Banner Top

Od dziś w Jurajskiej można bezpłatnie się przebadać

Dziś 7 sierpnia i jutro 8 sierpnia w Galerii Jurajskiej będzie można wykonać badania przesiewowe w kierunku chorób układu krążenia, a także mammografię.

- Piątkową i sobotnią akcją prozdrowotną chcemy zwiększyć w regionie dostępność do badań, które mogą uratować życie. Wszystkie badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania od lekarza. Ich cel to zarówno wczesna diagnoza, jak i edukacja pacjenta - wyjaśnia Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.

Co konkretnie przygotowano? 7 sierpnia panie będą mogły skorzystać z pełnego pakietu badań mammograficznych, których celem jest diagnostyka w kierunku nowotworów piersi. Z bezpłatnych badań mogą skorzystać kobiety w wielu od 50 do 69 lat, które w ostatnich 2 latach nie miały wykonywanego tego typu badania. Wyjątkiem są osoby, u których w rodzinie w linii prostej matka-siostra-córka były przypadki nowotworu piersi. Takie osoby mogą wykonywać badania co roku.

Na badanie można zgłaszać się bez skierowania. Ważne jednak jest, aby umówić się telefonicznie na konkretną godzinę. Rejestracja na piątkową mammografię odbywa się pod numerem telefonu: 58 325 76 02. Same badania odbywać będą się w piątek w godzinach od 10 do 18 przez Galerią Jurajską.

To jednak nie koniec. 7 i 8 sierpnia w godzinach od 10 do 18 będzie można także wykonać badania w kierunku chorób układu krążenia.  Pakiet obejmować będzie aż 12 bezpłatnych badań i konsultacji. W Galerii Jurajskiej będzie można wykonać badanie EKG, ocenę ukrwienia kończyn dolnych, a także zmierzyć sobie ciśnienie, tętno i saturację. Ponadto przygotowano zestaw badań krwi. Te obejmują pomiar poziomu glukozy, cholesterolu, hormonu tarczycy TSH oraz witaminy D.

Oprócz tego będzie można także określić podatność na chorobę niedokrwienną serca oraz zawał serca. Nie zabraknie też konsultacji, w tym m.in. z dietetykami. Uczestnicy piątkowych i sobotnich badań będą mogli również odebrać bezpłatny glukometr. Dodatkowo prowadzone będą konsultacje w zakresie profilaktyki nowotworowej. W ramach akcji edukacyjnej skierowanej do mieszkańców regionu zobaczyć będzie można na fantomie medycznym, jak powinno wyglądać prawidłowe samobadanie piersi, prostaty czy jąder.

- Zestaw badań, który proponujemy w ramach akcji edukacyjnej, to podstawa w diagnostyce chorób układu krążenia, w tym m.in. nadciśnienia czy cukrzycy. Dla wielu pacjentów może on być wstępem do dalszej, pogłębionej diagnostyki, a także leczenia. Bez wątpienia jednak poświęcenie kilku minut na EKG, badania krwi czy pomiar ciśnienia, może uratować życie - mówi dyrektor marketingu.

Z uwagi na obecną sytuację badania odbywać będą się z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Na terenie galerii, a także w strefie badań obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust, a także zachowania dystansu min. 1,5 metra. Zaleca się także częstą dezynfekcję, zarówno płynami ustawionymi w strefie badań, jak i na terenie centrum handlowego. Punktów odkażania w Jurajskiej jest już blisko 50.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px