, 13 czerwca, godz 18 w DKF Rumcajs, Klub Politechnik prezentujemy kultowy film Pręgi i spotkanie z Magdaleną Piekorz, która zamieniła powieść Wojciecha Kuczoka - Gnój - na ruchomy obraz.

Pilotażowe wydarzenie, w ramach Kampanii na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa, realizowany był w Teatrze Rozrywki w Chorzowie w dniu 23 lutego 2022 roku.

Merytorycznym Partnerem Festiwalu Jednego Filmu jest Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie a współorganizatorem wydarzenia w Częstochowie, Dyskusyjny Klub Filmowy Rumcajs Akademickiego Centrum Kultury Klub Politechnik.

Strażnicy Charkowa - Projekt artystyczno-edukacyjny

W ramach projektu artystyczno-edukacyjnego zostanie zaprezentowana wystawa portretów Olega Lazarenki oraz pokaz filmu o obrońcach Charkowa w reżyserii Tetyany Babiny.

Spotkanie z Tetyną Babiną, Laureatką Nagrody Telewizyjnej ONZ, autorką programu kulturalno-edukacyjnego „Oblicza czasu” oraz serialu filmowego „Nostalgia”, a także z wolontariuszami Centrum Wolontariatu Charkowskiego Dworca Południowego Valentiną Korzh, Natalią Żuk oraz szefową NGO „Ekologia. Kultura. Sztuka”, Sofią Kaskun poprowadzi Anita Grobelak.

Playback. „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

W ramach cyklu projekcji Playback w Ośrodku Promocji Kultury na wielkim ekranie obejrzymy film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego.

Bohaterem animacji jest mężczyzna, który uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px