Banner Top

Ster lewo na burt...

Lewica obejmuje rządy w Częstochowie. Rozpoczął urzędowanie nowy, lewicowy prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Przewodniczącym Rady Miasta został radny lewicy Marek Balt. Zdecydowany kurs na lewo?
 
Wreszcie czas na rozwój – powiedział mój znajomy. - Już wkrótce młodzież będzie się mogła wspaniale rozwijać. Będą przedszkola dla najmłodszych. Przybędzie dużo dobrze płatnych miejsc pracy. Inwestycje będą przemyślane i dobrze zaplanowane. Nie będzie kolesiostwa i układów. Będzie suuuuuper...

Zaprzysiężony nowy prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk w pierwszym wystąpieniu przed Radą Miasta kurtuazyjnie gorąco apelował o włączenie się wszystkich do szerokiej koalicji na rzecz miasta. Lecz raczej będzie o to trudno.

W Radzie Miasta lewica ma najwięcej radnych, bo aż 10 mandatów. Pozostały układ, powiedzmy, że dzisiejszej opozycji, to łącznie 18 mandatów (PO – 9 mandatów, PiS 5 mandatów i Wspólnota Samorządowa 4 mandaty). Jest zatem silny hamulec dla swobody realizacji programu lewicy wywalczonej demokratycznym zwycięstwem. Hamulec ten przez tą samą demokrację został postawiony. Czy zatem opozycji uda się wytrwać i pozostać opozycją? Czy lewica będzie potrafiła realizować swój program solo?

Główna opozycja zdeklarowała wyraźnie, że popierać będzie wszystkie inicjatywy zmierzające do rozwoju miasta i tylko teraz uważnie słucha i czeka aż prezydent zacznie je wyliczać. A prezydent znów o współpracy -  Ja jej chcę i do niej zapraszam. To nie słowa, ale prawdziwe deklaracje. Ja poczekam.

- wygrał więc może poczekać. Wygrał więc zaczyna odróżniać słowa od deklaracji i z marszu powołuje pierwszego zastępcę i dyrektora generalnego urzędu. Ster lewo na burt  – mocno  trzymać i utrzymać - wszystkie ręce na pokład!
 
Tylko jednak - tak sobie myślę, że z czasem ster ten trzeba będzie jednak wyprostować. Inaczej, zatoczymy koło i za jakiś czas znów znajdziemy się w punkcie, z którego manewr dzisiejszy zaczynaliśmy...

Jakub Długosz

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px