Banner Top

Premiera filmu: Częstochowa lata 1939-1945 – II wojna światowa

Dokument „Częstochowa lata 1939-1945 – II wojna światowa” jest efektem pracy autorów, którzy wcześniej przybliżali nam na ekranie obraz miasta z kolejnych powojennych dekad.

Od wybuchu II wojny światowej minęło 80 lat. Z tej okazji powstał film dokumentalny o latach okupacji w Częstochowie. Wśród jego twórców  są m.in. scenarzysta Zbisław Janikowski, reżyser Krzysztof Kasprzak oraz montażysta Robert Nawrot. Wcześniej zrealizowali dokumenty filmowe o naszym mieście w kolejnych, powojennych dekadach, a także o dwudziestoleciu międzywojennym.

Najnowsza produkcja wykorzystuje archiwalia pochodzące ze wszystkich częstochowskich instytucji zajmujących się ich gromadzeniem, a także materiały Filmoteki Narodowej i osób prywatnych. Pokazuje jeszcze ciągle mało znaną walkę obronną z września 1939 roku, a potem życie codzienne pod okupacją – terror, niepewność jutra, poczucie zagrożenia, ale i opór, walkę o zachowanie godności i dążenie do odbudowy niepodległego państwa. Dotyka też zagłady społeczności żydowskiej.   

Premiera filmu odbędzie się we wtorek, 10 grudnia, o godz. 18.00 w klubie „Politechnik” w przy al. Armii Krajowej 23/25. Wstęp na pokaz jest bezpłatny. Na miejscu będzie też można kupić płyty DVD z filmem.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px