Banner Top

Styczeń z Filharmonią Częstochowską

Filharmonia Częstochowska zaprasza na styczniowe wydarzenia artystyczne online. Rozpocznie je koncert noworoczny „SŁYNNE CHÓRY Z OPER I OPERETEK”. Będzie też uczta dla miłośników muzyki Ludwiga van Beethovena.

W Koncercie noworocznym zaprezentują się oba zespoły artystyczne częstochowskiej Filharmonii: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej i Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod kierownictwem Janusza Siadlaka. Głosowe partie solistyczne również należeć będą do członków Chóru Filharmonii. Koncertem zadyryguje, a także opowie o mzyce dyrektor Adam Klocek.

Wystawa o dzielnicy „Tysiąclecie” w Muzeum Częstochowskim

Choć reżim sanitarny uniemożliwia nam bezpośredni kontakt z miejskimi instytucjami kultury, one nie próżnują. Muzeum Częstochowskie przygotowało niedawno ekspozycję poświęconą dziejom kolejnej dzielnicy miasta. Kiedy tylko regulacje związane z pandemią na to pozwolą, będzie można ją oglądać „na żywo” w Ratuszu.

To następna z cyklu wystaw wokół historii częstochowskich dzielnic i idących z nią przeobrażeń – w 2019 roku Muzeum zapraszało bowiem na ekspozycję poświęconą Rakowowi.

Na obecnej wystawie – której kuratorem jest znawca Częstochowy, dr Juliusz Sętowski – można prześledzić zmiany w zabudowie na obszarze Tysiąclecia, do 1960 roku noszącego nazwę Zawady. W przeszłości funkcjonowały tam choćby koszary wojskowe  czy gospodarstwa ogrodnicze rodzin Zawadów, Hoffmanów, Jastrzębskich i Szczecińskich.

Płyta z muzyką do „Królowej Śniegu” – częstochowski Teatr zaczyna nowy rok

Krążek z piosenkami ze spektaklu można kupić w kasie Teatru im. A. Mickiewicza. Muzyka ma bardzo istotną rolę w wyreżyserowanym przez Magdalenę Piekorz przedstawieniu według baśni Andersena, które miało swoją premierę na krótko przed wybuchem pandemii.

Zespół Teatru im. Adama Mickiewicza – na razie z wiadomych względów odcięty od bezpośredniego kontaktu z publicznością – ma nadzieję, że album przypomni części widowni spektakl, a dla tych, którzy go jeszcze nie widzieli, będzie miłą zapowiedzią kolejnych przedstawień „Królowej Śniegu” – kiedy tylko będą możliwe.

Mural Joanny Ambroz inauguruje 30. OPK „Gaude Mater”

Częstochowska projektantka graficzna swój mural zadedykowała osobom, których życie przeobraziła pandemia, zmuszając ich do szukania swojego miejsca na nowo. Artystyczna aranżacja holu Ośrodka Promocji Kultury to pierwszy element obchodów jubileuszu trzech dekad jego przebogatej działalności.
 
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” powstał 5 grudnia 1991 roku z inicjatywy jego późniejszego pierwszego dyrektora – Krzysztofa Pośpiecha. Przez te trzy dekady OPK wrósł na stałe w pejzaż częstochowskiej kultury – dziś trudno sobie wyobrazić miasto bez tej instytucji, z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 1.

Filharmonia Częstochowska gra w Sylwestra online

Koncert w serwisie YouTube zaplanowano w sylwestrowy wieczór na godz. 20.00. U boku naszych filharmoników pod dyrekcją Adama Klocka wystąpią sopranistka Natalia Rubiś i tenor Krystian Krzeszowiak, którzy zaśpiewają m.in. słynne duety operowe.

Natalia Rubiś (sopran) i Krystian Krzeszowiak (tenor) to duet i na scenie i… w życiu. Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka wykonają najsłynniejsze arie i duety operowe, operetkowe – m.in. z „Księżniczki Czardasza” i  „Hrabiny Marizy” – a także pieśni neapolitańskie.W programie nie zabraknie też „Libiamo”, czyli najbardziej znanego muzycznego toastu noworocznego z „Traviaty” Giuseppe Verdi’ego. Cały koncert poprowadzi Jacek Woleński.

MACHALista online – usłyszymy Piotra Machalicę raz jeszcze

W sobotę, 19 grudnia, o godz. 19.00 na swoim kanale w serwisie YouTube Teatr im. A. Mickiewicza opublikuje ostatnią premierę na naszej miejskiej scenie, w której uczestniczył jej były dyrektor artystyczny przed odejściem z tego stanowiska.

Koncert będzie dostępny przez pełną dobę – czyli do niedzieli, 20 grudnia, do godz. 19.00. Jego premiera miała miejsce 29 kwietnia 2018 r.  Złożyły się na niego ukochane piosenki, które miał w swoim repertuarze Piotr Machalica – autorstwa Agnieszki Osieckiej, Bułata Okudżawa, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego, Edwarda Stachury, Jonasza Kofty.

Na Okrągło Orkiestra!

Podczas kolejnego kameralnego  koncertu online, na który już w najbliższy piątek 11 grudnia zaprasza Filharmonia Częstochowska, usłyszymy portugalski zespół Guimaraes Piano Quartet.

Wystąpi w ramach projektu  „Na okrągło Orkiestra!”, którego twórcą jest Baltic Neopolis Orchestra, a ideą  prezentacja wirtuozowskiej muzyki kameralnej Europy i świata. W trasie koncertowej obejmującej pięć miejscowości w Polsce - Szczecin, Słupsk, Wałbrzych, Kielce i Częstochowa - udział wezmą najlepsi polscy i międzynarodowi instrumentaliści, w tym koncertmistrzowie oraz liderzy prestiżowych orkiestr w Europie.

Znamy laureatów Fujifilm Moment Street Photo Awards 2020

W minioną sobotę miał miejsce finał konkursu Fujifilm Moment Street Photo Awards 2020. Ogłoszenie wyników odbyło się w nietypowy sposób - w formie transmisji w internecie.

Podczas ogłoszenia wyników poznaliśmy 91 finałowych zdjęć 75 autorów. Jury przyznało 8 wyróżnień honorowych oraz wyłoniło trzech laureatów konkursu Moment.

Pierwsze miejsce oraz aparat Fujifilm X-pro3 wraz z obiektywem Fujinon XF 23 mm f/2.0 R WR zdobył Michał Krzyszkowski. Drugie miejsce oraz 4000 zł zdobył Maciej Bernaś, a trzecie oraz 3000 zł Thomas Hackenberg z Niemiec.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px