Banner Top

JAZZtochowa. Requiem In Polish Jazz. Bracia Oleś

Projekt Marcina Olesia i Bartłomieja Olesia, zatytułowany Polish Jazz Requiem, to muzyczny hołd oddany wielkim postaciom kultury jazzowej. Program jest co prawda inspirowany albumem Kwintetu Tomasza Stańki „Music for K”, który powstał po śmierci Krzysztofa Komedy, jednak Bracia Oleś postanowili pójść dalej i zaprezentować materiał, który upamiętnia muzykę i postaci wielu innych jazzmanów, ich wielkich poprzedników, przyjaciół i mistrzów.

W związku z tym na koncercie Requiem In Polish Jazz z cyklu JAZZtochowa dowiemy się, skąd wywodzą się wielcy muzycy polskiego jazzu, kto był dla nich największą inspiracją, co po tych inspiracjach pozostało i czy ci wielcy muzycy zdążyli o nich opowiedzieć.

Koncert Nuli Stankieiwcz „Byle nie o miłości”

Rozchwytywany koncert „Byle nie o miłości” po raz pierwszy w Częstochowie! Piosenki Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Nuli Stankiewicz połączone z projekcją fragmentów wywiadów z udziałem Poetki to jedyny taki projekt w Polsce.

Ponad 200 zagranych koncertów, wyprzedane sale. Tajemnica, magia i wirtuozeria. Nula Stankiewicz i Janusz Strobel stworzyli recital o dość przewrotnym tytule: „Byle nie o miłości". Koncert to wyjątkowy, bo choć Poetki nie ma z nami już od ponad 20 lat – słuchacz ma wrażenie, że ona tu jest. Że prowadzi swój własny koncert, że nigdy od nas nie odeszła...

Literacki Piątek: Córeczki. Adrian Bednarek

21 lutego, podczas Literackiego Piątku w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”, spotkamy się z częstochowianine Adrianem Bednarkiem, aby porozmawiać o jego najnowszej powieści Córeczki - rozgrywającej się w Częstochowie.

Najnowsza książka Adriana Bednarka, wydana przez wydawnictwo Novae Res pod koniec 2019 roku, mieści się w gatunku thrillera. Akcja rozgrywa się w rodzinnym mieście autora, czyli w Częstochowie. Powieść opowiada historię dwóch kobiet, które łączy tajemnicza sprawa mordercy zwanego Strachem na Wróble. I choć morderca podejmuje z nimi brutalną grę, to każda z kobiet prowadzi własną rozgrywkę.

Nieśmiertelni. Bob Dylan

Jest z nami miłość? Jeśli z dylan.pl, to na pewno. Jedyny polski zespół wykonujący utwory noblisty w przekładach Filipa Łobodzińskiego. Łącznie ponad 50 strun na scenie, do tego perkusja i harmonijka.

Najsłynniejsze piosenki Bob Dylana – i te mało znane. Wszystkie wybitne. We własnych, często nieoczywistych aranżacjach grupy, którą tworzą muzycy znani z Elektrycznych Gitar, Zespołu Reprezentacyjnego i zespołu Urszuli. Zespół ceniony przez Muńka Staszczyka, Pablopavo i Tadeusza Woźniaka, którzy gościnnie zaśpiewali na ich debiutanckiej płycie.

Indianer. Krzysztof Jacek Niewiadomski

Krzysztof Jacek Niewiadomski zaprezentuje w Ośrodku Promocji Kultury wystawę inspirowaną kulturą indiańską, zatytułowaną „Indianer”.

— Indianie, rdzenna ludność Ameryki Północnej, przeżywali niegdyś złotą epokę. Mieli dużo zwierzyny zapewniającej dostatnie życie, z szacunkiem zbierali rośliny niezbędne do pożywienia i dbałości o zdrowie.

Gwiazda piołun w OKF Iluzja

Ośrodek Kultury Filmowej zaprasza a pokaz filmu w reżyserii Henryka Kluby opartego na powieści urodzonego w Częstochowie Władysława Terleckiego. Seans odbędzie się z inicjatywy Towarzystwa Galeria Literacka.

Projekcja stanowi zwieńczenie obchodów 20-lecia śmierci pisarza. W trakcie wieczoru odbędzie się promocja 52. numeru „Galerii", częstochowskiego magazynu literackiego Towarzystwa Galeria Literacka, w znacznej części poświęconego postaci Władysława Terleckiego.

Jubileusz 25-lecia pracy artystycznej Waldemara Cudzika

Jubileusz 25-lecia pracy artystycznej świętować będzie aktor Teatru im. Adama Mickiewicza – WALDEMAR CUDZIK. Jubilata zobaczymy na scenie w niedzielę – 26 stycznia o godz. 19.00 jako Merkina w spektaklu „Poniżej pasa” w reżyserii André Hübnera-Ochodlo.

Waldemar Cudzik jest absolwentem PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1990). Współpracował  z Teatrem 38 w Krakowie. Aktor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu w latach 1990-1992.

Magdalena Kmiecik. Bezwymiar osobisty

Magdalena Kmiecik - artystka sztuk wizualnych, jej głównymi dziedzinami wypowiedzi artystycznych są: malarstwo, fotografia i performance oraz architektura wnętrz i florystyka.

W 2015 r. uzyskała dyplom z  Malarstwa  na Wydziale Sztuki AJD w Częstochowie. Ukończyła także studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej w dziedzinie obróbki plastycznej metali. Jest członkiem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza i Jurajskiego Fotoklubu.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px