Banner Top

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

W związku z obchodzonym 12 lipca, Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, dzień wcześniej na Jasnej Górze odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie.

Tegoroczne odchody rozpoczęła Msza Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji mieszkańców polskich wsi – Bohaterów Narodowych i Ofiar systemów totalitarnych: faszystowskiego i komunistycznego. Następnie uczestnicy przeszli do Kaplicy Pamięci Narodu, gdzie pod tablicą Wincentego Witosa złożono kwiaty.

Tego samego dnia w zagrodzie włościańskiej Muzeum Częstochowskiego otwarto wystawę, ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego  w Warszawie, pn: „Maciej Rataj 1884–1940, Marszałek Sejmu – Mąż Stanu – Ludowiec”. Jest to ekspozycja przygotowana w ramach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, współorganizowana z Ludowym Towarzystwem Naukowo-Kulturalnym, oddział w Częstochowie. Wystawa będzie prezentowana do 2 sierpnia. W tegorocznej uroczystości uczestniczyli m.in. zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz prezes częstochowskiego oddziału LTN-K Stanisław Gmitruk.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to państwowe święto, obchodzone w rocznicę pacyfikacji Michniowa. Jego upamiętnienie jest hołdem dla mieszkańców polskich wsi, którzy podczas II wojny światowej pomagali w walce z okupantem: ukrywali uciekających przed prześladowaniem, wspierali partyzantów i żołnierzy polskiego państwa podziemnego, wspierali wysiedlonych.

W dniach 12-13 lipca 1943 roku w świętokrzyskiej wsi Michniów niemieccy żołnierze, w odwecie za współpracę mieszkańców z polskim ruchem oporu, dokonali masowego mordu na ludności cywilnej. Łącznie zamordowano ponad 200 osób, z czego połowa to kobiety i dzieci. Pacyfikacja stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej. Obecnie w Michniowie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px