Banner Top

cz.Kultura

Koziegłowy - zapomniany ośrodek twórczości rękodzielniczy

To nazwa projektu realizowanego przez Muzeum Częstochowskie i mającego na celu rozpropagowanie wiedzy na temat twórczości rękodzielniczej, która jest charakterystyczna dla Koziegłów jako jedynego takiego miejsca w Polsce.
 
Projekt ma również zachęcić mieszkanki i mieszkańców Koziegłów do podtrzymywania tradycji wykonywania ozdób z wiórów osikowych oraz ocalenie tych działań od zapomnienia. W czasie trwania zadania zostanie podjęta próba wpisania wykonywania ozdób z wiórów osikowych na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Filharmonia zakończy sezon koncertem on-line

Muzyką Beethovena i Haydna Filharmonia Częstochowska zwieńczy 75. Sezon Artystyczny. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 w najbliższy piątek, 19 czerwca, na kanale Filharmonii w serwisie YouTube.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej zagra VII Symfonię A-dur op. 92 Ludwika van Beethovena pod batutą Adama Klocka, który wystąpi też w roli wiolonczelisty oraz opatrzy koncert słowem wstępnym.

Słuchowisko „W starych dekoracjach” on-line

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zaprasza na premierę słuchowiska „W starych dekoracjach” na kanale YouTube w czwartek 11 czerwca o godz. 19.00. Materiał będzie dostępny przez 24 godziny.

Jest to radiowa realizacja sztuki, która został wystawiona w Teatrze  im. Adama Mickiewicza w Częstochowie we wrześniu 2015 r. Rolą Bohatera w spektaklu opartym na scenach z prozy Tadeusza Różewicza, Henryk Talar obchodził na częstochowskiej scenie jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej.

Konkurs dla tych, którzy najlepiej widzą ulicę...

Fujifilm Moment Street Photo Awards to konkurs, który w tym roku zastąpi Międzynarodowe Biennale Fotografii Ulicznej „Moment”. Organizuje go Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”. Prace można zgłaszać do 20 października, a główną nagrodą jest znakomity sprzęt fotograficzny.
 
Konkurs ma na celu promocję i wspieranie osób działających w gatunku fotografii ulicznej. Jest adresowany do wszystkich fotografujących, profesjonalnie lub amatorsko, na całym świecie – niezależnie od tego, czy mieszkają w zatłoczonych metropoliach czy kameralnych miasteczkach.

Częstochowscy filharmonicy utrzymują formę – my podsłuchujemy w sieci

Filharmonia nadal zamknięta. Jednak aby kiedyś grać w sali koncertowej tak jak przed pandemią, muzycy pracują nad swoimi instrumentami i repertuarem indywidualnie. A przy okazji nagrywają co nieco dla swojej publiczności i udostępniają to online. Już niebawem w sieci usłyszymy też chór Collegium Cantorum.

Jeśli cokolwiek dobrego, wzniosłego i pięknego będzie można zapamiętać z tego czasu globalnej pandemii i zawieszenia życia społecznego, to – oprócz niestrudzonej pracy służby medycznych na całym świecie – będzie to być może… muzyka. Od początku tego kryzysu muzycy – wokaliści i instrumentaliści zajmujący się najróżniejszymi obszarami sztuki muzycznej – dzielą się swoim warsztatem, nierzadko zapierającym dech, aby ulżyć nieco wszystkim innym wokół, stłumić niepokój, dostarczyć wzruszenia czy choćby rozrywki.

Pamiętajmy o aktorach – oni pamiętają o nas

Zespoły teatralne znalazły się w zupełnie nieznanej im dotąd sytuacji. Nie można wystawiać spektakli – teatr, jakim go znamy, przestał nagle funkcjonować. Aktorki i aktorzy, także w Częstochowie, nie siedzą jednak z założonymi rękami. Zespół Teatru im. A. Mickiewicza stara się utrzymać więź z publicznością pomimo epidemii. A pomysłów mu nie brakuje.

Niemożność organizowania wszelkich zgromadzeń uderza bardzo dotkliwie w całą kulturę, ale chyba najbardziej w artystów sceny –  wokalistów, muzyków, twórców kabaretowych. I w świat aktorski. To sytuacja bez precedensu – nawet w czasie wojny teatry pozostawały bowiem otwarte, choć nie bez pewnych ograniczeń. W obliczu całkowitego braku możliwości prezentowania się publiczności na żywej scenie, wiele polskich instytucji teatralnych przeniosło swoją działalność do internetu. Aktorki i aktorzy, przyzwyczajeni do stałego obcowania z odbiorcami, czują potrzebę podtrzymania z nimi stałego kontaktu, mimo wymuszonych pandemią warunków.

Zanim kogut zapieje... Wirtualne zwiedzanie wystawy Ecce Homo

Do Muzeum Częstochowskiego jeszcze przez jakiś czas nie wejdziemy, ale dzięki internetowi możemy zobaczyć, co kryje wewnątrz. Najbliższy, wirtualny wernisaż w środę, 8 kwietnia, o godz. 18.00. Obejrzymy wystawę „Ecce Homo” – świetną na czas oczekiwania na Wielkanoc.
 
W obecnej sytuacji obiekty Muzeum Częstochowskiego – co oczywiste – musiały zostać zamknięte. Chcąc jednak spełnić oczekiwania zwiedzających, placówka otwiera swoje wirtualne drzwi, udostępniając swoje zbiory na stronie internetowej i poprzez profil na Facebooku.

Wirtualna odsłona Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej

Mimo że fizycznie ma zamknięte drzwi, to jednak zaprasza w swoje progi wszystkich chętnych. Dom Poezji Haliny Poświatowskiej to kolejny obiekt Muzeum Częstochowskiego, który umożliwia wirtualny spacer i lekcję historii.

W centrum Częstochowy, przy ul. Jasnogórskiej 23, znajduje się miejsce znane wszystkim miłośnikom poezji – budynek zamieszkiwany po wojnie przez Halinę Poświatowską. 9 maja 2007 r. Otwarto tu wystawę stałą, poświęconą życiu i twórczości poetki.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px