Maria Cichoń, Mateusz Derda. Solitudo i Takasz – samotność i światło

Maria Cichoń i Mateusz Derda są tegorocznymi absolwentami Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza, dyplomy w pracowni dr hab. Rafała Głowackiego prof. UJD.

„Solitudo i Takasz – samotność i światło” jest ich pierwszą niezależną wystawa. Różne spojrzenia na sztukę i świat łączy subtelna wrażliwość autorów. Solitudo znaczy po łacinie samotność, a Takasz – w języku hindi – światło.

Na tej wystawie fikcyjne światy inspirowane obrazami Fridy Khalo oraz autoportrety Mateusza spotykają się z kolorową mitologią hinduizmu u Marii. Spotkanie „w normalnym życiu” niemal niemożliwe. Ich malarskie inspiracje sprowadzają odległe planety do jednej przestrzeni, stawiając je obok siebie, łącząc, zapraszając do poznawania. Nie tylko inność łączy autorów tej wystawy, nie tylko czuły odbiór świata, nie tylko wspólna artystyczna droga, oboje znajdują w swojej twórczości bezpieczną przystań i ukojenie, o które tak trudno w dzisiejszym świecie.

Mateusz i Maria jeszcze niedawno pracowali obok siebie w uczelnianej pracowni. Ten twórczy kontakt dał im wspólne artystyczne doświadczenia, prowadził przez 5 lat jedną malarską drogą. Bez tego nie byłoby pewnie takiej bliskiej inności, takiej twórczej różnorodności, odwagi sięgania do innych światów, bezpiecznej artystycznej przyjaźni i wolności wyrażania siebie. Prace, które przedstawiają na wspólnej wystawie są fragmentami ich licencjackich prezentacji.

Opowiadają różne historie, które zaczynają się tak samo: od wrażliwości młodych artystów w patrzeniu na świat, ich bezkompromisowości. I do tego spotkania nas zapraszają. Młodzi malarze mówią do nas coś jeszcze: jeśli umiemy pokazać z wielką uwagą swoją różnorodność, autentyczność i przyjąć je takimi – właśnie wtedy może nam być do siebie bardzo blisko. Solitudo – samotność, kiedy napotyka Takasz – światło – świeci potężnym, dobrym blaskiem, w którym wszyscy możemy się ogrzać.

7/11 – 10/12/2023
Galeria ZWIASTUN, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, aleja Najświętszej Maryi Panny 64
wernisaż 9/11/2023, godz.18.00

cz.info.pl; źródło: MGS Częstochowa

tgl 728x90