Banner Top

Dodatkowe pieniądze na kulturę i promocję również dla ROK w Częstochowie

Od przyjęcia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Śląskiego oraz w budżecie województwa rozpoczęli wojewódzcy radni procedowanie kwietniowej sesji. Kolejnym przyjętym punktem była zgoda na zaciągnięcie długoterminowych kredytów.

Na co będą przeznaczone te dodatkowe pieniądze? Dość powiedzieć, że zarząd województwa śląskiego postanowił zwiększyć tegoroczną dotację na kulturę o blisko 13 mln zł, w tym na działalność bieżącą instytucji kultury o prawie 11,5 mln zł.

Beneficjentami dodatkowych pieniędzy będą m.in.: Biblioteka Śląskiej w Katowicach (4 mln zł); Muzeum Śląskiego w Katowicach (ponad 3 mln zł); Teatr Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach (1,5 mln zł); Teatr Rozrywki w Chorzowie (1 mln zł); Regionalny Instytut Kultury w Katowicach (1,5 mln zł); Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie (420 tys. zł, w tym 12 tys. zł na współorganizację sympozjum „Samarytanie z Markowej – Rodzina Ulmów”).

Ale dodatkowe pieniądze na instytucje kultury to nie wszystko. Województwo zaciąga również długoterminowy kredyt, z którego ma być pokryta m.in. modernizacja Planetarium Śląskiego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, remont Górnośląskiego Centrum Rehabilitacyjnego w Tarnowskich Górach, czy odnowienie budynku przy placu Sejmu Śląskiego. Ostatnia pozycja wywołała dyskusję na temat przyszłej siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, który obecnie jest rozbity w kilku budynkach.

cz.info.pl; źródło: UMWS

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px