Banner Top

Industriada 2019 w Częstochowie

INDU-bal to motyw przewodni tegorocznej, jubileuszowej edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego INDUSTRIADA 2019. W Częstochowie m.in. warsztaty, przejazd drezyną i koncert Babu Król & Smutne Piosenki.
    
Industriadę zainaugurowała w piątek w Galerii pod Arkadami projekcja filmu z 1989 roku „Bal na dworcu w Koluszkach", w reżyserii Filipa Bajona. W sobotę, 8 czerwca w Muzeum Historii Kolei i w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza na częstochowianki i częstochowian będą czekać m.in. warsztaty, pokazy, koncerty, zwiedzanie z przewodnikiem.

Hitem będzie zapewne 10-minutowa przejażdżka drezyną na stacji Stradom od peronów do przejazdu przy ul. Zaciszańskiej, przejazdy pociągiem czy symulator lokomotywy EU07. Na scenie w Parku im. Staszica wystąpi częstochowski zespół Makabunda (godz. 17.00), z autorskimi aranżacjami najpiękniejszych polskich szlagierów z okresu międzywojennego oraz dansingowy Babu Król & Smutne Piosenki – efekt współpracy Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury z Poznania, pań z gnieźnieńskiego Klubu Seniora „Radość” i lidera zespołu Pogodno, Jacka Szymkiewicza vel Budynia (godz. 18.30).

Scenografią podczas tegorocznej Industriady będzie wystawa fotografii dokumentująca dawne bale Częstochowy. Na archiwalnych zdjęciach uchwycono potańcówki, karnawałowe „przebieranki”, które odbywały się na wystawnych balach, w ekskluzywnych restauracjach, czy mniej wystawnych lokalach, a także na rautach w prywatnych mieszkaniach.

Na częstochowskiej części Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego znajduje się Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku im. Stanisława Staszica, Muzeum Historii Kolei przy dworcu PKP Stradom oraz Muzeum Produkcji Zapałek przy ul. Ogrodowej.

W Częstochowie organizatorem Święta Szlaku Zabytków jest Regionalny Ośrodek Kultury, Muzeum Częstochowskie oraz Muzeum Historii Kolei.

Szczegółowy program znajduje się na stronie: http://industriada.pl/program/

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px