Banner Top

Sprzątajmy po psach – „odkupmy” miasto

Sprzątanie po psach to obowiązek. W centrum Częstochowy i nie tylko można korzystać ze specjalnych dozowników z woreczkami na psie odchody. Tych zamontowanych w ostatnich 2-3 latach jest w naszym mieście około 30. Od niedawna w 6 miejscach stoją nowe dystrybutory zakupione w ramach zadania budżetu obywatelskiego „OdKupmy dzielnicę Raków…”.

W Częstochowie oprócz kilkudziesięciu starszych dozowników na woreczki, z których część już się zużyła lub została zniszczona, jest obecnie ok. 30 nowoczesnych dystrybutorów rozlokowanych w różnych częściach miasta,  w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych i spacerowych. Większość to pojemniki z tworzywa sztucznego typu „Retriever City”. Są też m.in. dozowniki zawierające zestawy higieniczne dla spacerujących z psami – torebki papierowe z łopatką.

Dozowniki rozlokowano: na skwerze Solidarności, na skwerze przy ul. Waszyngtona, przy kładce nad Wartą (ul. Strażacka), na skwerze im. Kaliny Jędrusik (ul. Dekabrystów) oraz na skwerze Junaków (przy dworcu PKP Częstochowa Raków). Pojedyncze dystrybutory  znajdują w parku przy ul. Fieldorfa-Nila (przy zejściu od ul. Pużaka 8), w parku Tysiąclecia (przy Promenadzie Niemena), w parku przy ul. Łukasińskiego i w parku Narutowicza. Dozowniki z tworzywa są też na placu zabaw przy ul. Bienia, na ul. Jesiennej (przy przystanku w alei 11 Listopada), na ul. Orkana (przy parkingu), w alei 11 Listopada (przy łuku jezdni, obok przejścia od parkingu), w III Alei (przy ,,Sienkiewiczu”) oraz na placu Daszyńskiego. Dozownik plastikowy jest też na skwerze im. Janusza Gniatkowskiego przy alei Armii Krajowej, natomiast przy Filharmonii znajduje się dozownik wyposażony w kosz na odchody.  

Dozownik z zestawami higienicznymi (torebka papierowa z łopatką) jest na terenie wybiegu „Psistanek Północ” (przy ul. Kukuczki pod Laskiem Aniołowskim), oraz na „Psistanku Południe” przy ul. Bohaterów Katynia – na terenie tego drugiego jest również jeden dystrybutor blaszany.

Montaż kolejnych dystrybutorów pojawia się też jako proponowane przez same częstochowianki i częstochowian zadanie w kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego. I właśnie zakupione ze środków BO w ramach zadania „OdKupmy dzielnicę Raków zakupionymi koszami” stacje „Retriever City” – składające się z dozownika woreczków i kosza na nieczystości – pojawiły się w 6 punktach miasta: na skwerku przy stadionie Rakowa, w okolicy placu Orląt Lwowskich, Rezerwatu Archeologicznego, Pasażu  ks. Raczyńskiego, ul. Lenartowicza oraz kładki w pobliżu ulic Żareckiej i Mireckiego. Obecnie uzgadniane są jeszcze lokalizacje dla 4 kolejnych dozowników (brane jest pod uwagę np. budowane obecnie  centrum przesiadkowe przy dworcu PKP Raków).  Koszt jednej takiej stacji z koszem to ok. 2 tys. zł.   

Warto zdawać sobie sprawę, że brak torebki w dystrybutorze nie może być wymówką, aby nie posprzątać po naszym czworonożnym przyjacielu. Z kolejną edycją swojej akcji „Czyste podwórko” ruszył niedawno Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS – na ulicach i skwerach pojawiają się kolejne tablice przypominające o obowiązku sprzątania po naszych podopiecznych. Woreczki na psie odchody można też będzie odbierać w oddziałach eksploatacji ZGM TBS.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px